Podporuje Sputnik a jaký měl vztah k StB? Otázky a odpovědi k novému ministrovi

Tomáš Klézl Radek Dragoun Tomáš Klézl, Radek Dragoun
7. 4. 2021 20:15
Funkce ministra zdravotnictví se ujal Petr Arenberger. Kolem muže, který se dosud v médiích objevoval zejména jako ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze a uznávaný dermatovenerolog, se okamžitě vyrojila řada otázek, týkajících se nejen postoje k vakcíně Sputnik V nebo jeho jména na seznamu bývalé Státní bezpečnosti. Kdo je následník Jana Blatného, shrnuje přehled Aktuálně.cz.
Německo objednalo celkem 200 tisíc dávek léku regeneron.
Německo objednalo celkem 200 tisíc dávek léku regeneron. | Foto: ČTK

Jaký je jeho vztah k novým lékům, které mají pomáhat proti covidu?

Větší dostupnost léků na bázi monoklonálních protilátek v Česku označil Arenberger za jednu z priorit svého působení na ministerstvu zdravotnictví. Léky firem Eli Lilly a Regeneron nebo přípravek bamlanivimab mohou zabránit rozvoji onemocnění zejména u rizikových skupin. "Jsou jednoznačně potřeba, jsou účinné, máme s nimi zkušenost nejen v naší nemocnici, ale i v dalších zařízeních," uvedl.

Podle něj by se lidé zejména z rizikových skupin, u kterých se objeví příznaky covidu, měli jít bezvýhradně otestovat, aby jim doktoři mohli podat tyto látky.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Ondra a Adamovská jsou mistry republiky v boulderingu

Olympionik Adam Ondra a Eliška Adamovská vyhráli mistrovství republiky v boulderingu. Oba favorizovaní sportovní lezci ve finále šampionátu ve Slaném pokořili jako jediní všechny čtyři cesty.

Za bývalým mistrem světa v boulderingu i v lezení na obtížnost Ondrou, který v Tokiu nenaplnil medailové ambice a v olympijském finále skončil šestý, skončil hlavní soupeř Martin Stráník. Ten měl "topy" tři. Bronz získal Štěpán Volf.

Adamovská, jež v červenci vyhrála v Brianconu závod Světového poháru v obtížnosti, dnes ve Slaném zvítězila před Michaelou Smetanovou a Markétou Janošovou.

Další zprávy