Kdo nejvíce pomohl českému pivu? Zde je trojice vítězů

Domácí Domácí
25. 4. 2013 21:00
Cenu uděluje pivovarský svaz za přínos pivovarství a sladařství v České republice
Jednou z oceněných je i Dagmar Matoulková.
Jednou z oceněných je i Dagmar Matoulková. | Foto: Archiv cen F.O.Poupěte

Praha - Cenu českého sládka Františka Ondřeje Poupěte za rok 2013 získali Karel Kosař, Dana Matoulková a Viléme Nohel.

Ocenění druhým rokem uděluje Český svaz pivovarů a sladoven (ČSPS) za přínos pivovarství, sladařství a návazných odvětví v České republice.

Karel Kosař vyhrál za svou roli coby iniciátora myšlenky ochrany českého piva. Zasadil se také o prosazení registrace Chráněného zeměpisného označení České pivo, osvětluje přínos jednoho z vítězů tisková zpráva.

Dana Matoulková cenu obdržela za přínos k rozvoji české pivovarské mikrobiologie a Vilém Nohel za dlouhodobé a úspěšné vedení výroby a řízení kvality ve skupině pivovarů PMS Přerov a.s.

Ceny byly uděleny ve čtvrtek večer pod záštitou ministra zemědělství Petra Bendla.

"Cenou splácíme dluh těm, kteří se nejen zapsali do historie našich oborů, ale v současnosti stále přispívají významným ekonomickým a podnikatelským činem k věhlasu našeho piva. Uvědomujeme si, že jejich práci a obecněji přínos musíme připomínat více než doposud, a proto jsme v loňském roce nově ustanovili toto ocenění," řekl předseda svazu František Šámal.

Držitelem ceny F.O. Poupěte se může stát i člověk, který nepůsobí v pivovarském či sladařském sektoru. František Ondřej Poupě, po kterém je cena pojmenovaná, byl legendárním sládkem žijícím v druhé polovině 18. Století. Zasadil se o reformy, které vedly ke zlepšení výroby a kvality piva. Také v Brně založil první pivovarskou školu na světě.

Šámal také uvedl, že společně s ministrem zemědělství podepsal 24. dubna memorandum o propagaci pivovarství.

"Účelem tohoto Memoranda je deklarování společného zájmu na spolupráci při podpoře a propagaci pivovarnictví a sladařství jakožto tradičních zemědělských odvětví, podpoře, propagaci a ochraně chráněného zeměpisného označení České pivo a dojednání podoby základních postupů při realizaci tohoto společného záměru," dodal Šámal.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Skikrosařka Kučerová byla sedmá na SP v Gruzii

Skikrosařka Nikol Kučerová byla sedmá na Světovém poháru v Bakuriani a zajela nejlepší výsledek v sezoně. Sedmnáctiletá Diana Cholenská si v Gruzii 15. místem vytvořila kariérní maximum.

Jednatřicetiletá Kučerová v Bakuriani, kde startovalo šestnáct lyžařek, zvládla první vyřazovací jízdu a z druhého místa postoupila do semifinále. V něm obsadila čtvrté místo a nastoupila do malého finále, v němž si třetí příčkou zajistila celkovou sedmou pozici. Cholenská nedokončila čtvrtfinálovou jízdu.

Závod vyhrála Švýcarka Fanny Smithová a po pátém vítězství v sezoně ovládla potřetí v kariéře celkové hodnocení SP ve skikrosu. Mezi muži se z premiérového pohárového triumfu radoval Němec Florian Wilmsmann.

V březnu čekají skikrosaře závěrečné dva závody v ruském Sunny Valley a švýcarském Veysonnaz.

SP ve skikrosu v Bakuriani (Gruzie):

Muži: 1. Wilmsmann (Něm.), 2. Mobärg (Švéd.), 3. Schmidt, 4. Leman (oba Kan.).

Průběžné pořadí SP (po 9 z 11 závodů): 1. Howden (Kan.) 562 b., 2. Lenherr 347, 3. Regez (oba Švýc.) 341.

Ženy: 1. Smithová (Švýc.), 2. Näslundová (Švéd.), 3. Bergerová Sabbatelová (Fr.), 4. Thompsonová (Kan.), …7. Kučerová, 15. Cholenská (obě ČR).

Průběžné pořadí SP (po 9 z 11 závodů): 1. Smithová 765, 2. Thompsonová 457, 3. Bergerová Sabbatelová 414, …13. Kučerová 174, 29. Cholenská 35.

před 24 minutami

V Adelaide vyhrála Šwiateková, po Roland Garros má druhý titul

Polská tenistka Iga Šwiateková vyhrála turnaj v Adelaide a po loňském senzačním triumfu na grandslamovém Roland Garros získala na okruhu WTA druhý titul. Světová osmnáctka ve finále porazila druhou nasazenou Švýcarku Belindu Bencicovou dvakrát 6:2.

Devatenáctiletá Šwiateková neztratila v pěti zápasech na tvrdém povrchu v Adelaide ani set. Finále trvalo jen hodinu a šest minut, Bencicová v něm soupeřce pomohla osmi dvojchybami a v obou sadách přišla dvakrát o servis. Vítězka ji při svém podání nepustila ani k jedinému brejkbolu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy