Kdybyste byli Klaus, komu byste dali řád? Hlasujte

Kateřina Eliášová
28. 10. 2009 11:25
Lidé navrhují herce a zpěváky. Klaus na to ale příliš neslyší
Projev prezidenta Václava Klause.
Projev prezidenta Václava Klause. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Kdyby si své hrdiny mohli vybírat a oceňovat státními vyznamenáními sami Češi, držel by ve středu večer Medaili za zásluhy třeba herec Petr Nárožný nebo zpěvačka Helena Vondráčková.

Jenže o tom, komu dá vyznamenání do rukou, rozhoduje prezident Václav Klaus.

23 vybraných osobností ocení 28. října večer  ve Vladislavském sále.

Večeřa navrhuje metál

Už léta prosí o vyznamenání pro své hvězdy stříbrného plátna a známé zpěváky Karel Večeřa z Kopřivnice. Skrze sněmovnu žádal letos medaile pro zmíněné Nárožného a Vondráčkovou, ale taky pro herečku Jiřinu Bohdalovou a zpěváka Karla Gotta.

"Umělci mají své Zlaté slavíky a Grammy, mnohdy je to taky otázka vkusu a těžko se pro tyto umělce hledá "škatulka"," přiznává poslanec Jan Kasal, který je ve sněmovním výboru, kde se návrhy na ocenění probírají.

 Ani jeden z Večeřových návrhů poslanci Klausovi nedoporučili. Přesto prezident letos zřejmě vyznamená Karla Gotta. Umělec potvrdil, že dostal pozvánku na ceremoniál.

Návrh na státní vyznamenní může podat úplně každý Čech, a to třemi různými způsoby: svůj návrh zašle buď přímo na Hrad nebo přes sněmovnu či senát. Zástupci obou komor Parlamentu si pak ze seznamů vyberou, přidat mohou i vlastní návrhy. Stejnou procedurou procházejí návrhy v senátu i na Hradě.

Vyváženost nade vše

Lidé si vedle stálic stříbrného plátna přejí mezi oceněnými vidět taky malíře, sochaře, lékaře a válečné veterány

Šanci má třeba Bohdan Kopecký nebo grafik Oldřich Kulhánek, které si "osvojila" sněmovna. Poslanci vyslyšeli o přání zastupitelky Velkých Heraltic Marie Michnové, která letos skrze sněmovnu žádá prezidenta o ocenění známého českého kardiochirurga Jana Pirka.

Při výběru se snažíme, aby tam byly zastoupeny všechny profese či obory. Vybíráme ty, kteří "vyčnívají" nad ostatními. Někoho chce levice, jiného zase pravice. Snažíme se mít ten výběr vyvážený," vysvětlil Kasal.

Kaplický ani kosmonaut Remek metál nedostanou

Téměř jistě nevyslyší prezident přání senátu, aby ocenil Medailí za zásluhy Jana Kaplického. Architekt je autorem projektu na novou budovu Národní knihovny, pro nějž se vžil název chobotnice či blob. Klausovi se ale jeho návrh nelíbil, chtěl se dokonce přivazovat k bagru, který by hloubil základy knihovny. Kaplického vdova Eliška (architekt loni zemřel v Praze) potvrdila, že pozvánku na Hrad neobdržela.

Bez šance je taky bývalý kosmonaut Vladimír Remek, současný europoslanec za KSČM. Remek ještě před revolucí získal československý titul Hrdina ČSSR s Řádem Klementa Gottwalda, byl vyznamenán medailí "Za službu vlasti". Senátoři ale jeho jméno prezidentovi nedoporučili, Remkovy šance jsou tak jen velmi malé.

 

Právě se děje

Další zprávy