Kde je více automatů, mají lidé větší dluhy, zjistila studie. Politici ze severu Čech oponují

Radek Nohl Radek Nohl
10. 12. 2015 11:00
Množství výherních automatů v českých okresech má vliv na to, kolik je v daném místě dlužníků. Tvrdí to studie, kterou vypracovala společnost M.B.A. Finance. Analytici porovnali počty automatů a dlužníků ve všech šestasedmdesáti okresech České republiky. V popředí žebříčku je třeba okres Sokolov, který vyčnívá v počtu automatů i dlužníků. Podobně jsou na tom i severočeské Teplice. Tamní primátor Jaroslav Kubera ale tvrdí, že počty dlužníků rostou spíš kvůli úvěrovým firmám, které půjčují prakticky hned.
Výherní automaty mají podle studie vliv na počet dlužníků ve městech.
Výherní automaty mají podle studie vliv na počet dlužníků ve městech. | Foto: Thinkstock

Praha - V západočeském okrese Sokolov je téměř osm set výherních automatů. Dnes tak patří na špičku v Česku. Vyčnívá nejen v počtu výherních automatů na obyvatele, je také v popředí žebříčku v množství dlužníků.

Ukazuje to studie, kterou vypracovala společnost M.B.A. Finance. Její analytici porovnali počty automatů a dlužníků v šestasedmdesáti českých okresech. A zjistili, že tam, kde je hazard rozšířenější, je i více lidí s dluhy.

"Kde se vyskytuje větší počet sociálně slabých lidí, objevuje se i více heren. Ideální podmínky mají herny v oblastech, kde je vysoká nezaměstnanost, respektive kde je větší koncentrace obyvatel neuplatnitelných na pracovním trhu, kteří se uchylují k iluzi, že peníze získají z hazardní hry," říká provozní ředitel M.B.A. Finance Jakub Zakrzecki.

To může být i případ okresu Sokolov. Tam mají podle studie oproti celorepublikovému průměru o 56 procent automatů a o 62 procent dlužníků více. Sokolovský starosta Jan Picka (ČSSD) připouští, že dluhy obyvatel s počtem heren souvisejí. "Souvislost v tom samozřejmě musím vidět, ale opravdu jen minimální," uvedl Picka. Vliv mají i další faktory. Tím hlavním jsou podle Picka společnosti, které půjčují prakticky hned.

Kubera: Klienty hazardu jsou Arabové, ti zadlužení nejsou

Podobně to vidí také v Teplicích. I tady podle primátora Jaroslava Kubery (ODS) dluhy rostou i kvůli úvěrovým firmám. Kubera ale odmítá, že by vysoký počet automatů měl spojitost s dluhy občanů jeho města. V okrese Teplice je dnes přitom téměř dvakrát tolik výherních automatů oproti průměru v Česku. A rovněž v počtu dlužníků patří severočeské město na vrchol žebříčku.   

"Souvislost je náhodná. Radnice má největší počet dlužníků u pokut za přestupky v dopravě. Ty jsou absolutně nevymahatelné a jsou to desítky milionů korun," prohlásil Kubera. "Navíc největšími klienty našich kasin jsou arabští lázeňští hosté a Vietnamci. A ty zadluženi v žádném případě nejsou," dodal.

Opava: méně automatů, méně dlužníků než Ostrava

Studie podle analytiků společnosti M.B.A., která se zabývá správou a vymáháním pohledávek, potvrzuje, že tam, kde se omezuje počet heren a automatů, je i méně dlužníků. Ukazují to na příkladu okresů Blansko nebo Opava. Ta navíc vyčnívá ve srovnání se sousedními městy. Třeba pár kilometrů vzdálená Ostrava má oproti Opavě při přepočtu na obyvatele dvakrát tolik výherních automatů, ale i dlužníků.

"Podle nás je to jasným signálem, že pokud se sníží, nebo úplně eliminuje počet herních automatů, nebudou rizikové skupiny 'podléhat svodům', které jim odčerpávají již tak skrovné finance. Herny jsou průvodním jevem a navazují na další negativní sociální jevy, jako je nezaměstnanost, závislost na sociálních dávkách, alkoholismus, kriminalita," uvedl Zakrzecki.  

Náměstek ministra financí Ondřej Závodský navíc říká, že nejenže hraní automatů zvyšuje dluhy lidí, má vliv i na to, že z měst odtékají peníze přímo k majitelům hazardních firem.

"Problém u herního průmyslu je, že z toho regionu odčerpává peníze nejrychlejším způsobem, jakým jde. Když si člověk za stejný obnos koupí nějaký výrobek nebo službu, tak ty prostředky tam zůstávají. Zatímco když peníze hodí do automatu, tak odtečou," uvedl Závodský.

Teplice povolí ve městě jen kasina

Například i v Teplicích již začali hazard regulovat. "Nová vyhláška říká, že budou povolena pouze kasina. Všechny herny budou zrušeny. Bude to od roku 2017, aby nás majitelé nemohli žalovat, že jsme jim znemožnili podnikání," prohlásil Kubera.  

V Sokolově podle starosty Jana Picka počet heren neroste již dva roky. Naopak. Tam, kde se zvýší kriminalita nebo objeví jiné problémy, radnice nekompromisně zasáhne a vezme provozovateli povolení. "Dvě herny již takto dostaly stopku," doplnil Picka. Všude tam, kde jsou hrací automaty, navíc musí mít kamery, nesmí dovnitř vpouštět mladší 18 let a mají také zákaz mít na budově poutací reklamu.  

Třeba Chomutov, Děčín nebo Písek omezily počet heren již před řadou měsíců. Přesto podle analýzy tu je zadlužení lidí stále poměrně vysoké. "Než se herny skutečně zavřou, a přestanou tak negativně působit, uplyne delší doba. Je to běh na dlouhou trať," dodal Zakrzecki.

Ze studie vyplývá také několik okresů, které jsou na tom obráceně. Třeba na Chebsku mají vysoký počet automatů, ale dlužníků je tu méně.  

 

Právě se děje

před 42 minutami

Senát USA odmítl námitku, že soudit Trumpa po odchodu z funkce je protiústavní. Podle AP se ale ukázalo, že úspěch ústavní žaloby je nepravděpodobný

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Federální soudce zakázal vládě USA vymáhat 100denní moratorium na deportace, které po inauguraci Joea Bidena nařídilo ministerstvo vnitřní bezpečnosti

Federální soudce zakázal americké vládě vymáhat 100denní moratorium na deportace, které po inauguraci nového prezidenta Joea Bidena nařídilo ministerstvo vnitřní bezpečnosti. Příkaz soudce Drewa Tiptona novou politiku blokuje na 14 dní, přičemž se vztahuje na celé americké území. Podle agentury Reuters se očekává, že vláda se proti verdiktu odvolá. Vydáním dočasného zákazu soudce vyhověl státu Texas, který v pátek federální vládu kvůli pozastavení deportací zažaloval. Moratorium se týká většiny deportací a je klíčovou součástí Bidenovy imigrační politiky, píše agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy