Každá šestá pražská ryba má v sobě příliš rtuti. Pozor by si měly dát hlavně ženy

Jakub Heller Jakub Heller
21. 11. 2019 12:32
Státní veterinární ústav podrobil analýze čtrnáct ryb vylovených z Vltavy a osmadvacet ryb zakoupených v pražských obchodech. Podle spolku Arnika v obou případech každá šestá ryba svým obsahem rtuti překročila maximální doporučenou denní dávku. Většina však jen mírně. Nejhůře na tom byl mečoun z obchodu a další dravé mořské ryby. Vánoční kapři naopak představují mnohem menší riziko.
Pstruh duhový vylovený z Vltavy
Pstruh duhový vylovený z Vltavy | Foto: Jan Langer

Ze svého přirozeného prostředí ve Vltavě zamířilo do laboratoří veterinárního ústavu celkem čtrnáct ryb. Kromě dvou kaprů a okounů také jeden cejn a čtyři plotice. Maximální doporučenou dávku rtuti překročily dvě - cejn odlovený ve slepém rameni Vltavy v Libni a okoun odchycený za první jezem po výpusti Ústřední čistírny odpadních vod v Podbabě. 

Podobný poměr panoval i u osmadvaceti ryb zakoupených v pražských obchodech. Doporučené dávce jich nevyhovovalo pět. Zcela nejhůře na tom byl mečoun ze Srí Lanky, který tuto úroveň překročil hned pětkrát. Větší množství rtuti obsahoval například i tuňák z Ománu a tuňák ze Srí Lanky.

Nejde však o zcela alarmující čísla. Kromě mečouna totiž žádná z ryb nepřekračovala evropské limity. "Ty jsou však natolik mírné, že neodráží skutečné zdravotní riziko," říká Karolína Brabcová z Arniky. Studie proto vychází z doporučení americké agentury pro ochranu přírody. Ta Američanům radí, aby člověk o hmotnosti 70 kilogramů, který si dá jednu rybu týdně, nejedl exempláře s vyšším obsahem rtuti, než je 0,22 mg/kg. 

Většina ryb, která prošla analýzou veterinárního úřadu, tento limit překročila jen mírně, tedy s výjimkou už zmíněného mečouna. A například kapři, kteří brzy ve velkém skončí na českých vánočních stolech, patří k nejméně rizikovým rybám.

Zejména ženy by se měly vyhnout dravým mořským rybám

V případě rtuti však platí, že se jen těžko mluví o nějakém bezpečném množství, které může člověk pozřít. Jde o vysoce toxický prvek, který se v těle postupem času akumuluje a vylučuje se jen velmi pomalu. Současně jsou známy jeho negativní účinky na lidský organismus, ať už na kardiovaskulární systém, imunitu či reprodukci.

Nejvíce ohrožené jsou však děti, těhotné ženy a také ženy v produktivním věku, které plánují mít potomky. Rtuť totiž snadno proniká z těla matky placentou a může narušit vývoj plodu v děloze. Má například schopnost procházet takzvanou mozkovou bariérou, což může vést k narušení vývoje nervového systému dítěte. Nedávno proto například veterinární správa nařídila firmě Hamé stáhnout 4 500 balení dětské výživy Hamánek Tuňák, které obsahovalo nadlimitní množství rtuti.

Na druhou stranu by lidé neměli ryby z jídelníčků zcela vyřazovat, jen je třeba si vybrat správné druhy. "Ryby jsou významným zdrojem omega-3 nenasycených mastných kyselin, které jsou naprosto nezbytné pro zdravý vývoj," říká Brabcová.

Obecně platí, že by se lidé měli vyhýbat zejména dravým rybám. Ty v sobě totiž postupně shromažďují rtuť ze všech ryb, které pozřou. Hůře na tom pak jsou ve srovnání se sladkovodními rybami ryby mořské, které zpravidla žijí delší dobu. K rizikovějším rybám patří například žralok, mečoun, treska, štika, candát nebo bolen.

V Česku je největším zdrojem rtuti v rybách zpravidla průmyslová činnost. Zejména pak spalování hnědého uhlí při výrobě elektrické energie a v lokálních topeništích.

Arnika proto naléhá na český stát, aby dodržel snižování emisí rtuti do životního prostředí, ke kterému se zavázal v Minamatské úmluvě. "Z toho důvodu by měl upustit od rozšiřování těžby uhlí a hlavně odmítnout žádosti o výjimky z limitů pro znečištění rtutí pro uhelné elektrárny," říká Jindřich Petrlík z Arniky. 

Množství rtuti v rybách ve Vltavě:
(doporučená maximální denní dávka rtuti je do 0,22 mg/kg)

Druh Počet jedinců Lokalita Koncentrace rtuti (mg/kg)
Plotice obecná 2 Podbaba, Vltava za výpustí ČOV 0,161
Cejn Velký 2 Libeň, Povltavská 0.281
Okoun říční 3 Libeň, mrtvé rameno Vltavy 0,193
Okoun říční 1 Klecánky

0,254

Plotice Obecná 1 Klecánky 0,132
Kapr obecný 1 Kyjský rybník

0,017

Plotice obecná 1 Kyjský rybník 0,084
Plice Obecná 2 Motolský rybník 0,053
Kapr obecný 1 Motolský rybník 0,019

Množství rtuti v rybách v pražských obchodech:
(doporučená maximální denní dávka rtuti je do 0,22 mg/kg)

Druh Lokalita Koncentrace rtuti (mg/kg)
Kambala Španělsko 0,037
Okoun nilský Tanzánie / Viktoriino jezero 0,138
Tuňák žlutoploutvý Omán / moře 0,317
Štika obecná Česko / rybník Chlumec nad Cidlinou 0,067
Treska (filety) USA / Tichý oceán 0,081
Pstruh duhový Turecko / sladkovodní chov 0,008
Pstruh duhový Turecko / sladkovodní chov 0,010
Pstruh duhový (filety) Turecko / sladkovodní chov 0,011
Tresčí játra v konzervě Severovýchodní Atlantik 0,020
Tuňák v konzervě Středovýchodní Atlantik 0,020
Tuňák v konzervě Severovýchodní Atlantik 0,018
Treska (filety) Beringovo moře 0,012
Tuňák v konzervě Španělsko / moře 0,269
Makrela obecná Severní moře 0,125
Mečoun obecný (filety) Srí Lanka / Indický oceán 1,117
Úhoř říční Česko / Chlumec nad Cidlinou 0,179
Mořský ďas Dánsko / moře 0,242
Tuňák žlutoploutvý Srí Lanka / Indický oceán 0,296
Treska tmavá (filety) Norsko / Atlantský oceán 0,042
Lín obecný Česko / Chlumec nad Cidlinou 0,018
Losos obecný (filety) Norsko / chovná farma 0,018
Pstruh duhový Česko / Chlumec nad Cidlinou 0,029
Tresčí játra v konzervě Norsko / Severovýchodní Atlantik 0,015
Tuňák v konzervě Ekvádor / Tichý oceán 0,119
Tresčí játra v konzervě Island / Atlantický oceán 0,021
Sardinky v konzervě Polsko / Baltické moře 0,011
Treska (rybí prsty) Tichý oceán 0,006
 

Právě se děje

před 43 minutami

V Česku žije 10,68 milionu lidí, za tři čtvrtě roku přibylo 31 tisíc obyvatel

Počet obyvatel České republiky se za letošních devět měsíců zvýšil o 31 400 na 10,68 milionu. Kladně se na tom podepsala zejména zahraniční migrace, které nadále vévodí občané Ukrajiny. Více lidí se narodilo, než zemřelo. V meziročním srovnání bylo však narozených i zemřelých méně, informoval Český statistický úřad (ČSÚ).

"V průběhu tří čtvrtletí letošního roku se živě narodilo více než 85 000 dětí. Ve srovnání se stejným obdobím roku 2018 to však bylo téměř o 2000 méně. Meziročně mírně ubylo jak dětí narozených vdaným ženám, tak ženám svobodným," uvedla Michaela Němečková z oddělení demografické statistiky ČSÚ.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Benešovská nemocnice funguje po kybernetickém útoku stále v omezeném provozu

Provoz v benešovské nemocnici je po útoku počítačovým virem stále omezený. IT specialisté pracují na nápravě, zařízení ale zatím funguje ve stejném režimu jako ve středu, kdy ke kybernetickému útoku došlo, uvedl mluvčí nemocnice Petr Ballek.

V nemocnici se ráno sešel krizový štáb, změny podle mluvčího zatím žádné nejsou. "Situace je stejná, uvidíme v poledne," uvedl Ballek. Dodal, že kvůli omezenému režimu bylo dosud přesunuto do jiných nemocnic devět pacientů. 

Stále nelze spustit žádný přístroj včetně počítačové sítě, všechny plánované operace nemocnice zrušila a lékaři nemohou v ordinacích ani vyšetřovat. Pro hospitalizované byl zajištěn náhradní provoz. Podle hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO) situace nicméně pacienty neohrožuje, protože ostatní krajské nemocnice problém s počítači nemají. Na nápravě nemocnice spolupracuje i  se specialisty na kybernetickou bezpečnost, problémy nicméně mohou teoreticky trvat i týdny.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Británii se otevřely volební místnosti, průzkumy očekávají výhru konzervativců

V Británii začaly ve čtvrtek v 08:00 středoevropského času předčasné parlamentní volby. Mají vyřešit patovou situaci, která nastala kolem plánovaného odchodu Británie z Evropské unie. Voliči mohou hlasovat až do 23:00 hodin. 

Podle průzkumů veřejného mínění se čeká vítězství vládní Konzervativní strany premiéra Borise Johnsona. Zda se jí podaří získat v Dolní sněmovně většinu, ale není jisté. V případě, že by konzervativci absolutní většinu neměli, mohl by se moci chopit menšinový kabinet v čele s labouristou Corbynem, který by si ale musel vyjednat podporu menších stran.

Premiér Johnson chce brexit v případě vítězství ve volbách dokončit a opustit evropský blok 31. ledna příštího roku. Pokud by se ale příštím britským premiérem stal Corbyn, čekalo by Brity druhé referendum o brexitu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy