Kdo vyřeší zmatky ve sčítání lidu? Ptali jste se online

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
11. 3. 2011 12:40
Na otázky čtenářů Aktuálně.cz odpovídal Stanislav Drápal ze statistického úřadu
Stanislav Drápal ukazuje formuláře pro sčítání lidu
Stanislav Drápal ukazuje formuláře pro sčítání lidu | Foto: ČTK

Praha - Přesně čtrnáct dnů mají komisaři České pošty na to, aby do všech domácností v Česku doručili formuláře pro Sčítání lidu, domů a bytů 2011.

Letošní sčítání zatím provázejí problémy. Komisaři někde nepřišli na domluvené schůzky, jinde lidé nedostali informaci vůbec, na informační linku se nešlo dovolat.

Ohrožují tyto komplikace celý projekt sčítání lidu? Už se je daří napravit? Čtenářům Aktuálně.cz odpovídal místopředseda Českého statistického úřadu Stanislav Drápal.

Nejčastěji si s vyplněním dotazníku nevědí rady lidé, kteří přes týden žijí jinde než o víkendu. Typicky studenti na vysokých škol.

"Pokud pojedete 25. 3. domů do svého trvalého bydliště, vyplníte v otázce č. 5 stejné místo, jako je Vaše trvalé bydliště. A v otázce č. 6 zvážíte, zda jste během posledního roku strávil více času v trvalém bydlišti nebo v pronajatém bytě, a uvedete to místo, kde jste podle Vašeho názoru strávil více času," poradil jednomu z nich Stanislav Drápal.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Albánii zasáhla dvě zemětřesení, zanechala po sobě 108 zraněných, nikdo nezemřel

Albánii v sobotu zasáhlo zemětřesení, jehož intenzitu seismologové stanovili na 5,8 stupně. Záchvěvy půdy byly cítit i v sousedních zemích, především v Černé Hoře, vyžádaly si 108 zraněných, kteří byli ošetřeni v nemocnicích v Tiraně a Drači. Nejsou hlášena žádná úmrtí. Epicentrum sobotního zemětřesení se nacházelo zhruba 30 kilometrů severně od města Drač (Durrës) u pobřeží blízko Mysu Rodon. Podle albánského geofyzikálního ústavu šlo o nejsilnější zemětřesení v Albánii za posledních 20 až 30 let. Obyvatele pak vyděsily další otřesy v noci ze soboty na neděli o síle 4,8 stupně. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zemřel hoteliér, který se zasloužil o expanzi Hiltonu, bylo mu 91 let

Ve věku 91 let zemřel tento týden ve Spojených státech hotelový magnát William Barron Hilton, který rozšířil hotelové impérium založené jeho otcem. Informovala o tom agentura AP. Rodina Hiltonových oznámila, že Barron Hilton zemřel přirozenou smrtí ve čtvrtek ve svém domově v Los Angeles. Zůstalo po něm osm dětí a 15 vnoučat, mezi nimiž jsou i známé celebrity Paris a Nicky Hiltonovy. V rodinné firmě začal působit v 50. letech minulého století a dokázal ji dostat až na špičku hotelového průmyslu. V čele společnosti, která v současné době provozuje tisíce hotelů po celém světě včetně České republiky, stál 30 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy