Kavanův sekretář Srba je po 8 letech volný. Na podmínku

Domácí Domácí
2. 9. 2010 20:10
Srba dostal 12 let za přípravu vraždy novinářky. Soud ho propustil za dobré chování
Karel Srba krátce po propuštění.
Karel Srba krátce po propuštění. | Foto: ČTK

Praha - Karel Srba, který si odseděl 8 z celkového trestu 12 let za přípravu vraždy novinářky Sabiny Slonkové, je na svobodě.

Okresní soud Plzeň-město ve čtvrtek rozhodl o jeho podmínečném propuštění se zkušební dobou pět let. Odpoledne Srba opustil bránu věznice. S novináři příliš nechtěl hovořit. "Svobodu," odpověděl na otázku, co pro něj verdikt soudu znamená.

Polepšil se, říká znalec

Srba byl za přípravu vraždy tehdejší reportérky Mladé fronty Dnes Sabiny Slonkové odsouzen v roce 2003.

Novinářka, která dnes působí v Aktuálně.cz, v té době psala o korupci na ministerstvu zahraničí, v níž byl Srba zapleten.

Kdo je Karel Srba?

Karel Srba , Eva Tomšovicová u soudu.

  • Karel Srba byl odsouzen v roce 2003 za přípravu nájemné vraždy novinářky Sabiny Slonkové
  • Vadilo mu, že psala o tom, jak přišel k milionovému majetku
  • Srba si podle verdiktu na vraždu najal - přes svou přítelkyni Evu Tomšovicovou - recidivistu Karla Rziepela alias Citrona; ten však vše nahlásil policii
  • Srba za přípravu vraždy nejdříve dostal osm let, pak mu trest soudci zvýšili na dvanáct

Soud nejprve Srbnovi uložil 8 let vězení, Vrchní soud pak v prosinci 2006 trest ještě zpřísnil, a to na 12 let. Nejvyšší soud pak rozsudek potvrdil.

Žádost o podmínečné propuštění si Srba podal letos v červnu. Využil tak možnosti, kdy soud může po odpykání části trestu vězni prominout až třetinu zbývajícího vězení.

Soud při rozhodování přesvědčilo i hodnocení z věznic. Srba pracoval například ve vězeňské prádelně, jako kuchař, ve skladu, učil spoluvězně angličtinu a zeměpis. Dostal celkem 46 kázeňských odměn, ve vězení byl prý nekonfliktní, měl dobrou morálku, chodil do keramického kroužku, maloval a plnil řádně své povinnosti.

Soudní znalec v posudku uvedl, že Srbovi v roce 2002 umožnilo vysoké postavení působit z pozice moci. Choval se tehdy arogantně, narcistním způsobem až sociálně psychopaticky, nikdo mu nesměl odporovat. "Nyní je jeho profil dramaticky jiný, má adekvátní míru skromnosti, více sociální pokory," usoudil znalec.

Daší kauzy

Nájemná vražda není jedinou Srbovou kauzou, kterou soud řešil.

Mimo jiné se také zabýval třemi případy zpronevěry a korupce na ministerstvu zahraničních věcí, kde Srba za Kavana působil.

Ani v jednom případě ale zatím nebyl odsouzen.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Trump podal měsíc po volbách další žalobu, chce zneplatnit 200 tisíc hlasů ve Wisconsinu

Kampaň stížností amerického prezidenta Donalda Trumpa na výsledky letošních voleb pokračuje i téměř měsíc po skončení hlasování. Nejvyššímu soudu ve Wisconsinu dnes jeho tým předložil žalobu, která požaduje zneplatnění více než 200 000 hlasovacích lístků, informovala agentura AP. S podobnými požadavky zatím prezident u žádného soudu neuspěl.

Wisconsinské úřady v pondělí potvrdily, že hlasování v prezidentských volbách zde vyhrál kandidát Demokratické strany Joe Biden, a to o více než 20 000 hlasů, což odpovídá asi šesti desetinám procentního bodu. Oficiálním vyhlášením výsledků se rozběhla pětidenní lhůta, v níž je ještě kandidáti mohou napadat. Trump už předtím avizoval, že z jeho strany přijde žaloba.

Wisconsinský nejvyšší soud dnes potvrdil, že podání obdržel, avšak neuvedl, zda se záležitostí bude podrobněji zabývat. Soud podle AP zároveň zvažuje, zda přijme dvě další stížnosti požadující diskvalifikaci některých hlasů z prezidentské volby.

Zdroj: ČTK
Další zprávy