Kdo nevychová dítě, bude mít nižší důchod, navrhují VV

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
21. 2. 2011 21:09
Nemusíte plodit, kvůli vyšší penzi stačí adoptovat, dodávají Věci veřejné
Vychovejte nové plátce, radí VV
Vychovejte nové plátce, radí VV | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Věci veřejné upřesňují, jak si představují "mezigenerační solidaritu" důchodového systému. Chtějí prosazovat, aby lidé, kteří vychovávají děti, měli ve stáří vyšší penze než ti, kteří nevychovali "dalšího plátce do systému".

Oprašují tak - i když v trochu jiné podobě - svůj nápad s "generačním fondem", o kterém uvažovaly, ale teď už o něj neusilují.

Vychovejte dalšího "plátce"

Systém by přitom nerozlišoval mezi těmi, kteří mít děti nechtějí, a těmi, kteří mít vlastní děti nemohou.

"Nejde o to, jestli porodíte nebo neporodíte dítě, ale že ho vychováte," vysvětluje expert VV pro důchody poslanec Radim Vysloužil. "Jedná se o to, že vychováváte dalšího plátce a máte s tím náklady. Tím pádem může člověk dítě i adoptovat."

Námitku, že by systém znevýhodnil lidi, kteří mít děti nemohou a zároveň cizí dítě adoptovat nechtějí, Vysloužil odmítá.

"Pokud někdo nevychovává dítě, nevytváří nového plátce, ušetří peníze a může si je dát na důchodové připojištění," vysvětluje. "A do důchodu má našetřeno více než člověk, který má vyšší náklady, ale zajišťuje zároveň dalšího plátce do systému."

Požadavek VV, aby důchodová reforma více zohledňovala "mezigenerační solidaritu", je oblast, na které se koalice při jednáních ještě neshodla.

Věci veřejné zatím jen oznámily koaličním partnerům, že ji chtějí prosazovat, konkrétní plány jim ještě nepředložili. Podle Radima Vysloužila je zatím probíraly jen na svých poradách.


Koaliční partneři v rozpacích

"Je to úplný nesmysl," komentoval pro Aktuálně.cz nápad nižších penzí pro bezdětné ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09). "Ale počkám si na konkrétní návrh."

Podobně je na tom i ODS

Premiér Petr Nečas už v pátek prohlásil: "Český sociální systém je nejvíce prorodinný v rámci Evropské unie, řada z nás je přesvědčena, že už není nutné dělat další kroky."

"Ale budeme diskutovat, zda je náš důchodový systém dostatečně solidární," dodal.

Na základních parametrech reformy penzí se už ale koalice shodla.

Reforma se bude týkat lidí ve věku 35 let a mladších, připojištění v soukromých penzijních fondech nebude povinné a peníze na reformu vezme vláda tak, že sjednotí DPH na 20 procentech.

Výjimkou bude jen zelenina, brambory, chléb, ryby a potraviny pro diabetiky a lidi s dalšími poruchami metabolismu.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března. Uvedla to dnes Česká televize. Výstava v paláci Kinských nazvaná Rembrandt: Portrét člověka začala 25. září a měla trvat do konce ledna. Kvůli nejpřísnějším opatřením proti koronaviru je od 27. prosince pro veřejnost uzavřená.

V paláci Kinských je vystaveno deset maleb a přes 50 prací slavného malíře. Výstava měla původně začít na jaře, její otevření bylo kvůli šíření nemoci covid-19 přesunuto na září. V prosinci byla mezi pěti výstavami, které měly výjimku ze zákazu otevření. Výjimku hygieniků s několika podmínkami dostaly výstavy s významnými zahraničními zápůjčkami. Ostatní galerie a muzea musela zavřít od 18. prosince.

Výstavu NGP připravila ve spolupráci s Wallraf-Richartz-Museum & Fondation Corboud v Kolíně nad Rýnem. Díla zapůjčily instituce jako Metropolitní muzeum v New Yorku, Londýnská Národní galerie, madridské Prado, Rijksmuseum v Amsterdamu či vídeňská Albertina. Výstava byla ústředním loňským projektem NGP. Bývalá ředitelka NGP Anne-Marie Nedoma ČTK před otevřením výstavy řekla, že tolik významných uměleckých děl Rembrandta i jeho souputníků lidé v Praze ještě neviděli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy