Kdo půjčil Topolánkovi vilu? Dalíkova verze se rozpadá

Eliška Bártová Eliška Bártová
17. 8. 2009 7:01
Redakci Aktuálně.cz se podařilo setkat s tajemným Markusem M. Haslerem
Markus M. Hasler sám návštěvám otevírá
Markus M. Hasler sám návštěvám otevírá | Foto: Ludvík Hradilek

Ruggell - U koho byl předseda ODS a bývalý premiér Mirek Topolánek v Toskánsku na dovolené?

Reportéři Aktuálně.cz objevili muže, o němž poradce Mirka Topolánka Marek Dalík tvrdí, že pronajal expremiérovi vilu pro jeho pobyt v Toskánsku.

S tímto tvrzením byl také tajemný Markus Hasler poprvé od vypuknutí aféry kolem Topolánkovy dovolené konfrontován.

Navzdory Dalíkem zveřejněné smlouvě, na níž je Haslerův podpis, odmítl tento muž její uzavření potvrdit. Stejně tak se nezná k vlastnictví vily.

Návštěva v Rugellu

Je středa po poledni a dveře do omšelé jednopatrové kancelářské budovy na okraji dvoutisícihlavé lichtenštejnské vesnice Ruggell jsou zamčené.

Na Indusstiralstrasse 26 má podle oficiálního rejstříku sídlit firma Raben Anstalt, od které si bývalý premiér Topolánek pronajal ke své dovolené vilu v Toskánsku.

O této společnosti tu však není ani zmínka. Firma, která měla údajně za 50 milionů koupit toskánskou vilu, nemá nejen ceduli ani vlastní zvonek, ale zřejmě ani sekretářku.

Po stisknutí zvonku s nápisem Treuhandbüro B. Gantner přichází otevřít sám Markus Mansfred Hasler. Muž, jehož podpis je na smlouvě, kterou byla pronajata vila pro bývalého premiéra.

Nemám čas

Markus Hasler se s novináři zásadně nebaví, telefonní hovor po první otázce hned ukončil. Reportéři Aktuálně.cz se proto vydali do Lichtenštejnska, kde sídlí všechny jím spravované firmy.

Oficiální sídlo firmy Raben Anstalt, za kterou údajně podepsal smlouvu o pronájmu toskánské vily s Dalíkem, je v malé kancelářské budově hned za pastvinami a poli s kukuřicí, jen pár kilometrů od hranic s Rakouskem.

"Nepotvrdím vám, že to je můj podpis," reaguje Hasler mezi dveřmi na dotaz ohledně podpisu na smlouvě s Dalíkem, a odmítá návštěvu vpustit dovnitř. "Jak vidíte z mého oblečení, mám dovolenou a nemám čas."

Formální sídlo firmy Raben Anstalt. Po firmě ani stopy
Formální sídlo firmy Raben Anstalt. Po firmě ani stopy | Foto: Ludvík Hradilek

Zamkl a zatáhl

Muž s výrazným obočím a charismatickým pohledem je neoblomný, odpovídat na otázky odmítá a vyvolává dojem, že jeho úkolem je ochránit tajemství.

"To není můj problém," reaguje na konstatování, že v Česku existují pochybnosti o vlastnictví vily a jejím pronájmu. "Nebudu mít na vás čas ani zítra, ani pozítří," odmítá návrhy na setkání v dalších dnech.

Ve chvíli, kdy padl dotaz, zda mu patří vila v toskánském Monte Algentariu, Hasler končí hovor a se slovy: "Ne, promiňte," zamyká vstupní dveře a mizí uvnitř kanceláře.

Záhy na to se všechna okna v budově neprodyšně zatáhla červenými žaluziemi a zůstala zatemněna po zbytek dne.

Dalíkova záštita

Jméno lichtenštejnského podnikatele Markuse M. Haslera se poprvé objevilo v souvislosti s toskánskou dovolenou, na které se setkali politici a vlivní lobbisté.

Informaci, že vila pro Topolánka byla pronajata právě od Haslera, zveřejnil Marek Dalík týden poté, co se na veřejnost dostaly fotografie zachycující bývalého premiéra v luxusní vile v toskánském přístavu.

Spekulace, že vila patří Dalíkovi, vyvracel Topolánkův poradce smlouvou, podle níž byla pronajata. Na smlouvě byl podpis Haslera coby zástupce společnosti Raben Anstalt.

Výpis z lichtenštejnského registru o Raben Anstalt
Výpis z lichtenštejnského registru o Raben Anstalt | Foto: Aktuálně.cz

Správa nemovitostí

Jenže právě osoba Haslera vnesla do kauzy další pochybnosti o skutečném majiteli vily.

Tomu, že Raben Anstalt ani Hasler nejsou skutečnými majiteli vily, nahrává nejen Haslerova reakce, nýbrž i prostý fakt - popis činnosti této firmy uvedený v lichtenštejnské obdobě obchodního rejstříku.

Z oficiálního dokumentu, který má Aktuálně.cz k dispozici, totiž vyplývá, že Haslerem zastoupená firma se zabývá především "zprostředkovatelstvím a správou." Mimo jiné i správou nemovitostí.

Raben Anstalt navíc spadá pod další společnost - Gantner&Hasler Treuhandstalt, zastoupenou opět Haslerem. Ta má v popisu činnosti přímo uvedeno "zakládání právnických osob a společností pro třetí osoby, v jejím jménu a na její účet."

Kdo je onou "třetí osobou" v toskánské kauze, však Dalík i Hasler tají.

Připravujeme další podrobnosti o Markusu Haslerovi a toskánské dovolené.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy