Kellnerova firma testuje lék na rakovinu prostaty

ČTK ČTK
4. 1. 2012 14:08
Výzkum se zabývá využitím takzvaných dendritických buněk v léčbě rakoviny

Praha - Biofarmaceutická společnost Sotio majoritního vlastníka Petra Kellnera se ohradila proti informacím o tom, že má lék na rakovinu prostaty. Se zprávou přišel středeční deník E15.

Podle něj firma takové medikamenty vyvinula, podala si žádost o jejich patentovou ochranu a nyní je testuje. Mluvčí firmy Miroslav Beneš to označil za "nepodložené spekulace médií".

Společnost prý na výzkumu léku zatím pracuje, zabývá se využitím takzvaných dendritických buněk v léčbě.

Tyto buňky tvoří část bílých krvinek. Jsou schopny ničit škodliviny. Výzkum se zaměřuje na to, zda mohou v těle vyvolat imunitní reakci a likvidaci nádorových buněk.

"Perspektiva, že výzkum bude završen lékem využitelným v běžné lékařské praxi, je ale ještě velmi vzdálená. Výzkum nepokročil do fáze, která by ospravedlňovala mediální zkratky typu: Sotio má lék proti rakovině," uvedl Beneš. Podle něj má firma před sebou ještě několik let bádání a ověřování, "zda výsledky budou mít reálné využití v praktické medicíně".

Testy míří do třetí fáze

Podle E15 letos Sotio plánuje pokročit do třetí testovací fáze, kdy budou její léky podávány stovkám až tisícům pacientů v několika zemích. Až poté může pomýšlet na registraci léčiv a jejich prodej k běžnému klinickému použití.

To společnost uvádí i na svém webu. Píše, že jejím cílem je letos pokračovat rozsáhlou mezinárodní klinickou studií fáze III. Zadala už čtyři studie o využití buněčné imunoterapie v různých stádiích rakoviny prostaty v takzvané fázi II, která má ověřit účinnost látky a vhodné dávkování.

V Sotiu podle informací E15 zatím majoritu drží sám Petr Kellner, který se projektu hodně osobně věnuje. "PPF je minoritním akcionářem společnosti Sotio, z této pozice nejsem oprávněn komentovat složení její akcionářské struktury ani za firmu mluvit," řekl E15 mluvčí PPF Milan Tománek.

Skupina PPF farmaceutický podnik majoritně ovládne až poté, co léky získají patentovou ochranu a další investice do rozvoje si vyžádají navýšení kapitálu.

Předsedou představenstva a generálním ředitelem Sotia je bývalý šéf tuzemské pobočky konzultantské společnosti McKinsey & Co. Karel Nohejl. Spolu s ním v představenstvu zasedá výrobní ředitelka Petra Dobešová, bývalá šéfka vnějších vztahů společnosti Philip Morris, a finanční ředitelka Eva Rollerová.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 40 minutami

Lipsko navzdory střelecké převaze pouze remizovalo ve Stuttgartu

Fotbalisté Lipska v úvodním kole bundesligy remizovali ve Stuttgartu 1:1. O jediný gól hostů se postaral nejlepší hráč minulé ligové sezony Christopher Nkunku. Čtvrtému týmu minulé sezony nestačilo na výhru ani 27 střel a po prohře v Superpoháru s Bayernem Mnichov si připsali ztrátu i v ligové soutěži.

V 8. minutě otevřel skóre francouzský útočník Nkunku, který byl díky 20 brankám a 13 asistencím vyhlášen nejlepším hráčem minulé ligové sezony. I druhý gól vstřelil francouzský fotbalista, záložník Stuttgartu Ahamada, který ve 31. minutě vyrovnal. Patnáctý tým minulé sezony prohrál s Lipskem předchozích šest zápasů za sebou, ve druhém poločase však i přes velkou útočnou aktivitu hostů neinkasoval.

Další zprávy