reklama
 
 

Kavan prohrál spor o bezpečnostní prověrku

7. 8. 2007 17:32
Exministr protiprávně nařídil skartovat tajné materiály

Brno - Bývalý sociálně demokratický ministr zahraničí Jan Kavan definitivně prohrál spor s Národním bezpečnostním úřadem kvůli své prověrce.

Nejvyšší správní soud totiž zamítl Kavanovu stížnost týkající se rozhodnutí NBÚ. Ten exministrovi před dvěma roky odmítl vydat osvědčení na práci s utajovanými skutečnostmi pro stupeň tajné.

Zničení tajných materiálů

Kavan se proti ochraně tajných dat provinil jako ministr zahraničí v letech 2000 až 2002, když nařídil - protiprávně - skartovat originály listin týkající se provozu ministerstva a zastupitelských úřadů.

Za svůj prohřešek dostal pokutu ve výši 120 tisíc korun.

Celkově se spor týkal několika set utajovaných dokumentů, zničena byla nakonec jenom část.

Kavan s tím, že nedostal prověrku nesouhlasil a NBÚ zažaloval. Městský soud v Praze žalobu zamítl, verdikt nyní potvrdil Nejvyšší správní soud.

Podle zákona o ochraně utajovaných skutečností totiž "není za bezpečnostně spolehlivou považována osoba, u které bylo zjištěno bezpečnostní riziko, a to chování a způsob života, který může mít vliv na ovlivnitelnost, důvěryhodnost nebo na schopnost utajovat skutečnosti".

Pokuta platí

Nejvyšší správní soud už loni rozhodl, že platí i 120 tisícová pokuta pokuta za neoprávněné skartace.

A nyní opětovně potvrdil, že Jan Kavan nepostupoval tak, jak měl. "Je nepochybné, že byl z titulu výkonu své funkce osobou určenou, a proto byl podle zákona povinen dodržovat ochranu utajovaných skutečností," uvedl ve svém rozhodnutí.

autor: Tomáš Fránek | 7. 8. 2007 17:32

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama