Kdy zavřou školy? Nevíme dne ani hodiny, chceme jasné podmínky, dožadují se učitelé

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
17. 9. 2020 18:47
Profesní sdružení pedagogů Učitelská platforma ve čtvrtek zveřejnilo otevřený dopis, který adresuje hlavním aktérům, kteří rozhodují o koronavirových opatřeních, tedy premiéru Andreji Babišovi, ministru zdravotnictví Adamu Vojtěchovi a hlavní hygieničce Jarmile Rážové. Vadí jim nejasné podmínky, za nichž se rozhodne o zavření škol.
Počet zavíraných škol neustále roste, tím jak roste počet učitelů a dětí v karanténě.
Počet zavíraných škol neustále roste, tím jak roste počet učitelů a dětí v karanténě. | Foto: Shutterstock.com

"Vzhledem k aktuální epidemické situaci vás žádáme, abyste v rámci zaváděných opatření proti šíření pandemie koronaviru připravili a zveřejnili jasná a transparentní pravidla, ze kterých bude všem aktérům ve vzdělávání jasné, za jakých podmínek dojde v daném místě k rozhodnutí o uzavření škol," požadují učitelé ve svém otevřeném dopise. Stanovisko ministerstva zdravotnictví k požadavku Učitelské platformy redakce od čtvrtečního rána zatím marně zjišťuje.

Současná pravidla vycházející z celorepublikového semaforu jsou podle Učitelské platformy nejasná. Navrhují sestavit jasnou hranici zohledňující více kritérií, po jejímž překročení je možné školy automaticky uzavírat - například týdenní nárůst počtu nakažených v místě, věkové skupiny šíření, koncentrace ohnisek a podobně. Žádná z těchto kritérií totiž nejsou v tuto chvíli pro školy popsána.

"Vidíme semafor a to, jak je škálovaný na jednotlivé dílky, ale není vůbec určeno, co který dílek znamená a podle čeho se dostáváte do dalšího stupně či podle čeho se naopak dočkáte nějaké úlevy," říká člen vedení Učitelské platformy Michal Kaderka.

"Ředitelé škol jsou vysocí manažeři institucí, ve kterých jsou mnohdy zaměstnány desítky osob a do nichž dochází stovky dětí, jejichž školní docházka či nedocházka ovlivňuje životy a zaměstnání stovek rodičů. Ti potřebují být na tuto situaci připraveni s dostatečným předstihem, aby mohli včas a jasně o možném uzavření školy informovat své zaměstnance, žáky i jejich rodiče," apeluje na vládní představitele a hlavní hygieničku Učitelská platforma.

Dodávají zároveň, že transparentní kritéria a předem odhadnutelná opatření by napomohla nejen školám, ale i provozovatelům restaurací, obchodů, divadel a dalších míst, kde se sdružuje velké množství lidí.

"Není vůbec jasné, podle čeho se vláda rozhoduje, vůbec to není transparentní. Mělo by být jasně řečeno, na základě jakých podmínek se zavádějí jednotlivá opatření, což není nikde zveřejněno," vysvětluje Kaderka. Podle něj by se při jasném nastavení čísel, za jakých se například zavřou restaurace či kulturní a sportovní akce, lidé chovali zodpovědněji a snažili by se opatření dodržovat, aby k tomuto uzavření nedošlo. 

Současná pravidla pro zavření škol a nařízení karantény

Rážová

V současné době platí metodický pokyn hlavní hygieničky Jarmily Rážové z 8. září, která v něm k nařízení uzavření či omezení provozu školy uvádí: "V případě, že dojde k potvrzenému výskytu onemocnění covid-19 nebo nařízení karantény ve škole a školském zařízení u více jak 30 procent pedagogických pracovníků a žáků či studentů, kterému předchází narůstající trend nemocnosti, je riziko přítomnosti možných zdrojů nákazy a dalších přenosů nákazy tak veliké, že je doporučeno nařídit uzavření či omezení provozu školy nebo školského zařízení." Pokud škola působí v několika budovách, je možné omezit provoz školy i částečně, pouze v konkrétní budově.

Rozhodnutí o uzavření školy nebo školského zařízení vydává místně příslušná krajská hygienická stanice. V méně závažných situacích nebo v případě, že provoz školy není možný z důvodu personálního nedostatku pedagogů díky jejich karanténě, doporučí krajská hygiena individuálně po dohodě s ředitelem případný jiný režim uzavření školy. 

Rážová v tomto metodickém pokynu rovněž popisuje pravidla pro nařízení karantény krajskou hygienickou stanicí. Karanténa žáků se nařizuje pouze celé třídě, kterou tento žák navštěvoval. Karanténa by se dále týkala i pedagogů a jedinců z jiných tříd, školních kroužků či družiny, kteří byli s nakaženým v období dvou dnů před potvrzením nákazy "v dlouhodobém a úzkém kontaktu", tedy více jak 15 minut trvající a na vzdálenost do dvou metrů a pakliže přítomní neměli patřičně chráněny dýchací cesty. Do karantény se nemusí odebrat pedagogové, kteří v dané třídě učili v daných dnech například pouze jednu hodinu.

Pokud dojde k potvrzení nákazy u zaměstnance školy, je karanténa nařízena zaměstnancům či žákům, kteří s danou osobou opět byli v úzkém kontaktu v období dvou dnů před potvrzením nákazy a řádně nepoužívali osobní ochranné prostředky dýchacích cest.

Nervozita na školách roste

Nervozita učitelů a ředitelů roste s tím, jak v Česku roste počet škol, které se kvůli koronaviru zcela či částečně uzavřely. Na začátku školního roku se kvůli výskytu nákazy neotevřelo dvacet škol, k pátku 11. září bylo karanténou zasaženo už 247 škol. "Pedagogů s pozitivním testem na covid-19 bylo 193, žáků a studentů 393. V karanténě bylo k pátku 1123 učitelů a 5498 žáků a studentů," uvedl Martin Novotný z tiskového oddělení ministerstva zdravotnictví na dotaz Aktuálně.cz.

Na jaře se kvůli epidemii zavřely školy ze dne na den na dva měsíce. Tomu se chtějí učitelé už vyhnout.

Rodiče: Někteří se děsí zavření škol, jiní požadují distanční výuku

Dalším důležitým hráčem ve vzdělávání jsou rodiče žáků. Mnozí se obávají chvíle, kdy hygiena pošle třídu, kam chodí jejich dítě, do karantény, popřípadě zavře celou školu. Znamenalo by to nejen velké komplikace pro jejich zaměstnání, ale také finanční těžkosti, protože ošetřovné se již opět týká jen dětí do deseti let a lze o něj požádat pouze na devět dní.

Najdou se ale i rodiče, kteří naopak žádají o možnost, aby se jejich dítě mohlo vzdělávat distančně, popřípadě volají po kombinovaných formách učení, při nichž nebude nutnost docházet do školy každý den. To žádá v otevřeném dopise z 10. září zapsaný spolek Fórum rodičů a poukazuje na podle nich ideální model z května a června, kdy byla osobní docházka do škol kvůli pandemii pouze dobrovolná a záleželo na rodičích, kterou variantu pro své dítě zvolí. Spolek k tomu sepsal i petici, ta však ke čtvrtečnímu poledni nasbírala pouze 81 podpisů. 

"Rodiny tímto i mohou pomoci snížit počet žáků ve školách v období pandemie, a tak umožnit účinnější dodržování opatření ve školách, menší stres pro učitele i žáky, podpořit bezpečí ve školách i rodinách," vysvětluje za Fórum rodičů Petr Chaluš.

V rouškách i ve třídě

Ministerstvo zdravotnictví od pátku nařizuje nošení roušek ve školách s výjimkou prvního stupně základních škol i při výuce ve třídách. Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek k tomu podle ČTK doplnil, že z nově diagnostikovaných případů nemoci covid-19 pětinu případů tvořily ve středu právě děti školou povinné.

A právě toto nařízení je pro některé učitele hranice, po jejímž překročení už vidí jen jedno řešení - zavření škol. Na učitelském facebookovém fóru Učitelé+ se ti, kteří z nařízení ředitele již v rouškách učí, shodují, že šest vyučovacích hodin v roušce vydržet nejde. Někteří žáci i pedagogové kolabují či si stěžují na migrénu. Pod rouškou navíc není vidět mimika a učitelé jazyků upozorňují, že "huhláním" pod rouškou nelze učit správnou výslovnost.

Jiní jim oponují, že po jarní pauze je v učivu co dohánět a další zavření škol by tyto ztráty jen prohloubilo.

Zmatky kolem nošení roušek ve školách

žáci škola roušky koronavirus

Před zahájením školního roku nejprve ministr zdravotnictví Adam Vojtěch oznámil povinnost nosit roušky ve společných prostorách školy, po schůzce s premiérem Babišem tuto povinnost odvolal. Povinnost nosit roušky se měla řídit podle tzv. semaforu. V případě oranžové barvy (2. stupeň pohotovosti) měla krajská hygienická stanice zavést povinnost nošení roušek ve společných prostorech škol. V dalších případech nechalo MZ rozhodnutí na ředitelích škol, mnozí roušky ve společných prostorách zavedli bez ohledu na semafor. Nyní tedy dochází k další změně, roušky jsou od pátku 18. září povinné v celé republice i ve třídách, a to bez ohledu na stupeň pohotovosti daného okresu (semafor).

Video: Rodiče jsou fanatičtí zastánci i odpůrci roušek, řešíme konflikty už nyní, říká ředitel

Školy v karanténě? Bude se to dít, malé přestávky budou ve třídě, děti nebudeme do společných prostor pouštět, roušky u nás ve škole budou. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Při zásahu policie v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí

Při policejní akci v jednom ze slumů v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí. Informovaly o tom světové tiskové agentury. Policie provedla zásah v chudinské čtvrtí proti gangu Comando Vermelho, který patří k nejaktivnějším organizacím zaměřeným na distribuci drog v brazilském městě. Počet mrtvých během policejní operace patří k nejvyšším za poslední roky.

Podle agentury AFP policie zasáhla v chudinské čtvrti Jacarezinho proti skupinám, jež využívají k prodeji drog a dalším kriminálním aktivitám nezletilce. K operaci bezpečnostní síly použily vrtulníky a obrněné vozy, které posloužily k překonání barikád v ulicích. Na videozáběrech ze slumu, kde žije zhruba 40.000 lidí, jsou vidět prchající ozbrojenci a slyšet výbuchy. Agentura EFE uvedla, že operace se zúčastnilo přes 200 policistů.

"Je to nejvyšší počet mrtvých při policejním zásahu v Riu de Janeiro," uvedl šéf policie Ronaldo Oliveira. Dodal, že mezi mrtvými je jeden policista a několik vůdců drogových organizací. Podle policie drogové gangy vytvořily "takřka armádní strukturu" s desítkami ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Zaorálek navrhuje, aby od 17. května mohla opět hrát divadla a směly se pořádat koncerty, rozhodne vláda

Od pondělí 10. května otevřou muzea, galerie a památky ve zbylých českých krajích, potvrdil ve čtvrtek pozdě večer ministr zdravotnictví Petr Arenberger z ANO. Jeho kolega Lubomír Zaorálek po setkání se zástupci kulturních organizací navrhuje, aby se od 17. května mohlo venkovních akcí účastnit až 700 sedících diváků a těch vnitřních maximálně 400 lidí. To by znamenalo, že v Česku po půl roce opět bude legální pořádat koncerty a divadelní představení pro diváky. "Pokud to v pondělí schválí vláda," zdůrazňuje Zaorálek.

Podle něj by se pak v týdnu od 24. května kapacita mohla zvýšit až na 1000 lidí venku a 500 uvnitř. Sály by ale směly být plné vždy maximálně z poloviny. "Vše samozřejmě za přísných hygienických pravidel s použitím antigenních nebo PCR testů, s ochranou dýchacích cest a podobně," říká ministr.

Jednání se kromě něj a zástupců kulturních organizací zúčastnily náměstkyně ministra zdravotnictví a hlavní hygienička Pavla Svrčinová. "Jednání končí optimisticky. Konkrétně a věcně jsme se dohodli na řešení pro jednotlivé balíčky s výhledem do začátku příští sezony. Vše ještě proberou epidemiologové a předpokládám, že vláda v pondělí rozhodne o spuštění prvních akcí," říká jeden z účastníků schůzky Jan Burian, ředitel Národního divadla v Praze.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

K českým skokanům na lyžích se po 15 letech vrací úspěšný Slovinec Bajc

Po 15 letech se vrací k české reprezentaci skokanů na lyžích slovinský kouč Vasja Bajc, který v roce 2006 dovedl Jakuba Jandu k historickému triumfu ve Světovém poháru. Nahradí Františka Vaculíka, jenž po nepovedené sezoně u týmu skončil.

Devětapadesátiletý Bajc bude mít vedle reprezentace mužů na starosti také rozvoj mládežnických kategorií. "Jsem rád, poctěn a hrdý, že jsem opět získal možnost stát se hlavním trenérem českého skokanského týmu," řekl Bajc v tiskové zprávě lyžařského svazu.

Současná reprezentace v uplynulé zimě propadla. Kvůli problémům s kolenem prakticky neskákala česká jednička Roman Koudelka a po operaci vazů se chystá na návrat. Z ostatních se ve Světovém poháru dostali mezi třicítku jen dva - Viktor Polášek získal čtyři body a Čestmír Kožíšek dva.

"Po nevydařené sezoně jsme se rozhodli angažovat zahraničního trenéra. Po jednáních jsme se dohodli na spolupráci s Vasjou Bajcem, který dokonale zná nejen prostředí skoků na lyžích ve světě, ale i v České republice, kde před lety působil, a český skok na lyžích pod jeho vedením zažil jedny z největších úspěchů v novodobé historii," uvedl Janda, současný šéf skokanského úseku.

U českého týmu pracoval Bajc v letech 2004 až 2006 a Janda se v té době stal nejen králem seriálu SP, ale i vítězem Turné čtyř můstků a získal dvě medaile na mistrovství světa.

Nyní by slovinský kouč rád pozvedl české výsledky. "Které jsou daleko od těch z bohaté minulosti. Tradice skokanského sportu je v Česku velká, takže přijímám pozici hlavního trenéra i s vědomím, že cesta nahoru nebude snadná, což je pro mě velkou výzvou. Věřím, že společně s dalšími trenéry a novými věcmi můžeme přesměrovat křivku výsledků na pozitivní směr," uvedl.

Bajc, který umí česky díky tomu, že ho trénoval slavný Zdeněk Remsa, se jako kouč proslavil především u japonské reprezentace. Působil ve Španělsku, Nizozemsku, Švédsku, doma ve Slovinsku, Turecku, u americké ženské reprezentace a u maďarských skokanů.

Zahraniční trenér se k českým skokanům vrací po třech letech. V letech 2014 až 2018 trénoval národní výběr Rakušan Richard Schallert.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Hertha po výhře nad Freiburgem opustila sestupové pásmo, Darida odehrál 75 minut

Fotbalisté Herthy Berlín získali v boji o záchranu v německé lize důležité tři body za výhru 3:0 nad Freiburgem. K vítězství přispěl i český záložník Vladimír Darida, který odehrál 75 minut. Chvíli před odchodem ze hřiště obdržel žlutou kartu za faul.

O výhře Herthy rozhodli už v prvním poločase Krzysztof Piatek a Peter Pekarík, v závěru zápasu přidal třetí gól Nemanja Radonjič. Berlínský tým bodoval i ve druhém duelu po návratu z karantény, v níž byl kvůli množství případů koronaviru. Bez porážky je už pět zápasů.

Hertha opustila sestupové pásmo a z předposlední příčky poskočila na 14. místo. Navíc má k dobru utkání s posledním Schalke. Freiburgu patří devátá pozice.

Německá fotbalová liga - 30. kolo:

Hertha Berlín - Freiburg 3:0 (13. Piatek, 22. Pekarík, 85. Radonjič).

1. Bayern Mnichov 31 22 5 4 86:40 71
2. Lipsko 31 19 7 5 55:25 64
3. Wolfsburg 31 16 9 6 54:32 57
4. Eintracht Frankfurt 31 15 11 5 62:47 56
5. Dortmund 31 17 4 10 66:42 55
6. Leverkusen 31 14 8 9 51:35 50
7. Mönchengladbach 31 12 10 9 59:46 46
8. Union Berlín 31 11 13 7 47:38 46
9. Freiburg 31 11 8 12 45:46 41
10. Stuttgart 31 10 9 12 52:51 39
11. Hoffenheim 31 9 9 13 45:50 36
12. Mohuč 31 9 8 14 34:50 35
13. Augsburg 31 9 6 16 31:47 33
14. Hertha Berlín 30 7 9 14 38:49 30
15. Brémy 31 7 9 15 34:51 30
16. Bielefeld 31 8 6 17 23:51 30
17. Kolín nad Rýnem 31 7 8 16 32:56 29
18. Schalke 30 2 7 21 18:76 13
Zdroj: ČTK
Další zprávy