Kdo chtěl zabít Mrázka, ptá se policie

Sabina Slonková
26. 1. 2006 15:57
Praha - Policie zatím v motivech vraždy podnikatele Františka Mrázka tápe, jeho rodina ale jisté podezření má. Uvnitř: VIDEO a FOTOGALERIE.

Střelba podle Mrázkových příbuzných mohla souviset s tři roky starým neúspěšným pokusem o atentát, který tehdy i sám podnikatel připisoval vlivné rodině pražského podsvětí.

Stejně jako tehdy, ale ani dnes není pro toto podezření zatím hmatatelný důkaz. Policejní vyšetřování je na samém začátku.

"Jisté tušení tu je," sdělil Aktuálně.cz Mrázkův synovec Lukáš, který byl s podnikatelem v okamžiku vraždy.

"Vycházím z toho, že zhruba půl hodiny po té včerejší střelbě jsme dostali na mobil sms zprávy od člena této rodiny ve smyslu: Když se to tehdy nepovedlo, dalo se čekat, že se to jednou povede. Ta zpráva přišla v době, kdy informace o vraždě ještě nebyla veřejná."

Očité svědectví vraždy najdete ZDE.

František Mrázek podle synovce sám tuto rodinu zmiňoval v rozhovorech, v nichž se bavili o hrozbě atentátu. Důvodem obav byly osobní spory. Jeden z členů rodiny, kterého Mrázek podle synovce v debatách výslovně zmiňoval, se před pár dny vrátil z vězení.

Policie: 99 a víc motivů

Kriminalisté z pražského oddělení vražd zatím nechtějí potvrzovat ani vyvracet žádné informace o pozadí útoku.

"Když budeme upřímní, motivů pro útok je asi tak 99. Prostě poškozený měl široké aktivity a v tuto chvíli nemůžeme objektivně říci, která z nich mohla vést k vraždě," uvedl šéf oddělení vražd Josef Lottes.

Foto: Aktuálně.cz
  

Z neoficiálních informací vyplývá, že policie své vyšetřování zaměřila dvěma hlavními směry: a to k okolnostem, které souvisejí s vrcholícím bojem o osud potravinářské skupiny Setuza, s níž byl Mrázek spojovaný. Druhý směr vede ke starým podnikatelským aktivitám Mrázka, které byly za hranou zákona.

Byť policie označovala Františka Mrázka za šéfa zločinecké organizace a spojovala ho i s organizování nájemných vražd, za plných patnáct let mu nebyla schopna nic prokázat.

Jediný delikt, za který byl potrestán, bylo držení falešného bolivijského pasu. Před rokem 1989 pak strávil dva měsíce va vazbě za nelegální obchody s elektronikou.Tehdy vyvázl s pokutou.

Nikomu jsem ruku nevedl

S jeho podnikatelskou skupinou jsou sice spojeny například nesplacené bankovní úvěry za tři miliardy, na žádném ale nefiguroval Mrázkův podpis.

"Jestliže funguji v několika firmách jako poradce a někomu poradím, že by měl postupovat tak či onak a ten člověk si to nakonec udělá po svém, za to už nemůžu a nedokážu to ovlivnit. Jak říkám: já jsem při těch úvěrech nikomu ruku nevedl. Ten problém s úvěry je věc těch lidí, kteří to podepsali," obhajoval svou roli v úvěrech.

Foto: Aktuálně.cz

Faktem ale je, že když v minulosti Česká televize spojila bankovní podvody s úvěry právě s ním, Mrázek televizi zažaloval. A prohrál.

Z překupníka valut na "špičku" 

František Mrázek se z řadového překupníka valut po listopadu 1989 vypracoval na jednoho z nejbohatších podnikatelů v zemi s přístupem k politické elitě.

S bývalým ministrem financí Ivem Svobodou z ČSSD vyjednával v Rusku o deblokaci státního dluhu, veřejně se hlásil ke svému přátelství s poslancem stejné strany Josefem Hojdarem.

Paleta jeho kontaktů ale byla mnohem širší. Spolupracoval s Tomášem Pitrem, šéfem příbramského fotbalu Jaroslavem Starkou a byl v kontaktu i s uprchlým miliardářem Radovanem Krejčířem.

V posledních letech se angažoval zejména v obchodem Setuzy, platil za hlavní postavu celé skupiny. Byť veřejně za ni vždy mluvil Tomáš Pitr a Mrázek zůstával v ústraní.#reklama 

 

Právě se děje

Další zprávy