Kdo stál za Appianem jsem nevěděl, řekl Zeman

ČTK ČTK
17. 10. 2013 15:13
Prezident reagoval na nedávná prohlášení dvou odsouzených exmanažerů MUS.
Foto: ČTK

Praha/Nymburk - Prezident Miloš Zeman prý v roce 1999 jako premiér nevěděl, jestli někteří ministři jeho vlády mají informace, kdo stojí za společností Appian, která koupila Mosteckou uhelnou společnost (MUS).

S ministry tehdejšího kabinetu o tom nemluvil, řekl na tiskové konferenci v Nymburce. O tom, že někteří členové Zemanovy vlády věděli, že za Appianem stojí Antonín Koláček a jeho společníci, řekl právě Koláček.

"Toto tvrzení nemohu ani potvrdit, ani vyvrátit, protože jsem s těmito ministry o tom nemluvil," odpověděl na novinářský dotaz Zeman.

"Vzhledem k tomu, že jsem v té době byl premiérem a premiér není totéž, co ministr, mohu pouze konstatovat, že jsem o tom nevěděl," dodal prezident.

Koláček, stejně jako jeho někdejší společníci z MUS Petr Kraus, Marek Čmejla, Oldřich Klimecký a Jiří Diviš, byli minulý čtvrtek ve Švýcarsku nepravomocně odsouzeni za praní špinavých peněz a podvody při převzetí MUS.

Koláček z nich dostal nejvyšší trest čtyř let a čtyř měsíců vězení.

Appian Group byla v druhé polovině 90. let prezentována jako skupina zastupující americké investory, jak se později ukázalo fiktivní.

Vlastnili ji Koláček a další odsouzení. "My jsme to říkali neveřejně politikům a novinářům. Mnozí to věděli, ale jako hráli s námi tu, dá se říci, hru na kapitalismus," řekl v pondělí. Někteří členové vlády věděli, jak to je, řekl Koláček.

Zeman připomněl, že prodej Mostecké uhelné odsouhlasila jeho vláda "naprosto jednomyslně".

Společnosti Appian Group se během privatizace podařilo - prostřednictvím firmy Investenergy - skoupit veškeré volné akcie na trhu. Stát definitivně ztratil nad společností kontrolu v květnu 1998.

Zbylý 46% podíl koupil Appian, ovládaný odsouzenými manažery, v roce 1999 za 650 milionů korun. To se o pár let později ukázalo jako naprosto neodpovídající částka, když polovinu dolů koupil finančník Pavel Tykač za řádově vyšší částku - deset miliard.

Švýcarský soud kromě jiného také minulý týden dospěl k závěru, že transakce kolem MUS způsobily českému státu škodu ve výši zhruba dvou miliard korun.

 

Právě se děje

Další zprávy