Kde se žije nejlépe? V Praze chybí zeleň i školky, na Ústecku jsou lidé šťastnější

Domácí Domácí
23. 6. 2022 19:57
Ačkoliv ve čtyřech krajích jsou obyvatelé se svým životem spokojenější než v Praze, je hlavní město podle výzkumu Místo pro život, které porovnává 55 kritérií, nejlepší lokalitou pro žití. Největší spokojenost ale projevují lidé z Jihočeského kraje, který skončil na druhém místě. Naopak nejhorším místem je Moravskoslezský kraj.

Prahu do čela žebříčku, který sestavuje analytická společnost Datank, dostaly nejvyšší průměrné mzdy, nejnižší nezaměstnanost, nejvyšší průměrná naděje na dožití u mužů či nejvyšší počet vysokých škol a také lékařů a zubařů.

V jiných oblastech ale Praha zaostává. Má nejnižší podíl zeleně, a naopak nejvíce silnic vzhledem ke své rozloze. Jsou tam také nejdražší byty a nejvíce dopravních nehod. Dále je z celé republiky právě v hlavním městě největší problém dostat dítě do mateřské školy a i třídy v základních školách zde mají v průměru nejvíce dětí ve třídě. 

Navzdory tomu, že je Praha podle žebříčku nejlepším místem pro život, lidé jsou tam až pátí nejspokojenější. Nejlépe se žije lidem v Jihočeském kraji, který skončil v žebříčku na druhém místě. Region se vyznačuje nízkou nehodovostí, vysokým množstvím vytříděného odpadu nebo vysokým podílem dokončených bytů. Třetí nejspokojenější jsou lidé v Ústeckém kraji, ačkoliv podle žebříčku je to až osmá nejlepší lokalita pro žití. 

Nejhůře skončil Moravskoslezský kraj, ale i ten má svá pozitiva. Hodně se tam investuje do ochrany životního prostředí, na počet obyvatel je zde vysoký podíl vysokoškoláků, ceny bytů jsou nízké a lidé si mohou vybírat z velkého počtu sportovních klubů. 

Jak si vedly jednotlivé kraje ve vybraných kritériích, si můžete prohlédnout v grafice, kompletní pořadí krajů včetně jeho hodnocení naleznete na jeho konci. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Britka Ghislaine Maxwellová byla dnes v USA odsouzena k 20 rokům vězení za napomáhání finančníkovi Jeffreymu Epsteinovi zneužívat náctileté dívky

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

O deset procent se od září navýší plat části zaměstnanců ve veřejném sektoru

Od 1. září by měli dostat o deset procent přidáno nepedagogičtí pracovníci či lidé, kteří pracují v resortech, jako je kultura. Jde zhruba o 300 tisíc lidí. Po jednání na úřadu vlády to novinářům řekli ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) a předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Konečnou shodu na růstu platů ve veřejném sektoru však předsedové vládních stran s odboráři nenalezli.

Před úterním jednáním odboráři požadovali přidání ve veřejném sektoru od července a uváděli, že se chtějí dohodnout na navýšení o 15 procent lidem se zmrazeným výdělkem a o 7,6 procenta ostatním. Devět odborových svazů veřejné sféry na podporu požadavků vstoupilo do stávkové pohotovosti, další čtyři je podporují. Koalice se s odboráři znovu sejde 19. července, kdy by podle Jurečky měla vzniknout dohoda nejen pro letošní rok, ale i pro rok 2023.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Trump věděl o zbraních v davu, který vyzval k pochodu na Kongres, řekla jeho někdejší asistentka

Někdejší prezident USA Donald Trump byl informován o přítomnosti zbraní v davu svých podporovatelů, které 6. ledna 2021 vyzval k pochodu na sídlo Kongresu bezprostředně před vypuknutím nepokojů. Před vyšetřovacím výborem Sněmovny reprezentantů to vypověděla někdejší asistentka Trumpova personálního šéfa Marka Meadowse. Rovněž uvedla, že Meadows se jí už 2. ledna svěřil s obavou, že den volební schůze Kongresu by mohl být "velmi, velmi špatný".

Sněmovní komise při narychlo svolaném slyšení předvolala Cassidy Hutchinsonovou, což byla podle médií Meadowsova pravá ruka, která se účastnila prakticky všech jeho aktivit. Důrazem na její svědectví se panel snaží ukázat, že Trumpův Bílý dům před událostmi 6. ledna dobře věděl o rizicích, přesto však pokračoval v kampani proti volebním výsledkům a v burcování stoupenců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy