Podporuje Sputnik a jaký měl vztah k StB? Otázky a odpovědi k novému ministrovi

Funkce ministra zdravotnictví se ujal Petr Arenberger. Kolem muže, který se dosud v médiích objevoval zejména jako ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze a uznávaný dermatovenerolog, se okamžitě vyrojila řada otázek, týkajících se nejen postoje k vakcíně Sputnik V nebo jeho jména na seznamu bývalé Státní bezpečnosti. Kdo je následník Jana Blatného, shrnuje přehled Aktuálně.cz.

Jaká je jeho předlistopadová minulost?

Po jmenování Arenbergera ministrem se v médiích a na sociálních sítích objevila informace, že jeho jméno figuruje ve složkách komunistické Státní bezpečnosti. Na seznamu byl veden jako "KTS", tedy kandidát tajné spolupráce, s krycím jménem Kůže. 

Lidi označené jako KTS si Státní bezpečnost vytipovala pro možnou spolupráci, k té ovšem nakonec nemuselo dojít. Kandidát o svém zápisu také ani nemusel vědět. I z tohoto důvodu Ústavní soud v roce 1993 rozhodl, že lidé s tímto označením ve spisech nebudou zahrnuti do takzvaného lustračního zákona.

"Spolupracovníkem Státní bezpečnosti jsem nebyl. Mám čisté lustrační osvědčení, které jsem předkládal v několika zaměstnáních," řekl ve středu Arenberger. Přiznal však, že před sametovou revolucí byl členem KSČ.

 

Právě se děje

Další zprávy