Kdo velí péči o prezidenta: Bývalý voják z povolání, kterého Zeman jmenoval generálem

Jan Horák Jan Horák
Aktualizováno 18. 10. 2021 19:00
Ředitel Ústřední vojenské nemocnice Miroslav Zavoral je v současnosti nesledovanější zdravotník v zemi. Je ošetřujícím lékařem prezidenta Miloše Zemana, který je hospitalizovaný právě v armádním špitálu. Zavoral nese odpovědnost za průběh jeho léčby. Dosud je také jedinou informovanou odbornou autoritou, která se k prezidentově kondici vyjádřila. Aktuálně.cz přináší jeho profil.
Ředitel Ústřední vojenské nemocnice Miroslav Zavoral je brigádním generálem ve výslužbě.
Ředitel Ústřední vojenské nemocnice Miroslav Zavoral je brigádním generálem ve výslužbě. | Foto: Ministerstvo obrany České republiky

Miroslav Zavoral si letos 8. května oblékl slavnostní uniformu a vyrazil na Pražský hrad. V Trůnním sále si od prezidenta Miloše Zemana převzal dekret stvrzující jeho povýšení na brigádního generála ve výslužbě. Není běžné, aby se penzionovaný voják dočkal takové pocty. Povýšení vysloužilých příslušníků armády do generálské hodnosti je výjimečná záležitost.

„V zastávaných funkcích vždy dosahoval a stále dosahuje vynikajících úspěchů, je uznávaným specialistou v oboru vnitřního lékařství, gastroenterologie, je držitelem několika licencí České lékařské komory ke specializovaným výkonům. Svůj výzkum zaměřuje na včasnou diagnostiku nádorů slinivky břišní,“ stálo v návrhu ministerstva obrany na jeho povýšení, jejž Aktuálně.cz získalo.

Resort také připomněl, že Ústřední vojenská nemocnice je klíčová pro poskytování komplexní péče pro příslušníky ozbrojených sil. Byl to také Zavoral, kdo se dohodl s finanční skupinou PPF na vybudování největšího očkovacího centra v zemi v jedné z jejích budov ve Vysočanech. „Má významný podíl na péči o pacienty infikované virem SARS-CoV-2 a dalších úkonech prováděných v souvislosti s epidemií viru,“ psal resort k ÚVN.

Z Homolky do nemocnice k vojákům

Povýšením Zavorala na generála dal Miloš Zeman najevo, jak je pro něj sedmašedesátiletý profesor vnitřního lékařství důležitou figurou. Jejich vztah lékař - pacient se přitom rozvinul nedávno. Ještě v roce 2018, na přelomu prvního a druhého funkčního období, byl Zeman pacientem Nemocnice Na Homolce. Za jeho kondici odpovídal zdejší doktor Miloslav Kalaš, který je rovněž specialistou na vnitřní lékařství.

Zeman s Kalašem sdíleli dlouholeté přátelství. Poznali se ještě předtím, než se současný nejvyšší ústavní činitel stal v roce 1998 předsedou vlády. V průběhu roku 2019 se však začal Zeman rozhlížet po novém lékaři. Kalaš tehdy oslavil 78. narozeniny a podle informací Aktuálně.cz z prezidentova okolí „už nestíhal“. Zeman ukázal na Ústřední vojenskou nemocnici.

Prezident hledal zařízení, kde může očekávat loajalitu. Coby podle Ústavy vrchní velitel ozbrojených sil se přirozeně obrátil na armádní nemocnici. Ředitel Zavoral mu navíc vyhovoval svou odborností. Podle informací Aktuálně.cz sehrálo v jeho výběru roli i doporučení ministra obrany Lubomíra Metnara. A byl to Zavoral, kdo v září 2019 podepsal lékařskou zprávu ze vstupního Zemanova vyšetření před jeho první hospitalizací v ÚVN.

Ředitel ÚVN Miroslav Zavoral při vystoupení po hospitalizaci prezidenta Miloše Zemana 10. října.
Ředitel ÚVN Miroslav Zavoral při vystoupení po hospitalizaci prezidenta Miloše Zemana 10. října. | Foto: ČTK

„Vždycky se lidi ptají, kdo je prezidentův ošetřující lékař, takže je to profesor Zavoral, ředitel Ústřední vojenské nemocnice. A ten mně říkal‚ ‚pane prezidente, co kdybyste si ke mně šel na tři dny lehnout, my vám uděláme tu dehydrataci. Dáme vám infuze a vy budete jako mladík.‘ Tak tomu se nedá odolat,“ řekl Zeman 17. října 2019 v pořadu TV Barrandov. Právě tehdy o Zavoralově roli promluvil poprvé.

10 let vojákem z povolání

Rodák z Litoměřic Zavoral roku 2004 ve svých padesáti letech nastoupil náhradní vojenskou službu. Předcházela jeho povýšení v rámci ÚVN, kde působí od roku 1997. Po absolvování služby se 1. ledna 2005 stal vojákem z povolání. Získal hodnost podplukovníka a zařadil se „na služební místo primář interní kliniky 1. LF UK a nemocničních oddělení Ústřední vojenské nemocnice,“ jak píše resort obrany.

V květnu 2009 povýšil na plukovníka, o rok a měsíc později se mu otevřela cesta do vedení Ústřední vojenské nemocnice. Prvního června 2010 skončil její dlouholetý šéf Štefan Brunclík, podle oficiální verze požádal o uvolnění z funkce. Deník Aktuálně.cz však upozornil, že jeho odchodu předcházel tlak tehdejšího ministra obrany úřednické vlády Martina Bartáka. Šéf resortu takovou možnost popřel.

O šestnáct dní později Barták spolu s tehdejší ministryní zdravotnictví Danou Juráskovou předal špitálu certifikát pro nejlepší všeobecnou nemocnici v zemi. Špitál takto vzešel z celostátního průzkumu „Kvalita očima pacientů“, jehož se účastnilo 1100 lidí. Čtyřiaosmdesát procent z nich deklarovalo spokojenost s péči poskytovanou v ÚVN.

V tu chvíli už běželo výběrové řízení na Brunclíkova nástupce, Zavoral byl jedním ze dvou přihlášených. Konkurz vyhrál. Ministr obrany Barták ho 29. června jmenoval ředitelem, funkce se ujal o dva dny později. „Je to pro mne výzva, kterou rád přijímám. Nezastírám ovšem, že nás v současné ekonomické situaci čeká i řada nepříjemných kroků. Pevně ale věřím, že si ÚVN udrží nejvyšší kredit,“ řekl při svém jmenování.

"O jeho integritě jsem nikdy nepochyboval"

„Od jeho kolegů, kteří jsou schopni posoudit jeho odbornou způsobilost, jsem nikdy neslyšel jakoukoliv námitku. Všichni ho respektují jako odborníka v jeho oboru, což je gastroenterologie,“ řekl Aktuálně.cz k Zavoralovi bývalý náčelník generálního štábu Petr Pavel, který se s ním pracovně potkával v letech 2012 až 2015. „Nikdy jsem neměl jediný důvod pochybovat o jeho odborné a lidské integritě,“ dodal.

Miroslav Zavoral při jmenování do funkce ředitel Ústřední vojenské nemocnice ministrem obrany Martinem Bartákem 29. června 2010.
Miroslav Zavoral při jmenování do funkce ředitel Ústřední vojenské nemocnice ministrem obrany Martinem Bartákem 29. června 2010. | Foto: Ministerstvo obrany České republiky

Během Zavoralova vedení získala ÚVN status vojenské fakultní nemocnice, 12. února 2012 ho podepsal tehdejší ministr obrany Alexandr Vondra. V praxi změna statusu znamenala zapojení nemocnice do klinického výzkumu a vytvoření systému specializačního vzdělávání vojenských lékařů. Vondra tehdy označil špitál za „mercedes mezi českými nemocnicemi“. ÚVN ošetří za rok v průměru milion lidí.

Vojenský závazek skončil Zavoralovi roku 2015. Ministerstvo obrany tehdy rozhodlo, že pozice ředitele ÚVN se stane civilním postem. Zavoral je od té doby vojákem ve výslužbě. Přesto si mohl slavnostní uniformu ještě jednou obléct, když si letos v květnu došel pro generálské povýšení od Miloše Zemana. Od povolební neděle, kdy byl Zeman hospitalizován, zůstává jediným lékařem, který komentoval prezidentův stav.

"Mám na něj po všech stránkách jen ty nejlepší vzpomínky. Lidsky je senzační, je to vynikající lékař a tu nemocnici řídí skvěle. Kdybych musel být hospitalizován, jinak jsem v tomhle notorický ignorant, tak tohle je instituce, ke které mám fakt důvěru."

Alexandr Vondra, ministr obrany v letech 2010 až 2012 pro Aktuálně.cz

„Důvodem hospitalizace jsou komplikace, které provázejí jeho chronické onemocnění, pro které je u nás léčen. V tuto chvíli je pacient hospitalizován na pracovišti intenzivní medicíny," řekl Zavoral předminulou neděli. Není to poprvé, kdy Ústřední vojenská nemocnice informovala o kondici hlavy státu. V minulosti poskytovala péči také Zemanovým předchůdcům Václavu Havlovi a Václavu Klausovi.

Dopis pro Vystrčila

Jak už bylo řečeno, ředitel Zavoral podepsal předloni zprávu o prezidentově zdravotním stavu. Výsledky vyšetření ovšem nezmiňují poškození jater. Deník N a Český rozhlas přitom upozornily, že jedním z důvodů nynější hospitalizace je ascites - uvolňování tekutiny do břišní dutiny, což je obvykle příznakem cirhózy jater.

"Zdá se mi málo pravděpodobné, že by se to za dva roky tak zásadně vyvinulo. Že by měl v roce 2019 zdravá játra a teď cirhózu s komplikacemi. Pokud je přítomna cirhóza, kterou doprovází ascites, jedná se o cirhózu v pokročilém stavu," sdělila před několika dny Aktuálně.cz primářka interního oddělení Nemocnice Hořovice Markéta Veverková. Souzněla tak s dalšími odborníky, které redakce oslovila.

Předseda Senátu v pondělí dopoledne obdržel od ředitele Zavorala dopis, jenž je odpovědí na jeho žádost o informace o Zemanově zdravotním stavu. Týž den v 17:30 šéf Senátu o jeho základních bodech informoval veřejnost. "Zároveň považuji za správné, aby si dopis přečetl i odborník na ochranu osobních údajů," řekl předtím Aktuálně.cz Vystrčil k postupu, než o obsahu dopisu zpraví občany. Na tiskové konferenci oznámil, že prezident momentálně není schopný vykonávat svůj úřad.

prof. MUDr. Miroslav Zavoral, Ph.D.

  • narodil se 28. listopadu 1953 v Litoměřicích
  • 1973 - 1980 vystudoval všeobecné lékařství na Fakultě všeobecného lékařství Univerzity Karlovy
  • 1980 - 1990 působil jako lékař, krajský ordinář pro gastroenterologii na interním oddělení v Krajském úřadu národního zdraví
  • 1990 - 1997 byl odborným asistentem interního oddělení na Fakultní poliklinice Všeobecné fakultní nemocnice a 1. LF UK Praha 
  • 1997 - 2005 sloužil jako primář II. interního oddělení Ústřední vojenské nemocnice
  • 1999 získal na Vojenské lékařské akademii J. E. Purkyně titul Ph.D. z vnitřního lékařství
  • 2003 habilitoval jako docent na 2. lékařské fakultě Univerzity Karlovy
  • 2005 - 2010 byl přednostou interní kliniky 1. LF UK a nemocničních oddělení Ústřední vojenské nemocnice
  • 2008 ho jmenoval prezident Václav Klaus profesorem vnitřního lékařství na 2. lékařské fakultě Univerzity Karlovy
  • od 1. července 2010 vykonává funkci ředitele Ústřední vojenské nemocnice
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Italská pobřežní stráž zachránila z lodi 244 migrantů, včetně novorozence

Italská pobřežní stráž zachránila v noci na neděli z lodi blízko pobřeží Kalábrie 244 migrantů, včetně novorozence. Informovala o tom agentura Reuters. Z celkového počtu zachráněných je 41 nezletilých. Je mezi nimi i dítě, které se v sobotu narodilo přímo na lodi.

Itálie v posledních týdnech zažívá nárůst počtu migrantů, kteří připlouvají na lodích. Nejnovější případ zřejmě zvýší tlak na vládu premiéra Maria Draghiho, aby zajistila dohodu s partnery z Evropské unie o tom, jak se s přílivem migrantů vypořádat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy