Kde je šéf olomoucké GIBS zapletený do kauzy Vidkun? Do práce nechodí, nadřízení o něm nemluví

Petr Koděra Petr Koděra
4. 11. 2015 15:28
Role vedoucího olomoucké pobočky Generální inspekce bezpečnostních sborů Tomáše Uličného v kauze Vidkun zatím není jasná. Spekuluje se o tom, že se mohl podílet na krytí zločinů policistů, které ovšem měl ze své pozice vyšetřovat. Uličný dosud nebyl z ničeho obviněn, policisté ho ale v polovině října zadrželi a vyslýchali. Od té doby už Uličný - alespoň podle dostupných informací - nepřišel na pracoviště. Není zřejmé, zda má dovolenou, jestli složil funkci, nebo zda ho nadřízení postavili mimo službu.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: ČTK

Olomouc - Už téměř měsíc nelze v práci sehnat Tomáše Uličného, šéfa olomoucké expozitury Generální inspekce bezpečnostních sborů, která vyšetřuje zločiny policistů.

Není však zřejmé, co s Uličným přesně je. Zda má dovolenou, jestli složil funkci, nebo jen nesmí na pracoviště. A zda ho tedy nadřízení nepostavili mimo službu kvůli jeho dosud ne úplně přesně známé roli v korupční kauze Vidkun, kde jsou zatím čtyři obvinění včetně hejtmana Jiřího Rozbořila a dvou vysokých policejních důstojníků.

Uličný sice dosud nebyl z ničeho obviněn, když ale policisté 13. října zatýkali, přišli si i pro něj a vyslýchali ho. A od té doby už Uličný - alespoň podle dostupných informací - na pracoviště nepřišel.

Když se ho redakce Aktuálně.cz pokoušela zastihnout tři dny po zatýkání přímo v sídle olomoucké inspekce, měl podle jednoho z kolegů dovolenou. A úspěšní jsme nebyli ani v dalších týdnech. "Není tu a nevím, kde je. Zavolejte si do Prahy," oznámil v úterý do kontaktního telefonu z webových stránek GIBS muž, který se odmítl představit.

Sdílnější ale není ani mluvčí inspekce Radka Sandorová. O aktuální situaci kolem Uličného odmítla cokoliv říci.

"Organizační ani personální záležitosti nekomentujeme," řekla Sandorová s tím, že olomoucké oddělení bez problémů funguje. "Ale pokud potřebujete informace, kdo tam šéfuje nebo kolik je tam nyní lidí, nemohu vám pomoci," podotkla.

Ištvan obešel Uličného

O přesné roli Uličného a jím vedené olomoucké pobočky Generální inspekce bezpečnostních sborů v kauze Vidkun zatím mnoho oficiálních informací není. Jisté je, že vyšetřovatelé pod vedením vrchního státního zástupce Ivo Ištvana inspektory z Uličného týmu dopředu vyřadili ze hry, přestože je měli přizvat ke spolupráci kvůli podezření na dva nyní obviněné policisty - náměstka krajské olomoucké policie Karla Kadlece a jeho podřízeného, šéfa hospodářské kriminálky Radka Petrůje. Trestné činy policistů vyšetřuje právě inspekce.

Ištvan ale podle všeho Uličnému, kterého nechal zatknout a vyslechnout, nevěřil a obešel ho. Důvod? Spekuluje se o možném napojení Uličného na Kadlece, a tím také na dalšího obviněného - vlivného podnikatele Ivana Kyselého, který je blízkým přítelem exministra vnitra Ivana Langera. I Langer byl v polovině října zatčen, ale později po výslechu stejně jako Uličný propuštěn na svobodu.

Kadlec s Kyselým se podle policie domlouvali na manipulaci vyšetřování závažných hospodářských kauz. A Ištvan mohl Uličného podezírat z toho, že Kadlece ze své pozice kryje.

Třeba proto, že se Kadlec už jednou ze spárů inspekce podezřele vysmekl. To když před třemi lety prověřoval Uličného předchůdce Petr Netušil Kadlecovy  vazby na podnikatele Kyselého a jeho podezřelé obchody s olomouckým magistrátem. Netušil měl ale náhle sám potíže a skončil před soudem kvůli údajnému falšování knihy jízd se služebním vozem. Soud Netušila očistil, ale Kadlecův případ mezitím spadl pod stůl bez obvinění a Uličný nahradil Netušila v čele olomoucké inspekce. 

Žalobci však žádnou ze spekulativních verzí o Uličného roli nechtějí komentovat.

Šéf GIBS pod tlakem rezignoval

Že ale mohou mít Uličný a případně další jeho kolegové z olomoucké inspekce vážné problémy se zákonem, naznačil i poslanec ČSSD Václav Klučka, který předsedá komisi pro kontrolu GIBS a v úterý večer kauzu Vidkun podrobně řešil.

"Budeme se vracet ke kauze, až bude uzavřená a dostaneme závěry i ve vztahu ke GIBS, ať už budou jakékoliv. Ať už půjde třeba o obžalování těch příslušníků, kteří byli předmětem zájmu při zatýkání na začátku této kauzy," řekl Klučka.

Na jednání komise si pozval i dosluhujícího šéfa celostátní inspekce Ivana Bílka, který kvůli aféře rezignoval. Bílek s novináři po jednání nemluvil, podle Klučky ale poslancům řekl, že odstoupil ze svého osobního rozhodnutí, aby organizaci neškodil.

Podle některých členů sněmovní komise Bílek rezignoval na základě politického tlaku. Většina členů komise jeho odchod očekávala. "Pod takovouto mediální kampaní doprovázenou politickým tlakem by rezignoval asi každý," uvedl Klučka.

Než premiér Bohuslav Sobotka vybere nového šéfa inspekce, povede ji dočasně Bílkův náměstek Michal Murín.

 

Právě se děje

Další zprávy