S odvahou proti totalitě. Kdo může dostat Cenu Paměti národa

Obrazová sekce
14. 11. 2014 17:15
Udílení Cen Paměti národa proběhne 17. listopadu v Národním divadle. Dvacet nominovaných osobností z Česka, Německa, Polska, Maďarska a Slovenska spojuje odvaha postavit se komunistické totalitě.

Dvacet osobností nominovaných na letošní Ceny Paměti národa spojuje odvaha postavit se komunistické totalitě. Je mezi nimi Češka Dana Vargová, která protirežimní aktivity dokázala spojit s péčí o postiženého syna, polský disident Kornel Morawiecki, který se před policií šest let ukrýval v ilegalitě, či východoněmecký duchovní Rainer Eppelmann, jehož se tajná služba Stasi pokusila dvakrát zabít. Udělování cen pořádá organizace Post Bellum. 

Během večera vystoupí v Národním divadle mimo jiné slavný americký hudebník John Cale, člen legendárních Velvet Underground.  Vystoupí zde též slavný maďarský klávesista Gábor Presser (Omega) nebo jeden z nejznámějších světových muzikantů českého původu, kytarista Ivan Král. Zahraje také berlínská skupina Pankow, slovenský klávesista Marián Varga se zpěvačkou Janou Kirschner či skupina Pražský výběr ve své nejslavnější sestavě. 

Gerd Poppe (1941)

Foto: Robert-Havemann-Gesellschaft

Pochází z Rostocku, kde později vystudoval na univerzitě fyziku. Od poloviny 60. let byl prominentní osobností berlínského undergroundu a duchovním vůdcem opozičního hnutí v NDR. 

Díky kontaktům se stejně smýšlejícími aktivisty v zemích východního bloku, především s československými signatáři Charty 77, měl dokonalý přehled o opozičních aktivitách v celé východní Evropě. V roce 1976 mu odepřeli místo na Akademii věd kvůli jeho protestu proti expatriaci hudebníka Wolfa Biermanna, který kritizoval komunistický režim. Poté sehnal místo strojníka na berlínském koupališti a později se stal inženýrem stavebního úřadu.

V polovině osmdesátých let patřil k zakladatelům Iniciativy Mír a lidská práva, která propagovala nezcizitelnost lidských práv, a tím velmi explicitně kritizovala socialismus. Gerd Poppe vydával, šířil a sám také psal samizdatové publikace. Na cestě k nenásilné revoluci spolupracoval i s církevními institucemi, přestože sám je ateista.

Po zhroucení komunismu se jako jeden z protagonistů opozičního hnutí v NDR aktivně účastnil jednání u kulatého stolu. Podílel se na vzniku nové ústavy NDR a později i sjednoceného Německa. 

 

Právě se děje

Další zprávy