Každá druhá vědkyně se setkala se sexuálním obtěžováním, ukazuje studie

ČTK ČTK
23. 5. 2023 18:14
Se sexuálním obtěžováním na pracovišti se setkala každá druhá vědkyně. Vyplývá to ze studie, o jejíchž výsledcích v úterý informovali pořadatelé diskuze na 17. ročníku talentového programu L‘Oréal-UNESCO Pro ženy ve vědě.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Odborníci podle nich na akci probírali také příčiny malého počtu žen ve vědě, za hlavní dlouhodobě považují složitý návrat po mateřské dovolené nebo i předsudky vůči ženám. Do studie nadace L‘Oréal se zapojilo 5 200 vědeckých pracovníků ze 117 zemí včetně Česka.

Výsledky studie podle jejích autorů ukazují, že ačkoliv se se sexuálním obtěžováním na pracovišti setkalo 49 procent dotázaných vědkyň, jen polovina z nich byla schopná o incidentech promluvit. Polovina vědkyň také uvedla, že se incidenty staly v posledních pěti letech.

Výsledky potvrzují i zjištění projektu Horizontu 2020 UniSAFE, na kterém se podílí také Národní kontaktní centrum - gender a věda Sociologického ústavu Akademie Věd. Průzkum se konal na univerzitách v patnácti evropských zemích včetně Česka a zúčastnilo se ho více než 42 tisíc respondentů.

"S nějakou formou genderově podmíněného násilí mělo zkušenost 62 procent účastníků výzkumu, ale pouze 13 procent tuto skutečnost nahlásilo. Tento fakt ukazuje, že problém je nutné řešit systémově a nastavit pro univerzity a instituce konkrétní procesy, které se zaměří nejen na to, jak v takové situaci reagovat, ale také jak jí předcházet," uvedla Marcela Linková, vedoucí výzkumného oddělení NKC - gender a věda.

O snížení počtu případů obtěžování usiluje úřad ministryně pro vědu Heleny Langšádlové (TOP 09). "V budoucnu by instituce měly získávat finanční prostředky i na základě toho, zda mají nastaveny vhodné procesy a postupy v oblasti lidských zdrojů, včetně genderové rovnosti," řekl náměstek ministryně pro vědu Štěpán Jurajda.

Počet vědkyň v Česku stagnuje a ve srovnání s dalšími zeměmi Evropské unie se Česká republika umisťuje na jednom z posledních míst. Příčin nedostatku žen ve výzkumu je více, mezi hlavní důvody patří podle odborníků složitý návrat po mateřské dovolené, předsudky vůči ženám i stereotypy

 

Právě se děje

Další zprávy