Prezident odpovídá s plnou vážností, popírá Kmoníčka mluvčí

Jan Hejl Jan Hejl
Aktualizováno 17. 4. 2015 11:36
Jiří Ovčáček vyvrací slova Hynka Kmoníčka, který v rozhovoru naznačil, že by se 90 procent výroků prezidenta nemělo brát vážně.
Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.
Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. | Foto: Václav Vašků, archiv Economia

Praha – Prezident Miloš Zeman ústy svého mluvčího Jiřího Ovčáčka koriguje slova šéfa hradního zahraničního odboru Hynka Kmoníčka, která pronesl v rozhovoru pro Hospodářské noviny.

Kmoníček v interview svérázně naznačil, že by se 90 procent výroků prezidenta nemělo brát vážně. Řekl také, že za kontroverzní Zemanova vyjádření mohou "nesmyslné dotazy" občanů na prezidenta zejména na výjezdech do krajů.

Ovčáček však tento Kmoníčkův výrok výrazně koriguje, ne-li vyvrací. "Neexistují hloupé otázky, říká často pan prezident, který si právě dotazů občanů, které zaznívají při návštěvách regionů, velmi váží. A také na tyto dotazy pan prezident s veškerou vážností odpovídá," napsal hradní mluvčí na Facebook.

Kmoníček v Hospodářských novinách vysvětloval, jak vznikají diplomaticky sporné výroky prezidenta, například ten o přemístění české ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma.

Prezidenta hájil tím, že při Zemanových jízdách po krajích se lidé z malých měst ptají na "zvláštní otázky".

Mluvčí hlavy státu Ovčáček naopak významnost cest po regionech vyzdvihuje. "Pro přímo zvoleného prezidenta jsou návštěvy krajů, setkávání s občany měst a obcí, jednou z nejdůležitějších aktivit, ne-li nejdůležitější," uvedl a dodal, že Hynek Kmoníček "evidentně zabrousil při rozhovoru s novináři do své oblíbené břitké ironie."

Foto: Facebook.
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Lille ukončilo letitou nadvládu PSG v Superpoháru

Fotbalisté Lille ukončili letitou nadvládu Paris St. Germain ve francouzském Superpoháru. V dnešním utkání hraném v Tel Avivu zvítězil mistrovský celek 1:0 brankou portugalského záložníka Xeky ze závěru prvního poločasu.

Paris St. Germain vyhrál předchozích osm ročníků Superpoháru včetně toho předchozího, který se kvůli pandemii koronaviru hrál až letos v lednu. Pařížané v minulé sezoně po třech letech nevyhráli ligu, ale uspěli alespoň v domácím poháru po vítězství 2:0 nad Monakem.

O Superpohár hráli svěřenci Mauricia Pochettina bez hvězdného Kyliana Mbappého. V posledních 20 minutách si odbyl soutěžní premiéru po příchodu z Liverpoolu kapitán nizozemské reprezentace Georginio Wijnaldum.

Francouzský fotbalový Superpohár v Tel Avivu:

Lille - Paris St. Germain 1:0 (1:0)

Branka: 45. Xeka.

Lille vyhrálo Superpohár poprvé v historii a ukončilo osm ročníků trvající nadvládu PSG.

před 7 hodinami

Nevládní organizace zachránily za poslední den ze Středozemního moře 500 migrantů

Lodě nevládních organizací v neděli poskytly pomoc a přijaly na palubu zhruba 500 migrantů, které vylovily ve střední části Středozemního moře, mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou. Oznámila to francouzská organizace SOS Méditerranée. Její loď v sobotu zachránila dalších 200 osob a na palubě má v současnosti na 550 migrantů, uvedla agentura AFP.

Nejvýznamnější zásah byl v noci na neděli nedaleko libyjských břehů. "Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu," uvedla francouzská organizace. Záchranné akce se účastnily i lodě Sea Watch 3 a Nadir německých organizací Sea Watch a ResQship. Při dalším zásahu nedaleko Malty loď Ocean Viking přijala na palubu dalších 100 migrantů.

Za posledních 48 hodin lodě zachránily zhruba 700 migrantů, kterým poskytly základní pomoc.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Afriky do Evropy připlulo letos dosud po Středozemním moři zhruba 45 000 lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu. S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy