reklama
 
 

Kdo nejvíce pomohl českému pivu? Zde je trojice vítězů

25. 4. 2013 21:00
Cenu uděluje pivovarský svaz za přínos pivovarství a sladařství v České republice

Praha - Cenu českého sládka Františka Ondřeje Poupěte za rok 2013 získali Karel Kosař, Dana Matoulková a Viléme Nohel.

Ocenění druhým rokem uděluje Český svaz pivovarů a sladoven (ČSPS) za přínos pivovarství, sladařství a návazných odvětví v České republice.

Karel Kosař vyhrál za svou roli coby iniciátora myšlenky ochrany českého piva. Zasadil se také o prosazení registrace Chráněného zeměpisného označení České pivo, osvětluje přínos jednoho z vítězů tisková zpráva.

Dana Matoulková cenu obdržela za přínos k rozvoji české pivovarské mikrobiologie a Vilém Nohel za dlouhodobé a úspěšné vedení výroby a řízení kvality ve skupině pivovarů PMS Přerov a.s.

Ceny byly uděleny ve čtvrtek večer pod záštitou ministra zemědělství Petra Bendla.

"Cenou splácíme dluh těm, kteří se nejen zapsali do historie našich oborů, ale v současnosti stále přispívají významným ekonomickým a podnikatelským činem k věhlasu našeho piva. Uvědomujeme si, že jejich práci a obecněji přínos musíme připomínat více než doposud, a proto jsme v loňském roce nově ustanovili toto ocenění," řekl předseda svazu František Šámal.

Držitelem ceny F.O. Poupěte se může stát i člověk, který nepůsobí v pivovarském či sladařském sektoru. František Ondřej Poupě, po kterém je cena pojmenovaná, byl legendárním sládkem žijícím v druhé polovině 18. Století. Zasadil se o reformy, které vedly ke zlepšení výroby a kvality piva. Také v Brně založil první pivovarskou školu na světě.

Šámal také uvedl, že společně s ministrem zemědělství podepsal 24. dubna memorandum o propagaci pivovarství.

"Účelem tohoto Memoranda je deklarování společného zájmu na spolupráci při podpoře a propagaci pivovarnictví a sladařství jakožto tradičních zemědělských odvětví, podpoře, propagaci a ochraně chráněného zeměpisného označení České pivo a dojednání podoby základních postupů při realizaci tohoto společného záměru," dodal Šámal.

autor: Domácí | 25. 4. 2013 21:00

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama