Kdo bude další Rath? Adepti tu jsou, říkal detektiv

Sabina Slonková
13. 6. 2013 13:35
Placený deník Insider otevřel článek ze 4. ledna. Předpověď, koho letos zavřou
Foto: Ondřej Besperát

* Placený deník Insider otevřel článek ze 4. ledna. Předpověď, koho letos zavřou

Analýza deníku Insider - Privatizace OKD, zmanipulované losovačky veřejných zakázek v krajích, projekt IZIP, hospodaření VZP či IT zakázky na ministerstvu práce a sociálních věcí.

To je jen namátkový výčet kauz, které už policie vyšetřuje a kde je také na stopě politickým elitám či vlivným šedým postavám tuzemské politiky a byznysu. Ano, je to právě začínající rok, kdy se dočkáme odpovědi na otázku, zda policie se státními zástupci v zádech zahájila skutečné tažení proti korupci.

A pokud se ukáže, že ano, je tu další neznámá - bude moci justice skutečně sáhnout i po postavách z nejvyšších pater politiky?

Obava starého praktika

Dosavadní seznam zatčených a nervozita, která byla v posledním půlroce patrná mezi politickou galerkou, dávají jistou naději. Stačí si vzpomenout na loňské překvapivé zatčení Davida Ratha, stejně nečekané obvinění exministryně Vlasty Parkanové či Vladimíra Šišky, náměstka z ministerstva práce a sociálních věcí.

Současně ale Insider zaznamenal opatrné hlasy z řad detektivů a žalobců, které nadšení nad těmito událostmi mírní.

"Teď bude záležet, jestli dostaneme možnost dotáhnout některé případy skutečně až k lidem z politiky, nebo jestli zůstaneme stát pod vrcholem a neskončíme u objednavatelů, ale u vykonavatelů," popsal Insideru situaci jeden z dlouholetých kriminalistů, který se věnuje případům politické korupce.

"Už několikrát to v minulosti vypadalo, že nám politici nechali volné ruce, ale stačí jeden dva tři případy, kdy vyšetřování narazí na zákulisní tlaky, a má to obrovsky demoralizující dopad na jednotlivé detektivy. Většina těch, kteří šli proti mocným, totiž nakonec u policie nuceně skončila, nebo jim šéfové natolik otrávili život, že to raději vzdali sami," dodává.

Jestli se rozzlobíme, budeme zlí

Mimochodem, snahy torpédovat vyšetřování se mezi politiky objevily také v minulém roce u výše zmiňovaných případů. Stačí si vzpomenout na verbální ataky Miroslava Kalouska, když ho rozohnilo obvinění jeho věrné spolupracovnice Vlasty Parkanové. Nebo nefalšovanou zlobu Jaromíra Drábka, který se musel po zatčení svého blízkého přítele a podřízeného Vladimíra Šišky pakovat z ministerského křesla.

V těchto případech policie podpořená silným žalobcem situaci ustála. Ale bude stejně odolná v kauze zmanipulovaných losovaček, v níž stíhá už patnáct lidí a která podle dřívějších zjištění Insideru vyvolala znepokojení v nejvyšších politických kruzích?

Ukazuje se, že to tak nemusí být.

"Už teď tam jsou signály, že se o vyšetřování zajímají lidé, kterým to vůbec nepřísluší. Na druhou stranu se není co divit, prověřuje se role několika politiků a jejich vazby na některé obviněné," svěřil se Insideru státní úředník obeznámený s vyšetřováním už krátce poté, co policie na sklonku loňského roku celou akci spustila.

Insider už napsal, že mezi obviněnými je Ondřej Vitha, muž s kontakty přímo do Nečasovy vlády. Zná se s nastupující hvězdou ODS Martinem Kubou, ministrem financí Miroslavem Kalouskem či „knížetem z Hluboké", vlivnou figurou ODS Pavlem Dlouhým.

Rozsudky napovědí

Druhou klíčovou věcí pro justici a vyšetřovatele je to, že právě letos padnou soudní verdikty v některých sledovaných kauzách.

Minimálně můžeme čekat verdikt v kauze Rath, který bude důležitý nejen kvůli posouzení politikovy viny či neviny. Zásadní bude i s ohledem na snahu advokátů i některých sociálních demokratů zpochybnit celé vyšetřování jako účelovou provokaci ze strany policie a státní obžaloby.

"I to bude jasný signál. Nezamezí sice tomu, aby politici v úzkých mluvili o provokacích, ale nebudou mít v ruce munici v podobě zmanipulovaných případů," dodal už citovaný detektiv.

A v konečném důsledku bude výsledek Rathovy kauzy důležitý i proto, že může posílit či oslabit státní zástupce v čele s Lenkou Bradáčovou, kteří Rathův případ vedli.

Řekněme si to na rovinu: Ne že by nás letos - stejně jako v minulých letech - nečekaly kriminální případy zmanipulované na něčí objednávku. Je však na státních zástupcích, aby takovou hru zkorumpovaných policistů rozpoznali a včas utnuli.

 

Právě se děje

Další zprávy