Zeman udělil 42 státních vyznamenání. Prohlédněte si, kdo všechno byl oceněn

Martina Heroldová Tomáš Klézl Martina Heroldová, Tomáš Klézl
28. 10. 2019 20:56
Prezident Miloš Zeman letos udělil rekordní počet státních vyznamenání, celkem 42. Mezi oceněnými byl hokejista Jaromír Jágr, podnikatel Jan Antonín Baťa nebo exprezident Václav Klaus. Podívejte se v přehledné grafice, kdo letos ocenění získal.
Foto: Archiv Aktuálně.cz

Josef Ocelka

Zesnulý štábní kapitán z druhé světové války Josef Ocelka byl vyznamenán in memoriam. Pocházel z Lipníku nad Bečvou - Nového Dvoru, po maturitě vystudoval Vojenskou akademii v Hranicích, profesionální vojenskou kariéru zahájil jako velitel čety horského praporu v Ružomberku. Po okupaci Československa odešel v červenci 1939 do zahraničí. Z Polska se dostal do Francie, kde podepsal pětiletou službu v cizinecké legii. Po porážce Francie zamířil do Velké Británie, kde byl jedním ze zakládajících příslušníků 311. čs. bombardovací perutě. Z celé perutě nalétal nejvíce operačních hodin, celkem 224. Svůj poslední operační let uskutečnil v lednu 1942. Při zkušebním letu totiž krátce po startu zachytil křídlem svého letounu o střechu hangáru a zřítil se.

  • Ocenění: Řád bílého lva vojenské skupiny I. třídy (za mimořádné zásluhy o obranu a bezpečnost státu a vynikající bojovou činnost)
 

Právě se děje

Další zprávy