Polovina sběren kovů porušuje zákon, zjistila kontrola inspekce životního prostředí

ČTK ČTK
10. 9. 2015 17:26
Polovina sběren kovů, které v březnu kontrolovali inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP) a policie, porušila zákon. Nejčastěji byly podle inspekce porušovány evidenční povinnosti. Problematické sběrny nejčastěji neposkytly úplné údaje o lidech, od kterých odpady vykoupily. Akce týmu nazývaného Malá kobra podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) potvrdila, že výkup kovů je potřeba regulovat.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: ČTK

Praha - Každá druhá sběrna kovů, kterou v polovině března kontrolovali inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP) a policie, porušila zákon. Při bezpečnostní akci prošli na dvě stovky sběren po celé zemi, aby zjistili, jak funguje výkup kovů. Nejčastěji byly porušovány evidenční povinnosti.

Informovala o tom mluvčí inspekce Radka Burketová. Už od 1. března přitom začala platit vyhláška ministerstva životního prostředí, která zpřísnila výkup a nařídila bezhotovostní způsob platby. Inspektoři kontrolovali, jak je dodržována.

Inspekce podle svého ředitele Erika Geusse uložila 93 pokut za 3,47 milionu korun. Více než polovina už nabyla právní moci.

Chybějí údaje o lidech

Problematické sběrny nejčastěji neposkytly úplné údaje o lidech, od kterých odpady vykoupily. Podle vedoucího oddělení odpadového hospodářství ČIŽP Lukáše Kůse jim chyběly i údaje o vykoupených odpadech, aby se dodatečně identifikovaly. Ve 45 případech inspektoři zjistili, že sběrny byly provozovány v rozporu se schváleným provozním řádem.

Nejvyšší pravomocná pokuta činí 85 tisíc korun. Dostala ji společnost Kelib Financial Group, provozující sběrny v Plzni, za výkup zakázaných odpadů od fyzických osob. Podle Kůse šlo třeba o kryt uzávěru plynu, kanálovou mříž nebo části potrubního vedení.

V rámci akce zajistili inspektoři ve 12 případech například i umělecká díla, bohoslužebné předměty nebo průmyslová strojní zařízení. Inspekce svá zjištění předá krajským úřadům, které mohou zrušit sběrně licenci.

Regulace výkupu

Akce týmu nazývaného Malá kobra podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) potvrdila, že výkup kovů je potřeba regulovat. Legislativa se má podle něj zpřísnit. Od 1. října proto zákon stanoví, aby bezhotovostní platba za výkup kovových předmětů byla možná pouze prostřednictvím poštovní poukázky nebo převodem finančních prostředků z účtu na účet.

Podle ministra se připravují v rámci nového odpadového zákona i další opatření, která by měla trestnou činnost omezit - například povinnost instalace kamerových systémů v provozovnách, omezení provozní doby nebo zpřísnit vydání souhlasu k provozu.

"Zároveň jsem pro příští rok vyjednal navýšení rozpočtu ČIŽP, abychom ji personálně posílili a mimo jiné umožnili častější kontroly ve výkupnách kovů," dodal Brabec.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Hackeři napadli systém veřejné správy. Útoku čelila Praha i ministerstvo práce

Systém veřejné správy napadli ve čtvrtek hackeři. O masivním kybernetickém útoku informuje na Twitteru pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), data magistrátu podle něj nebyla poškozena. Jedním z cílů bylo i ministerstvo práce a sociálních věcí, potvrdila serveru SeznamZprávy ministryně Jana Maláčová (ČSSD). Také podle ní se útočníkům nepovedlo data ukrást či vyřadit systémy ministerstva. Vyjádření Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) redakce zjišťuje.

"Došlo k masivnímu kybernetickému útoku na systémy veřejné správy. Magistrátní servery útok přežily. Byla provedena odstávka pro okamžitou bezpečnostní záplatu na emailový systém," uvedl Hřib na Twitteru. Dodal zároveň, že díky uchovávání více kopií dat najednou se na magistrátu data nepoškodila. Magistrát incident nahlásil na NÚKIB.

Hackeři se podle serveru SeznamZprávy zaměřili i na ministerstvo práce. "Ano, mohu tuto informaci potvrdit. Více ale věc komentovat nebudu," řekla serveru Maláčová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy