Ke komunálním a senátním volbám se minimálně ve čtyřech obcích připojí také referenda

ČTK ČTK
3. 8. 2018 16:23
Hlasovat se bude například o výstavbě bytů v Brně nebo o novém městském úřadu v Hronově.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Praha - Souběžně s komunálními volbami se v říjnu uskuteční minimálně čtyři místní referenda. Nový Lískovec v Brně ho vypsal k výstavbě bytových domů, lidé v Trubíně na Berounsku budou hlasovat o připojení obce ke Královu Dvoru, ve Velkém Beranově na Jihlavsku o průmyslové výstavbě a v Hronově na Náchodsku o novém městském úřadu.

Řadu by mohl rozšířit Liberec, kde vypsání referenda k pěti tématům iniciovalo hnutí Změna pro Liberec. Jeho konání musí ale počátkem září ještě podpořit městské zastupitelstvo.

V brněnské části Nový Lískovec budou lidé v referendu, které se uskuteční stejně jako komunální volby 5. a 6. října, rozhodovat o výstavbě bytových domů na Kamenném vrchu. Lokalita je jednou ze základních rozvojových oblastí pro bydlení v Brně a vzniknout by tam mělo až 35 domů s 550 byty, investice se odhadem pohybuje kolem miliardy korun.

Lidé v Trubíně by se měli v referendu vyslovit k tomu, zda se má jejich obec připojit k sousednímu Královu Dvoru. Podle navrhovatelů by to bylo výhodné z finančního hlediska. Zastupitelé Králova Dvora s případným připojením už souhlasili.

O vyhlášení referenda ve Velkém Beranově rozhodl krajský soud, na který se obrátil přípravný výbor referenda, podle nějž plánovaná výstavba logistického areálu společnosti Penny Market u obce zhorší tamní životní prostředí. Přípravný výbor míní, že stavba by vedla i k úbytku orné půdy, zatížila dopravu v obci a ovlivnila její vzhled. Zastupitelé návrh na vypsání hlasování původně nepřijali. Po rozhodnutí soudu budou lidé rozhodovat o tom, jestli má samospráva udělat všechny možné kroky k tomu, aby výstavbě zabránila.

Referendum, které se bude konat v Hronově, se týká nového městského úřadu a prodeje městského majetku. Z webu ministerstva vnitra vyplývá, že lidé budou mít tři otázky k zodpovězení, a to zda souhlasí s výstavbou nového městského úřadu v budově přístavby Jiráskova divadla, zda souhlasí s prodejem domu U Zeleného stromu a zda souhlasí s prodejem objektu radnice, č. p. 5 na náměstí Československé armády.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy