"Když se mi Babiš nelíbí, nemůžu brát jeho peníze." Bojkot Agrofertu ohlásili i Macháček a Ruppert

Marek Pokorný Marek Pokorný
29. 7. 2018 18:11
Jiří Macháček a Matěj Ruppert následovali Tomáše Kluse a oznámili, že nebudou hrát na akcích, které podporuje Agrofert. Nechtějí ani komunikovat s médii, která patří do premiérova svěřenského fondu.
Jiří Macháček.
Jiří Macháček. | Foto: TV Prima

Praha - Další známí muzikanti se připojili ke zpěváku Tomáši Klusovi, který před týdnem oznámil, že nebude vystupovat na akcích sponzorovaných koncernem Agrofert ze svěřenského fondu Andreje Babiše.

Český slavík z roku 2012 vysvětlil, že nemůže Babiše na jedné straně kritizovat a zároveň vystupovat v jeho médiích, především na televizi Óčko, či dávat rozhovory deníku MF Dnes. "Nezbývá než uznat svou nedůslednost, svou chybu a pochlapit se," uvedl Klus. Zmínil také nedávno proběhlý festival Colours of Ostrava, který Agrofert sponzoruje.

V posledních dnech a hodinách se ke Klusovi začínají přidávat další umělci. Podporu mu vyjádřil herec a frontman kapely Mig 21 Jiří Macháček.

"Tak se ti chci pochlubit, jak jsem zpíval na Colours, mimochodem skvělej koncert to byl, lidi úžasný a vůbec. A najednou koukám, žes udělal to svý prohlášení o bojkotu firem a médií jednoho ze sponzorů toho festivalu. On je to shodou okolností náš trestně stíhanej premiér, že jo," napsal Klusovi Macháček a tuto zprávu pak zveřejnil i na Facebooku své kapely.

"A teď já si představuju, že se my dva spolu potkáme a já Ti najednou nebudu moct říct, že se za něj stydím. A přitom je to pravda. Takže jsem se rozhodl, že tě v tom bojkotu samotnýho nenechám a jdu do toho s tebou. Máš pravdu, nejde to dohromady - stydět se za člověka a přitom vystupovat v jeho médiích nebo někde, kde si vzali jeho prachy," dodal Macháček.

K bojkotu se připojil i frontman kapely Monkey Business Matěj Ruppert. "Nejsi v tom sám a doufám, že nás bude ještě víc," sdílel Klus na svém Facebooku Ruppertův vzkaz.

"Na Coloursech do doby, než buď Babiš odejde z politiky, nebo je přestane sponzorovat, hrát nebudeme a iDnes a očko to samé," dodal Ruppert.

"Já osobně divizi Agrofertu nepodporuji už dost dlouho, nekupuju žádné výrobky vyráběné firmami pana Babiše," dodal pak Ruppert pro Aktuálně.cz.

"Souhlasím s tím, že pokud se nám nelíbí působení pana Babiše v politice a jeho propojení s ohromnou firmou s následným čerpáním dotací a jestliže si myslíme, že je to špatně, tak bychom od něj neměli - byť zprostředkovaně - brát peníze," dodal.

Po Ruppertovi a Macháčkovi se zapojila i herečka Iva Pazderková. "Chci být důsledná a děkuji ti za motivaci," reagovala ve statusu na twitteru, v němž oznámila, že i ona přestane komunikovat s médii vydavatelství Mafra a nebude "vystupovat na akcích jištěných páně AB penězi".

Deník Aktuálně požádal o reakci na kroky umělců i premiéra Babiše, ten ale na zaslané SMS neodpověděl.

Video: Tomáš Klus vysvětloval své rozhodnutí v DVTV

Babiš je nebezpečný pro společnost, je zdatný nákupčí, už rok na akcích, které platí, nehraju. Že vystupuji na festivalu České hrady je chyba. | Video: dvtv
 

Právě se děje

před 51 minutami

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy