Kdo je kdo v kauze Rath: Kottovi, stavaři i podnikatelé

Domácí Domácí, Vojtěch Blažek
7. 4. 2015 16:27
Soud vynesl rozsudky v případu bývalého poslance ČSSD a hejtmana Davida Ratha. Verdikty se týkají jedenácti lidí - kromě Ratha ještě bývalého poslance Petra Kotta a jeho ženy Kateřiny Kottové, dříve Pancové, které žalobce označil jako hlavní organizátory korupce při středočeských krajských zakázkách.

Praha - Soud vynesl rozsudky v případu bývalého poslance ČSSD a hejtmana Davida Ratha. Verdikty se týkají jedenácti lidí - kromě Ratha ještě bývalého poslance Petra Kotta a jeho ženy Kateřiny Kottové, dříve Pancové, které žalobce označil jako hlavní organizátory korupce při středočeských krajských zakázkách.

Kromě nich jsou mezi nepravomocně odsouzenými manažeři firem nebo podnikatelka a korunní svědkyně Ivana Salačová. Nejvyšší trest dostal Rath - 8,5 roku a propadnutí majetku. Manželé Kottovi byli odsouzeni k 7,5 roku vězení a propadnutí majetku, Salačová má podmínku.

Podívejte se na profily všech lidí, kteří v korupční kauze figurují.

Foto: Ludvík Hradilek

Kateřina Kottová

Kateřina Kottová dostala 7 let a 6 měsíců vězení nepodmíněně a propadne jí majetek v hodnotě zhruba 15 milionů.

Ještě coby Pancová vystudovala na Karlově univerzitě, kde získala titul MUDr. Pracovala poté jako lékařka v motolské nemocnici a v roce 2008 se stala ředitelkou Oblastní nemocnice Kladno. Zároveň se dostala do představenstev dalších čtyř středočeských nemocnic.

Už od 90. let byla blízkou spolupracovnicí Davida Ratha. Pracovali společně v pražském Motole, stejně tak působili i v předsednictvu Lékařského odborového klubu. V roce 1996 společně založili firmu Paracelsum, která provozovala několik ambulancí.

Její vztah s Rathem byl založen na úzké spolupráci. Sama i po příchodu do kladenské nemocnice potvrdila, že právě přátelství s ním ji v roce 2008 vyneslo do křesla krajské nemocnice a později i do funkce ředitelky příspěvkové organizace kraje, která dohlížela na všechny nemocnice hejtmanství.

V kladenské nemocnici tak "fakticky" vládl Rath. Sama Kottová příliš nerozhodovala, podle bývalého primáře neurologického oddělení Tomáše Bouzka hejtmanovi volala i třikrát denně. Když tak nemocnice potřebovala peníze, Rath je vždycky našel. Kottová později vstoupila do ČSSD a v roce 2010 ji voliči poslali i do zastupitelstva středočeské Hostivice. Dokonce to dotáhla až na kandidátku pro krajské volby.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Fotbalisté Norwiche se po roce vracejí do Premier League

Fotbalisté Norwiche se po roční pauze vracejí do nejvyšší anglické soutěže. Pomohly jim k tomu remízy třetí Swansea s posledním Wycombem (2:2) a čtvrtého Brentfordu s Millwallem (0:0) ve 42. kole druhé ligy. "Kanárci" jsou tím pádem z jejich dosahu, v čele tabulky mají osmibodový náskok na druhý Watford a k dobru večerní zápas s Bournemouthem. K zajištění prvního místa jim v posledních pěti duelech stačí uhrát pět bodů.

Norwich před dvěma lety postoupil do Premier League jako vítěz, ale mezi elitou skončil beznadějně poslední. K návratu mu pomohl zejména finský kanonýr Teemu Pukki, který je s 25 trefami mezi střelci druhý.

Do Premier League přímo postoupí nejlepší dva týmy, další čtyři se utkají o zbývající volné místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy