Každé čtyřicáté dítě narozené v Česku bylo cizinec. Nejvíce je Vietnamců

ČTK ČTK
26. 9. 2015 11:26
Každé čtyřicáté miminko, které se v Česku za posledních deset let narodilo, nemělo české občanství. Jejich podíl na počtu narozených každoročně stoupá. Nejvíce se podle Českého statistického úřadu narodilo Vietnamců. Z více než 28 500 miminek jich bylo devět tisíc.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Každé čtyřicáté dítě, které se v Česku v posledních deseti letech narodilo, nemělo české občanství. Od roku 2004 do loňska přišlo v ČR na svět 28 550 cizinců a cizinek.

Jejich podíl na počtu narozených každoročně stoupá. Zatímco před deseti lety tvořili potomci cizinců 1,4 procenta novorozenců, loni už to byla více než tři procenta. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Narozené dítě získá české občanství podle webu ministerstva vnitra tehdy, pokud je jeden z jeho rodičů Čech. Pokud jsou matka i otec cizinci, musejí do 60 dnů od narození pro potomka požádat úřady o vízum či povolení k pobytu. Dítě ho pak dostane na takovou dobu, na jakou ho mají jeho zákonní zástupci.

Od roku 2004 do loňska se v Česku narodilo téměř 1,21 milionu dětí. Cizinci z nich tvořili v průměru 2,4 procenta. V jednotlivých letech ale podíl postupně rostl. Od roku 1995 se zvedl z 0,7 na 3,2 procenta.

Za deset let se narodilo 9000 vietnamských dětí

Nejvíc dětí se rodí vietnamským rodičům. Loni v Česku přišlo na svět 996 Vietnamců a Vietnamek. Od roku 2004 se narodilo na 9000 vietnamských dětí. Byla to tak bezmála třetina všech narozených cizinců za posledních deset let. Ukrajinské občanství mělo minulý rok 846 narozených, ruské 202, slovenské 530 a čínské 60.

Podle analýzy výsledků sčítání lidu cizinky v Česku víc dětí než české matky za svůj život na svět nepřivádějí. Data ale ukázala, že mívají děti dřív než Češky. Po dvacítce začaly mít potomky především vietnamské a ukrajinské ženy, po pětadvacítce si pořizovaly druhé dítě. Češky mívají prvního potomka v průměru ve 28 letech.

Povolení k pobytu mělo podle ČSÚ v Česku loni 449 367 cizinců a cizinek. Děti do 14 let tvořily desetinu z nich. Podle analýzy dat ze sčítání chlapci a dívky do 14 let představovali 16 procent Vietnamců a 13 procent Rusů v ČR.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy