Kdo chce víc, nemá nic. Babiš vyčetl straníkům politický boj

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
2. 3. 2015 18:11
Členové hnutí ANO v Moravskoslezském kraji nominovali dva kandidáty do vedení, nakonec odešli s prázdnou. Podle lídra Andreje Babiše neměli politikařit.
Foto: Vojtěch Marek

Praha – Jednotně hlasující stroj vládního hnutí ANO, který na víkendovém sněmu přiřkl Andreji Babišovi sto procent hlasů a hladce navolil i místopředsedy, zaskřípal jen jednou jedinkrát. Kvůli straníkům z Moravskoslezského kraje.

Nedokázali se shodnout na jednom kandidátovi do vedení hnutí, a tak nakonec odešli úplně s prázdnou. Do předsednictva se nedostal ani havířovský radní Josef Bělica, ani bývalá krajská manažerka ANO Blanka Kotrlová, která se původně chtěla ucházet dokonce o post první místopředsedkyně.

Předsedu Babiše nedisciplinovanost moravskoslezských straníků zjevně rozladila. "Tenhle sněm ukázal, že jsme jednotní. Ptám se Moravskoslezského kraje, proč jste třikrát nominovali Kotrlovou, když potom vaši poslanci lobbovali proti ní? To je důvodem, proč nemáte zástupce v předsednictvu. Vaše chyba, váš problém,“ vzkázal jim Babiš.

Původně to v Moravskoslezském kraji vypadalo jednoznačně – většina oblastí nominovala Kotrlovou, pak to ale v zákulisí začalo vřít. "Můžeme si za to sami. Kvůli lobbingu to nakonec na krajském sněmu dopadlo tak, že jsme poslali dva kandidáty. A ve výsledku nemáme nic,“ popsala rozladěná Kotrlová.

Části straníků na ní paradoxně vadilo, že v minulosti "makala" pro hnutí. "Do poslední chvíle byla na placené pozici krajské manažerky. Díky ní získala kontakty, které chtěla přetavit v politický vliv. Když mám nějakou funkci, mám dělat, za co jsem placen, a ne si na tom dělat politickou kampaň,“ popsal náladu mezi straníky poslanec z regionu Martin Sedlář.

Kotrlová mezitím jako manažerka kraje skončila a loni na podzim se stala místostarostkou Hlučína. "Nechápu jejich postoj, nemá to logiku. Mohli jsme v předsednictvu využít zkušeností, které jsem za dva roky v pozici krajské manažerky nasbírala,“ dodala Kotrlová.

Bez místa je i Hradec

Její konkurent Bělica nechtěl situaci příliš komentovat, ale celá věc by prý měla mít ještě dohru. "Takový výsledek by se neměl opakovat a vedení kraje to musí nějak řešit,“ řekl bez dalších podrobností.

Podle šéfa Moravskoslezského ANO Radima Vrbaty se nyní bude jednat o tom, kdo by mohl zájmy kraje v předsednictvu zastupovat. Podle Vrbaty by to mohl být třeba brněnský primátor Petr Vokřál nebo šéf poslaneckého klubu Jaroslav Faltýnek.

Kromě Moravskoslezského kraje skončil bez zástupce v předsednictvu už jen Královéhradecký kraj, jehož kandidát Ivan Pilný se pustil do kritiky nového vedení a také odešel bez funkce. Hradečtí se mohou alespoň spolehnout na to, že je v předsednictvu podrží zástupce sousedního Pardubického kraje.

"Neměli jsme žádnou předběžnou dohodu, ale dobře s nimi spolupracujeme, takže je za této situace v předsednictvu rádi zastoupíme," uvedl poslanec z Pardubického kraje Martin Kolovratník.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy