Ke komunálním a senátním volbám půjdou Češi 10. a 11. října

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 12. 6. 2014 15:04
Termín oficiálně stanovil prezident Miloš Zeman.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Prezident Miloš Zeman stanovil termín voleb do obecních zastupitelstev na pátek 10. a sobotu 11. října. Ve stejných dnech se uskuteční také první kolo senátních voleb.

Rozhodnutí podléhá kontrasignaci předsedy vlády Bohuslava Sobotky (ČSSD), který již dříve řekl, že s termínem nemá problém.

Volební speciál 2014

Volby

Vše podstatné k říjnovým komunálním a senátním volbám najdete přehledně na speciální stránce zde >>

Zeman termín zmínil už před třemi dny při návštěvě Libereckého kraje, nyní ho oficiálně potvrdil.

Kandidátní listiny bude třeba sestavit a odevzdat nejpozději do 5. srpna. Do 23. srpna by mělo být jasno, kteří kandidáti dostáli zákonným podmínkám a budou k volbám připuštěni.

Komunální volby se budou konat v nejzazším možném termínu. Prezident je musel vyhlásit tak, aby se uskutečnily v třiceti dnech před skončením nynějšího volebního období, což bude 16. října.

Nejvíce postů bude obhajovat ODS

V obecních volbách si lidé půjdou vybrat přes 62 tisíc místních zastupitelů převážně z místních seskupení. Ze stran bude ODS obhajovat nejvíce křesel, zhruba 5200, jež obsadila svými kandidáty před čtyřmi lety.

Sociální demokraté budou obhajovat 4700 míst, lidovci zhruba 3900 a více než 3000 míst ještě také TOP 09 společně se STAN a komunisté.

V senátních volbách se bude volit v 27 obvodech, které zastupují senátoři vzešlí z voleb v říjnu 2008. Jejich volební období skončí 25. října. Výjimkou je Radek Sušil (za ČSSD), který byl před šesti lety zvolen už v prvním kole, volební období mu tedy končí letošního 18. října.

V senátních volbách bude nejvíce křesel obhajovat ČSSD, a to 23, zatímco ODS jen tři a komunisté jedno.

 

Právě se děje

Další zprávy