Kavanův sekretář Srba je po 8 letech volný. Na podmínku

Domácí Domácí
2. 9. 2010 20:10
Srba dostal 12 let za přípravu vraždy novinářky. Soud ho propustil za dobré chování
Karel Srba krátce po propuštění.
Karel Srba krátce po propuštění. | Foto: ČTK

Praha - Karel Srba, který si odseděl 8 z celkového trestu 12 let za přípravu vraždy novinářky Sabiny Slonkové, je na svobodě.

Okresní soud Plzeň-město ve čtvrtek rozhodl o jeho podmínečném propuštění se zkušební dobou pět let. Odpoledne Srba opustil bránu věznice. S novináři příliš nechtěl hovořit. "Svobodu," odpověděl na otázku, co pro něj verdikt soudu znamená.

Polepšil se, říká znalec

Srba byl za přípravu vraždy tehdejší reportérky Mladé fronty Dnes Sabiny Slonkové odsouzen v roce 2003.

Novinářka, která dnes působí v Aktuálně.cz, v té době psala o korupci na ministerstvu zahraničí, v níž byl Srba zapleten.

Kdo je Karel Srba?

Karel Srba , Eva Tomšovicová u soudu.

  • Karel Srba byl odsouzen v roce 2003 za přípravu nájemné vraždy novinářky Sabiny Slonkové
  • Vadilo mu, že psala o tom, jak přišel k milionovému majetku
  • Srba si podle verdiktu na vraždu najal - přes svou přítelkyni Evu Tomšovicovou - recidivistu Karla Rziepela alias Citrona; ten však vše nahlásil policii
  • Srba za přípravu vraždy nejdříve dostal osm let, pak mu trest soudci zvýšili na dvanáct

Soud nejprve Srbnovi uložil 8 let vězení, Vrchní soud pak v prosinci 2006 trest ještě zpřísnil, a to na 12 let. Nejvyšší soud pak rozsudek potvrdil.

Žádost o podmínečné propuštění si Srba podal letos v červnu. Využil tak možnosti, kdy soud může po odpykání části trestu vězni prominout až třetinu zbývajícího vězení.

Soud při rozhodování přesvědčilo i hodnocení z věznic. Srba pracoval například ve vězeňské prádelně, jako kuchař, ve skladu, učil spoluvězně angličtinu a zeměpis. Dostal celkem 46 kázeňských odměn, ve vězení byl prý nekonfliktní, měl dobrou morálku, chodil do keramického kroužku, maloval a plnil řádně své povinnosti.

Soudní znalec v posudku uvedl, že Srbovi v roce 2002 umožnilo vysoké postavení působit z pozice moci. Choval se tehdy arogantně, narcistním způsobem až sociálně psychopaticky, nikdo mu nesměl odporovat. "Nyní je jeho profil dramaticky jiný, má adekvátní míru skromnosti, více sociální pokory," usoudil znalec.

Daší kauzy

Nájemná vražda není jedinou Srbovou kauzou, kterou soud řešil.

Mimo jiné se také zabýval třemi případy zpronevěry a korupce na ministerstvu zahraničních věcí, kde Srba za Kavana působil.

Ani v jednom případě ale zatím nebyl odsouzen.

 

Právě se děje

Další zprávy