Otevřete restaurace, nebo najedu kamionem do lidí, vyhrožoval senior. Hrozí mu 15 let

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 10. 2020 16:53
Policie obvinila dvaašedesátiletého muže z Pardubic, který podle ní na Facebooku vyhrožoval, že pokud se neotevřou restaurace a bary, vjede kamionem do lidí. Za vyhrožování teroristickým trestným činem mu hrozí pět až 15 let vězení.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: František Grossmann

Muž podle vyšetřovatelů umístil příspěvek na sociální síť pod smyšleným jménem v neděli večer. Napsal, že pokud od následujícího dne nebudou otevřeny všechny restaurace a bary, vjede kamionem do lidí, které usmrtí, stejně jako Olga Hepnarová v roce 1973.

Kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu muže vypátrali do dvou dnů, k činu se přiznal a lituje ho, uvedla mluvčí policejního prezidia Kateřina Rendlová. "Tento případ jasně demonstruje, že policisté jsou schopni rychle vypátrat pisatele na sociální síti, a to i navzdory skutečnosti, že se skrývá pod smyšleným profilem," dodala mluvčí. Muž je stíhán na svobodě. Případ dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Praze. 

V Česku platí od 5. října kvůli epidemii koronaviru nouzový stav, restaurace, bary a kluby se uzavřely 14. října, jídlo a pití mohou vydávat pouze přes okénka. To, že muž spáchal čin v době nouzového stavu, pro něj může být přitěžující okolností, nicméně s touto okolností už počítá přísnější právní kvalifikace tohoto trestného činu.

Hepnarová 10. července 1973 najela s nákladním automobilem mezi lidi čekající na zastávce tramvaje v Praze 7. Motivem jejího jednání byla nenávist ke společnosti. Tři lidé zemřeli na místě, pět později v nemocnici. Městský soud v Praze uznal v dubnu 1974 Hepnarovou vinnou z osminásobné vraždy a odsoudil ji k trestu smrti. Popravena byla o necelý rok později. Hepnarová byla poslední ženou popravenou v Československu, trest smrti byl zrušen v roce 1990.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Lidé v Barmě vyšli do ulic v nových protestech proti vojenskému puči. Zadržená šéfka vlády Su Ťij stanula před soudem, vypadala zdravotně v pořádku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy