Kdo dřív přijde, dostane peníze z Nové zelené úsporám

Pavel Baroch
9. 12. 2012 21:22
Chalupa mění systém dotací na zateplování, aby nebylo moc žadatelů a málo peněz
Foto: Pavel Baroch

Praha - Ministerstvo životního prostředí upraví pro dotační program Nová zelená úsporám systém rozdělování peněz na zateplování domů, aby se vyhnulo situaci z podzimu 2010, kdy se ukázalo, že pro všechny registrované zájemce nemá dost peněz.

Použije proto model, který se používá například při rozdělování prostředků z programů Evropské unie.

Úřad ministra Tomáše Chalupy vyzve zájemce, aby od předem stanového času předkládali řádně vyplněné žádosti a doplňující dokumenty pro získání příspěvku na zateplení. A až finanční požadavky vyčerpají nabízený balík peněz, výzva se uzavře.

Pro první kolo, které odstartuje v srpnu, počítá ministerstvo s částkou 1,4 miliardy korun. Teoreticky se tak může stát, že se peníze vyčerpají za několik dní nebo týdnů. Anebo - když nebude o peníze takový zájem - se výzva zavře až v předem stanoveném termínu.

Žádosti napřed elektronicky

Zájemci budou podávat žádosti elektronicky a až později dodají podklady i na papíře. To je také rozdíl oproti původní Zelené úsporám, kdy se žádosti podávaly v listinné podobě. "Je to jediná záruka, že se všemi žádostmi se bude nakládat podle rovných podmínek," vysvětlil tuto změnu Chalupa.

Ministerstvo plánuje, že otevření první výzvy oznámí s dostatečným předstihem, aby se všichni mohli připravit - v březnu. Do té doby budou známa i všechna pravidla a podmínky pro podávání žádostí. Například i pro takové případy, kdy žadatel předloží žádost s chybami.

Pokud by se v srpnu na někoho nedostalo, bude se případně moci přihlásit do další výzvy. "Naší ambicí je uspokojit všechny žadatele," konstatoval Chalupa.

Na zateplení půjde 28 miliard

Ministerstvo předpokládá, že v programu postupně do roku 2020 "rozpustí" asi 28 miliard korun. Přesná výše bude záležet na tom, za kolik se státu podaří prodat emisní povolenky. Větší část z peněz má směřovat do domů určených pro bydlení, menší pro veřejné budovy jako jsou školy, kulturní zařízení nebo nemocnice.

Modelový příklad návratnosti investice do komplexní rekonstrukce rodinného domu.
Modelový příklad návratnosti investice do komplexní rekonstrukce rodinného domu. | Foto: MŽP

Jenže zatímco v původní Zelené úsporám byla podle ministra Chalupy průměrná výše státního příspěvku na zateplení 67 procent, nový program počítá s maximálně 50 procenty.

O příspěvek mohou žádat všichni, kdo příslušné stavební úpravy provedou od 1. ledna 2013.

Ombudsmanka Zelené úsporám Petra Kolínská ovšem doporučuje, aby lidé začali zateplovat až v okamžiku, kdy budou mít od Státního fondu životního prostředí schválený projekt.

Vyhnou se tak potížím vzniklým v původní Zelené úsporám, které teď Kolínská také řeší. Fond kvůli pochybení žadatele odmítl peníze vyplatit, i když rodina nebo bytové družstvo už investovaly do zateplení třeba stovky tisíc korun.

Čekání na konec voleb?

Do problémů s převisem poptávky (zájemců) nad nabídkou (peněz) nastal pro původní Zelenou úsporám v říjnu před dvěma lety, kdy Státní fond životního prostředí náhle přestal přijímat nové žádosti na příspěvek na zateplení. Ukázalo se, že na uspokojení všech žadatelů chybí několik miliard korun.

Bývalý ministr životního prostředí Martin Bursík tehdy obvinil svého nástupce Pavla Drobila, že přijímání žádostí "natáhnul" až za komunální a senátní volby, i když už měl průběžné informace o vývoji žádostí.

Drobil to odmítl. Jeho nástupce Tomáš Chalupa naopak obvinil tehdejší vedení Státního fondu životního prostředí, že to od samého počátku nezvládlo. Ministerstvo pak dlouhé měsíce hledalo další miliardy na zaplacení všech přijatých žádostí.

 

Právě se děje

Další zprávy