Kdo povede elitní útvary? Policie má nouzové řešení

Sabina Slonková
26. 11. 2007 12:30
Kubice už podal výpověď
Jan Kubice podal výpověď v těchto dnech
Jan Kubice podal výpověď v těchto dnech | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Policejní prezidium se rozhodlo čelit avizovaným hromadným odchodům z elitních policejních útvarů: do jejich vedení dočasně posadí jakési protektory. Teprve jejich nástupci pak vzejdou ze standardního výběrového řízení.

Vedení policie tak nouzově řeší hrozící kolaps, vybrat řádné šéfy protikorupční služby a útvaru pro boj s mafiemi by se totiž v rámci normálního konkursu nepodařilo. Prezidium tlačí čas, například šéfka protikorupční služby odchází už koncem prosince, ředitel Jan Kubice ke konci ledna. Podle informací Aktuálně.cz podal avizovanou výpověď právě v těchto dnech.

Špičky obou útvarů odcházejí kvůli neshodám s vedením policie, útvar pro odhalování organizovaného zločinu nadto opouští kompletní vedení včetně ředitelů některých odborů i oddělení. Důvod? Ztráta motivace a důvěry v policejní prezidium a ministerstvo vnitra.

Nový dočasný Kubice

Do čela protikorupční služby by se podle zjištění Aktuálně.cz měli dočasně dostat dva její současní důstojníci Tomáš Martinec a Jiří Novák. Oba ve službě působí už roky, Martinec se před tím podílel na řízení finanční policie, Novák se významně angažoval v trestních kauzách uprchlého miliardáře Radovana Krejčíře.

Jan Kubice ukazuje doklad jednoho ze svých podřízených o způsobilosti k přístupu k tajným dokumentům.
Jan Kubice ukazuje doklad jednoho ze svých podřízených o způsobilosti k přístupu k tajným dokumentům. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Naopak do vedení útvaru pro odhalování organizovaného zločinu na místo Jana Kubiceho usedne policista z vnějšku: současný zástupce šéfa celorepublikové kriminálky Robert Šlachta. Jeho pozice nebude zcela jednoduchá, původně totiž pracoval na protidrogové brigádě, s jejímž vedením Kubiceho útvar rovněž nevycházel nejlépe.

Šlachta má útvar řídit už od příštího týdne. I on ale jen dočasně.

Prezidium: nevylučujeme, nepotvrzujeme

Náměstek policejního prezidenta Jiří Houba, který má tyto personální změny na starost, nechtěl žádná jména s výjimkou Šlachty potvrzovat.

"Já to ale ani nevylučuji, jen to prostě zatím není uzavřeno,"uvedl Houba a dodal: "Můžu potvrdit pouze to, že pan Šlachta v nejbližší době půjde na ÚOOZ, aby organizoval odchod současného vedení a příchod nového a současně zajistil, aby útvar normálně pracoval."

Bude lepší, když půjdeš

Spolu s příchody "protektorů" řeší policejní prezidium ještě jednu záležitost: zda nechat Kubiceho a spol. chodit normálně do práce, komunikovat s lidmi, nebo odcházející vedení od útvarů zcela odstřihnout. Jedna z variant zní - pošleme je pryč na jiná pracoviště.

Chobotnice Ivana Langera
Chobotnice Ivana Langera | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz
 

To se ovšem týká například i náměstka na protikorupční službě Zdeňka Tomici, který měl mimo jiné na starost kauzu šéfa lidovců Jiřího Čunka. Tomicovi podřízení dodnes trvají na tom, že Čunkovo stíhání bylo oprávněné. 

Sám Tomica se k odchodu nechystal, po výpovědi jeho šéfky Strnadové ale přišel vzkaz: běžte pracovat jinam. Ministerstvo vnitra mu nabídlo, aby odešel na vzdělávací středisko do Ruzyně.

Tomica nabídku potvrdil, zda ji přijme ale neřekl.

"Čekám, co bude. A jestli se mě chtěli zbavit? Těžká otázka. Ale ta nabídka je zajímavá, deset let jsem působil v první linii, a teď bych měl možnost realizovat se jinak. Uvidíme, jak to dopadne," sdělil Tomica.

Náměstek policejního prezidenta Houba nicméně veřejně odmítá, že by se například Kubiceho chystal na jeho poslední dva měsíce na útvaru poslat třeba na expozituru do Ostravy. "To určitě ne," prohlásil Houba.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Izrael uvedl, že v Pásmu Gazy zasáhl 130 cílů a zabil 15 Palestinců

Izraelská armáda uvedla, že v odpovědi na raketové útoky z Pásma Gazy na území židovského státu zasáhla v noci na úterý 130 cílů a zabila 15 radikálních Palestinců. Informovaly o tom agentury AFP a DPA. Pokračuje tak pondělní eskalace násilí mezi Izraelem a Palestinci, při níž zemřely nejméně dvě desítky lidí a stovky dalších byly zraněny.

V pondělí bylo při střetech mezi palestinskými demonstranty a izraelskou policií v Jeruzalémě a na Západním břehu Jordánu zraněno více než 700 Palestinců, z nichž 500 muselo být ošetřeno v nemocnici, uvedla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy