Každému se líbí něco jiného, děti musely ve třídách sedět v bundách, hájí obec rekonstrukci školy

Martina Heroldová Martina Heroldová
25. 8. 2017 17:43
Zastupitelé obce Kamenné Žehrovice hájí rekonstrukci historické budovy základní školy, kterou mnozí označují za necitlivou. Podle nich byla škola v zoufalém stavu, náklady na vytápění byly enormní a děti musely ve třídách v zimě sedět i v bundách. Obec se hájí, že dala přednost funkčnosti zateplení před zachováním historického rázu. Sochy z původních výklenků fasády prý umístí v přilehlém parku a interiéru školy.
Nová fasáda na základní škole v Kamenných Žehrovicích.
Nová fasáda na základní škole v Kamenných Žehrovicích. | Foto: Luboš Kreč

Kamenné Žehrovice (Kladensko) - Rekonstrukce budovy základní školy v Kamenných Žehrovicích vyvolala v posledních dnech na sociálních sítích vlnu nevole. Zateplení a výměna oken totiž zcela setřely historický ráz budovy a podle kritiků je výsledek nevkusný. Zastupitelstvo obce se ale hájí, že prioritou bylo školu zateplit, aby žáci nemuseli v zimě ve třídách sedět v bundách.

Zastupitelstvo v čele se starostkou Soňou Černou napsalo, že jeho členové jsou si vědomi toho, že rekonstrukce do jisté míry setřela původní historizující vzhled budovy, postavené na přelomu 19. a 20. století. Hlavním důvodem však podle nich bylo to, aby se snížily náklady na vytápění, což by například ponechání výklenků se sochami značně komplikovalo.

"Budova školy byla ve velmi špatném stavu, vlhká, objevovala se v ní plíseň a náklady na její vytápění byly enormní, přičemž při nižších teplotách v zimě prakticky ani nebylo možné ji vytopit tak, aby v ní děti nemusely sedět ve svetrech či dokonce bundách," uvádějí zastupitelé v prohlášení. Ponechání původních soch zdobících fasádu prý s projektanty projednávali, dali však přednost funkčnosti a úspornosti. 

"Ponechání výklenků se sochami podle vyjádření architekta nebylo možné, respektive by dramatickým způsobem snížilo účinnost prováděných úprav," argumentují zastupitelé. "Sochy byly samozřejmě zachovány a budou umístěny dílem v parku před školou, dílem v interiéru školy," dodávají.

Zastupitelstvo také uznalo, že výrazný posun ve vzhledu budovy je "zpočátku těžko vstřebatelný". "Na druhou stranu, každému se líbí něco jiného a zastupitelé se v obci setkali nejen s negativními, ale též pozitivními ohlasy," stojí v prohlášení, podle nějž celá stavba proběhla v souladu se zákonem.

Kritiku fasády označila již dříve ředitelka školy Marie Kolářová za mediální kampaň.

Návrh na novou podobu školy vytvořila společnost Qualit projekt v roce 2015, nikdo z místních proti ní neprotestoval a podle starostky Černé se jim líbí i teď. Za nenávistnými komentáři na novou podobu školy podle ní stojí lidé, kteří v obci nebyli a školu nikdy neviděli.

Diskuse na sociálních sítích vyvolal především příspěvek architekta Ondřeje Chutného, který kritizoval, že historicky cenná fasáda byla nahrazena polystyreny. Budova však nikdy nepatřila na seznam chráněných historických staveb.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Při útoku z Pásma Gazy zahynuli na jihu Izraele dva thajští pracovníci

Vzdušný úder vedený z Pásma Gazy v úterý zabil dva thajské pracovníky v balírenském závodě na jihu Izraele. Informovala o tom izraelská policie. Dalších sedm lidí bylo při odpoledním raketovém útoku zraněno a převezeno do nemocnice, vyplývá z informací izraelské zdravotnické organizace Magen David Adom.

Útok na jih Izraele následoval několik hodin po izraelských náletech, při nichž byla zničena i šestipatrová budova, v níž byly knihovny a studijní centra Islámské univerzity v Gaze. Konflikt mezi Izraelem a Hamásem tak zatím příliš nepolevuje a stagnuje i jednání o příměří.

Palestinci v Izraeli, Jeruzalémě a na okupovaném Západním břehu Jordánu dnes navíc zahájili generální stávku na protest proti Izraeli a současným bojům mezi Izraelem a palestinským Hamásem.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Národní knihovnu v noci napadli hackeři, pro veřejnost je uzavřena

Národní knihovna se stala v noci na úterý terčem kybernetického útoku. Řekla to mluvčí knihovny Irena Maňáková. Po zjištění útoku knihovna odstavila klíčové systémy a odborníci pracují na jejich bezpečném znovuzprovoznění, doplnila. Vedení Národní knihovny kvůli útoku podává trestní oznámení na neznámého pachatele.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

U Tuniska se potopila loď s migranty, utonulo nejméně 57 lidí

U Tuniska se potopila loď s migranty, kteří se pokoušeli dostat z Libye přes Středozemní moře do Evropy. Nejméně 57 lidí se utopilo, dalších 33 se povedlo zachránit, napsala dnes agentura Reuters s odvoláním na tuniský Červený půlměsíc. Agentura AFP s odvoláním na tuniské ministerstvo obrany píše o stejném počtu zachráněných a více než 50 pohřešovaných. 

Třicítce lidí se podle mluvčího tuniského ministerstva obrany povedlo zachránit tak, že se drželi ropné plošiny nedaleko tuniského pobřeží. Poté jim pomohli pracovníci z plošiny, přiblížila agentura AP. Po pohřešovaných pátrá tuniské námořnictvo. Flavio di Giacomo z Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) na twitteru uvedl, že všech 33 přeživších pochází z Bangladéše, národnost dalších lidí neupřesnil. 

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

První krok k vyloučení kolegů Navalného z voleb. Ruští poslanci schválili omezení kandidátů

Ruští poslanci v prvním čtení přijali návrh zákona, který zakazuje nechat se zvolit poslancem členům organizací, prohlášených za extrémistické či teroristické. Předloha si podle agentury AFP bere na mušku hnutí uvězněného opozičního politika Alexeje Navalného, které se prokuratura snaží zakázat jako extrémistické. Děje se tak čtyři měsíce před zářijovými parlamentními volbami, před kterými se vládnoucí strana Jednotné Rusko potýká s poklesem popularity.

Pro návrh hlasovalo 293 poslanců, 45 bylo proti.

Návrh předložila skupina zákonodárců v čele s předsedou výboru pro bezpečnost a potírání korupce Vasilijem Piskarjovem z Jednotného Ruska, uvedla agentura TASS. Iniciativa předpokládá, že občan, účastnící se činnosti společenského či náboženského sdružení a organizací, které soud prohlásil za extremistické či teroristické, nemá právo být zvolen poslancem Státní dumy, dolní komory ruského parlamentu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy