Kdo místo Chládka? O těchto lidech se mluví nejvíc

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 28. 5. 2015 23:20
Vizitky osobností, o nichž se spekuluje v souvislosti s funkcí ministra školství.
Alena Gajdůšková
Alena Gajdůšková | Foto: DVTV

Praha -  Krátce poté, co premiér Bohuslav Sobotka oznámil úmysl navrhnout odvolání ministra školství Marcela Chládka, začalo se nejen v médiích, ale i v samotné sociální demokracii diskutovat o možných Chládkových nástupcích.

I když je zatím vše jen v rovině spekulací, převládá názor, že premiér bude chtít, aby uvolněné ministerské křeslo obsadila žena. Dvě z níže uváděných kandidátek (Vlasta Bohdalová a Eva Syková) už na dotaz Aktuálně.cz odpověděly, že nabídku od premiéra nedostaly, jednoznačně však neodpověděla Alena Gajdůšková. "Nemohu se k této věci vyjadřovat," sdělila Aktuálně.cz.

Tohle jsou tedy (abecedně) vizitky osobností, jejichž jména se momentálně skloňují nejvíc:

Vlasta Bohdalová (57) - jihočeská poslankyně ČSSD. Ve Sněmovně, v níž zasedá od roku 2006, je mimo jiné místopředsedkyní výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu. Vystudovala Pedagogickou fakultu v Českých Budějovicích, poté do roku 1996 vyučovala český jazyk. Angažovala se v komunální politice, například byla náměstkyní českobudějovického primátora, a je zastupitelkou Jihočeského kraje.

Alena Gajdůšková (61) - odborná mluvčí ČSSD pro vědu, výzkum a inovace; do letošního března byla dva roky místopředsedkyní ČSSD. Do loňského října byla senátorkou (od roku 2002) a první místopředsedkyní Senátu (2008-2010 a 2012-2014). Vystudovala pedagogickou fakultu v Ostravě a veřejnou správu a regionální rozvoj na VŠE v Praze.

Petr Hulinský (47) - právník a od loňského února náměstek ministra školství. Předtím byl zastupitelem hlavního města Prahy (od listopadu 1998) a v letech 2002 až 2006 byl náměstkem primátora. Je členem ČSSD, byl předsedou pražské organizace strany. V letech 1996-08 a 2010-13 byl členem Sněmovny.

Eva Syková (70) - lékařka a vědkyně, která se specializuje na výzkum chorob mozku a míchy a výzkum kmenových buněk. Od roku 2001 je ředitelkou Ústavu experimentální medicíny AV ČR. Od října 2012 zasedá v Senátu (nestraník za ČSSD), od března 2013 je poradkyní premiéra pro vědu a výzkum a od loňského září je první místopředsedkyní Rady pro výzkum, vývoj a inovace.

Lenka Teska Arnoštová (40) - náměstkyně ministra zdravotnictví a místopředsedkyně ČSSD, advokátka. Vystudovala Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Pracovala na ministerstvu zdravotnictví, v agentuře CzechInvest či v advokátní kanceláři Havel & Holásek. Od roku 2008 působí jako odborný asistent na 1. Lékařské fakultě UK v Praze. Do ČSSD vstoupila v roce 2008, v letech 2010 až 2014 byla pražskou zastupitelkou.

Jiří Zemánek (50) - poslanec ČSSD z Olomoucka. Ve Sněmovně je mimo jiné členem hospodářského a rozpočtového výboru a předsedá podvýboru pro financování územních samospráv a využívání prostředků Evropské unie. Poslancem je od roku 2010. Vystudoval obor učitelství dějepisu a českého jazyka na Univerzitě Palackého v Olomouci, pracoval mj. jako učitel na základní škole. Angažuje se v komunální politice, je členem krajského zastupitelstva.

 

Právě se děje

Další zprávy