Kdo chce být poslancem? 87letý důchodce i 38 juniorů

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
26. 5. 2010 19:45
Nejstaršího kandidáta těchto voleb postavil Cibulkův Pravý Blok, nejvíc nejmladších pak Vandasovci
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Kdo by mohl teoreticky být nejstarším poslancem nové sněmovny? Seniorem letošních voleb je Jan Rašovský, 87letý důchodce z Tišnova.

Reálnou šanci, že by skutečně zasedl v poslanecké lavici, ale nemá: postavila ho totiž Cibulkova strana Pravý Blok, a to ještě až na 31. místě jihomoravské kandidátky.

Pravý Blok - strana seniorů?

Ostatně právě Cibulkova strana drží svérázný primát: postavit vůbec nejstaršího kandidáta celých voleb je u ní tradice. Jen jednou je trumfla Národní strana - v roce 2006 měla nejstaršího kandidáta voleb ona.

Cibulkovci ovšem neváhali nominovat zatím vůbec nejstaršího kandidáta všech českých sněmovních voleb od rozdělení Československa: v roce 2002 to byl Jaroslav Anděl, kterému do sta let chyběly jen 3 roky.

Infobox

Nejstarší kandidáti voleb

  • 1996: 91 let (Pravý Blok)
  • 1998: 85 let (Pravý Blok)
  • 2002: 97 let (Pravý Blok)
  • 2006: 87 let (Národní str.)
  • 2010: 89 let (Pravý Blok)

Počty 21letých na kandidátkách

  • 1996: 20
  • 1998: 17
  • 2002: 73
  • 2006: 49
  • 2010: 38

I mladí bez šance...

Na opačném pólu jsou nejmladší kandidáti, tedy ti, kteří teprve ve volebním roce dosáhli věku, kdy můžou být zvoleni, tedy 21 let.

Do těch letošních voleb jich strany postavili 38. Jen osm z nich jsou ale ženy.

Vůbec nejvíc jedenadvacetiletých postavila Vandasova Dělnická strana sociální spravedlnosti - hned 12, tedy téměř třetinu všech nejmladších. Dalších 6 navrhuje Česká pirátská strana, u té se ale převaha mladých kandidátů dala čekat.

Po třech mají ještě Věci veřejné, Občané.cz a Konzervativní strana.

Navíc ani oni nemají prakticky žádné šance stát se poslanci.

Buď je navrhují strany, kterým se o sněmovně může jen snít: jedenadvacetiletý kandidát je např. dvojkou u Konzervativní strany, trojkou na kandidátce Vandasovy Dělnické strany sociální spravedlnosti nebo pětkou u České pirátské strany.

Nebo Věci veřejné, ale na prakticky nevolitelných místech: na 6. v Plzni, na 25. v Ústeckém kraji a na 32. v Jihomoravském.

A etablované strany? Žádná sláva...

Ze zavedených parlamentních stran postavili takto mladé kandidáty jen sociální demokraté a lidovci. Ovšem i oni na nevolitelných místech.

A tak zdravotní sestra Eva Průchová kandiduje za ČSSD v Jihočeském kraji až na 20. místě a za KDU-ČSL studentka Jana Janečková v Královéhradeckém na 7. místě.

V celkovém počtu mladých kandidátů jsou ovšem tyto volby spíš průměr. Zdaleka nejvíc mladých chtělo být poslanci v roce 2002 - tehdy se na stranických kandidátkách objevilo hned 73 jedenadvacetiletých.

 

Právě se děje

Další zprávy