Podporuje Sputnik a jaký měl vztah k StB? Otázky a odpovědi k novému ministrovi

Tomáš Klézl Radek Dragoun Tomáš Klézl, Radek Dragoun
7. 4. 2021 20:15
Funkce ministra zdravotnictví se ujal Petr Arenberger. Kolem muže, který se dosud v médiích objevoval zejména jako ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze a uznávaný dermatovenerolog, se okamžitě vyrojila řada otázek, týkajících se nejen postoje k vakcíně Sputnik V nebo jeho jména na seznamu bývalé Státní bezpečnosti. Kdo je následník Jana Blatného, shrnuje přehled Aktuálně.cz.
Ampule s ruskou vakcínou proti koronaviru Sputnik V.
Ampule s ruskou vakcínou proti koronaviru Sputnik V. | Foto: Reuters

Prosazuje očkování vakcínou Sputnik V?

Arenberger uvedl, že se bude snažit dostat do Česka zejména registrované vakcíny. Řekl, že se plně ztotožňuje s premiérem Andrejem Babišem v tom, že chce před možným nákupem ruské vakcíny počkat na schválení Evropskou lékovou agenturou (EMA).

Připustil však, že by o Sputnik V a další neschválené preparáty mohlo Česko stát v rámci klinického testování. "Pokud bude nějaká příležitost v horizontu typu klinického zkoušení léků, tak se o to určitě budeme zajímat. Ale to je ještě předčasné," uvedl.

Zdůraznil, že klinické zkoušení léku je standardní postup, který by musel eventuálně schválit také Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). "Pacient je informován, že to není plané podávání léku, ale něco, kde se sbírají data," podotkl Arenberger.

Nákup Sputniku a dalších neregistrovaných vakcín prosazuje zejména prezident Miloš Zeman. Ten při středečním jmenování Arenbergera obvinil jeho předchůdce Jana Blatného a šéfku SÚKL Irenu Storovou z toho, že z ideologických důvodů dosud blokovali nákup ruských a čínských preparátů. Oba trvali na tom, že všechny vakcíny musí projít řádným schválením.

 

Právě se děje

Další zprávy