Kdo je kdo v kauze Rath: Kottovi, stavaři i podnikatelé

Domácí Domácí, Vojtěch Blažek
7. 4. 2015 16:27
Soud vynesl rozsudky v případu bývalého poslance ČSSD a hejtmana Davida Ratha. Verdikty se týkají jedenácti lidí - kromě Ratha ještě bývalého poslance Petra Kotta a jeho ženy Kateřiny Kottové, dříve Pancové, které žalobce označil jako hlavní organizátory korupce při středočeských krajských zakázkách.

Praha - Soud vynesl rozsudky v případu bývalého poslance ČSSD a hejtmana Davida Ratha. Verdikty se týkají jedenácti lidí - kromě Ratha ještě bývalého poslance Petra Kotta a jeho ženy Kateřiny Kottové, dříve Pancové, které žalobce označil jako hlavní organizátory korupce při středočeských krajských zakázkách.

Kromě nich jsou mezi nepravomocně odsouzenými manažeři firem nebo podnikatelka a korunní svědkyně Ivana Salačová. Nejvyšší trest dostal Rath - 8,5 roku a propadnutí majetku. Manželé Kottovi byli odsouzeni k 7,5 roku vězení a propadnutí majetku, Salačová má podmínku.

Podívejte se na profily všech lidí, kteří v korupční kauze figurují.

Foto: Ludvík Hradilek

Petr Kott

Petr Kott dostal 7 let a 6 měsíců vězení nepodmíněně a propadne mu majetek v hodnotě zhruba 14 milionů.

Původně byl lékař, v roce 2002 se ale dostal do Sněmovny za občanské demokraty. Dlouho ovšem v jejich poslaneckém klubu nevydržel. V září roku 2003 zmeškal kvůli opilosti důležité hlasování o reformě veřejných financí. ODS ho proto tehdy vyloučila ze strany, Kott se ale poslanecké funkce nevzdal. O několik měsíců později měl další alkoholický "výpadek" a zmeškal rozpravu o DPH.

Pro někoho však bylo jeho setrvání ve Sněmovně klíčové. Nejprve zachránil poslanecký klub Unie svobody, když z něj několik členů odešlo a klubu hrozil zánik. Díky Kottovi, který do něj v červenci 2004 vstoupil, ale mohl existovat dál. Podobně pak o dva roky později podpořil zákon o neziskových nemocnicích, které prosazoval tehdejší ministr zdravotnictví Rath. Nakonec se stal členem ČSSD. Po odchodu ze Sněmovny se stal ředitelem středočeské pobočky Všeobecné zdravotní pojišťovny.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy