Kde vzal Babiš informace z vyšetřování? Od Šlachtova útvaru ne, uzavřela inspekce

Jakub Zelenka Jakub Zelenka
22. 1. 2017 16:28
Podle Generální inspekce bezpečnostních sborů se nepotvrdilo, že by ministr financí Andrej Babiš dostával neveřejné informace od protimafiánského útvaru. Inspektoři se věcí začali zabývat v polovině roku 2016 poté, co šéf hnutí ANO v pořadu na Nově prohlásil, že Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) vyšetřuje Škodu Transportation. Informace překvapila i ministra vnitra Milana Chovance.
Foto: Matej Slávik

Praha – Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) skončila prověřování, jestli měl ministr financí Andrej Babiš přístup k citlivým informacím od někdejšího Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), který před reorganizací policie vedl Robert Šlachta. Dospěla k tomu, že se žádný trestný čin nestal.

"Ve věci se nejednalo o podezření ze spáchání trestného činu a věc byla odložena," sdělila serveru Aktuálně.cz mluvčí inspekce Radka Sandorová.

Případem se GIBS začala zabývat v polovině roku 2016, kdy Andrej Babiš (ANO) na Nově prohlásil, že se protimafiánský útvar zabývá firmou Škoda Transportation. "Střet zájmů má ČSSD, protože ten útvar (ÚOOZ) vyšetřuje například Škodu Transportation, co je blízká firma panu Chovancovi," pronesl šéf resortu financí.

Toto prohlášení tehdy překvapilo ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD), který údajně nikdy nic podobného neslyšel. "Zadám okamžitě přezkum mediálních výstupů, jestli ÚOOZ šetří Škodu Transportation. Pro mě to je naprosto nová informace a Andrej Babiš by měl říct, odkud to ví, pokud to vůbec je pravda,“ reagoval tehdy ministr.

Babiš později vysvětloval, že se jeho slova týkala trestního oznámení, které na Škodu Transportation podaly České dráhy ohledně zpožděné dodávky lokomotiv. "Informace o tom, že České dráhy podaly v této souvislosti trestní oznámení, je veřejně známá a prošlo to tiskem," bránil se Babiš.

Chovanec v pátek zprávu o tom, že inspekce prověřování ukončila bez výsledku, kvitoval. "Pokud je tato informace pravdivá, pak jsem rád, že se kolega Babiš mýlil, když v TV vystupoval tak, že má online informace z policejního vyšetřování. Naštěstí to nebyla pravda, podobně jako řada jiných věcí, jež na adresu ministerstva vnitra a vedení policie zazněla v souvislosti s policejní reorganizací," napsal ministr Aktuálně.cz.

Vztahy mezi oběma ministry byly tehdy vyhrocené kvůli chystané reorganizaci policie. Sloučení elitních policejních útvarů do Národní centrály proti organizovanému zločinu Chovanec i přes kritiku státních zástupců a některých policistů k loňskému 1. srpnu podepsal. 

Babiš se tehdy postavil za plukovníka Šlachtu, který sloučení útvarů kritizoval. Ten později nastoupil na Celní správu, která spadá pod ministerstvo financí.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Lidé a firmy zatím odevzdali 349 tisíc přiznání, loni 2,7 milionu

Lidé a firmy zatím odevzdali 348 602 daňových přiznání za loňský rok. V případě firem je to 48 525 a fyzických osob 300 077. Data v úterý zveřejnila Finanční správa na twitteru. Loni správa evidovala za rok 2019 zhruba 2,7 milionu daňových přiznání k daním z příjmů. Z toho 2,3 milionu od fyzických osob a 470 000 od firem. Pro letošní rok zatím odhad počtu správa s ohledem na situaci kolem pandemie neuvedla.

Přiznání je třeba letos odevzdat do 1. dubna, v případě využití služeb daňového poradce do 1. července. Nově je pak od letoška i další lhůta, pro ty kteří podají přiznání elektroniky. Těm se termín prodlužuje o měsíc, tedy do 3. května.

Češi mohou daňové přiznání podat více způsoby. Přiznání lze podat v listinné podobě osobně na podatelnách finančních úřadů, poštou nebo elektronicky. Nově je také možné letos podat přiznání přes on-line finanční úřad, který funguje od neděle.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Rohlik Group získala od investorů asi 5 miliard Kč, bude expandovat

On-line prodejce potravin Rohlik Group získal od investorů 190 milionů eur (asi pět miliard Kč). Finance firmě pomohou k rychlejší expanzi na stávajících trzích, pro plánovaný vstup do Německa, ale i v pokračování investic do technologií a zlepšování služby. Společnost o tom v úterý informovala v tiskové zprávě.

Hlavními investory jsou Partech a Index Ventures, dále investice poskytly EBRD, J&T Banka, Quadrille Capital, R2G a dosavadní investor Enern.

Rohlik Group uplynulý kalendářní rok uzavřela s obratem přes 300 milionů eur (7,8 miliardy Kč), což je roční nárůst o více než 100 procent, a 750 000 zákazníky. Rohlik.cz funguje v Česku od roku 2014, předloni vstoupila společnost na maďarský trh a loni v prosinci do Rakouska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy