Kavan popsal machinace s gripeny. Důkaz i po roce chybí

Sabina Slonková, Adam Junek
18. 3. 2008 13:20
Rozsáhlé vyšetřování úplatky neprokázalo
Foto: Ondřej Besperát

Stockholm/Praha - Rok poté, co detektivové čtyř zemí začali znovu zkoumat okolnosti plánovaného nákupu a následného prodeje švédských stíhaček Gripen pro českou armádu, se ukazuje, že důkazy o údajné korupci chybí.

Vyšetřující úřady Švédska, Česka, Velké Británie a Švýcarska se podle zjištění Aktuálně.cz shodují: podezření jsou silná, k obvinění konkrétních lidí to ale zatím nestačilo.

"Pokud na konci vyšetřování usoudím, že byl spáchán trestný čin a budu mít pro to dostatek důkazů, pak samozřejmě obvinění připravím. V opačném případě vyšetřování zastavím," uvedl v rozhovoru pro Aktuálně.cz například švédský prokurátor Christer van der Kwast. Ani on zatím přesvědčivé důkazy nenašel.

Starý příběh oživili Švédové

Zakázka na stíhačky pro českou armádu od britsko-švédského konsorcia BAE Systems/SAAB se již v minulosti vyšetřovala. I tehdy skončilo pátrání bez výsledků, byť někteří čeští politici do protokolu uváděli, že se je jim neznámí lidé pokoušeli korumpovat. Kauza znovu ožila před rokem po sérii reportáží švédské veřejnoprávní televize, která přinesla nové indicie o možných úplatcích.

Čtěte více Vše o kauze gripeny

Klíčovou osobou uplácení v České republice byl podle anonymního zdroje švédské televize šéf české kampaně stíhaček Gripen, Angličan Steve Mead. Za prostředníky byli označeni Rakušan Alfons Mensdorff-Pouilly, Čech Richard Háva - spolumajitel podniku Omnipol a přítel ministra financí Miroslava Kalouska - a bývalý kanadský ministr Otto Jelinek.

Všichni čtyři muži obvinění striktně popřeli a policisté zatím nemají v ruce nic, za co by je mohli stíhat. Jediný, komu kauza přinesla obtíže byl exministr zahraničí Jan Kavan, kterého novináři nachytali se skrytou kamerou, jak popisuje podivné praktiky při zakázce na letouny. Ani u Kavana však podle policie nešlo o trestný čin.

Čtěte více Co vyprávěl Kavan

Za ruku jsme je nechytili

"Už v době, kdy se to případ vyšetřoval poprvé, byla podezření velmi vážná. Už tehdy to ale ztroskotalo na to, že jsme nikoho za ruku nechytili. Teď je to stejný případ. Máme sice k dispozici doklady o neobvyklých finančních transakcích, chybí nám ale jasné spojení, že konkrétní částky souvisely s gripeny," uvedl český státní úředník, který je se stavem vyšetřování obeznámen.

Česká protikorupční služba nicméně stejně jako zahraniční kolegové oficiálně říká: Ještě jsme neskončili.

"Prověřování případu stále pokračuje," potvrdil mluvčí protikorupční služby Roman Skřepek.

Ke konci minulého roku proběhlo nové kolo výslechů managementu BAE pod taktovkou britských vyšetřovatelů. K podobnému kroku se podle informací Aktuálně.cz nyní chystají i Švédové. Vyčkávají nicméně na další doklady ze zahraničí.

"Uvažuji o tom. Nicméně potřebuji k tomu získat další materiály ze zahraničí. Pokud mi tyto materiály potvrdí některé indicie, samozřejmě zahájím další kolo výslechů. Což se týká asi dvaceti lidí za managementu těchto firem. Bez těch materiálů ale nemohu s novými výslechy, protože by byly bezpředmětné," dodal švédský prokurátor Christer van der Kwast..

 

Právě se děje

Aktualizováno teď

Dálnice D1 na Benešovsku byla hodinu neprůjezdná, ve směru na Brno se srazila dvě auta

Dopravní nehoda u Trhového Štěpánova v úterý zhruba na hodinu zastavila provoz na dálnici D1 ve směru na Brno. Kvůli srážce nákladního a osobního auta byl přerušený provoz mezi sjezdem číslo 49 u Psářů a sjezdem číslo 56 u Soutic. Jeden člověk byl zraněn. Vyplynulo to z informací Národního dopravního informačního centra a krajských hasičů.

Nehoda na 56. kilometru uzavřela dálnici D1 kolem 6:30. Podle mluvčí středočeských hasičů Terezy Fliegerové narazilo osobní auto do nákladního. "Bylo tam nějaké lehčí zranění. Hasiči nikoho nevyprošťovali, ale poskytli předlékařské ošetření," uvedla Fliegerová. Provoz na dálnici byl podle Národního dopravního informačního centra obnoven kolem 07:30.

Na místě kromě hasičů zasahovali také policisté a záchranáři. "Zraněný byl ošetřen. Jeho zdravotní stav nevyžadoval převoz do zdravotnického zařízení, takže byl ponechán na místě," řekla mluvčí krajské záchranné služby Petra Effenbergerová.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Írán zatkl opozičního novináře Zama, spolupracoval podle něj se zahraničními tajnými službami

Íránské revoluční gardy oznámily, že zatkly íránského novináře Rúholláha Zama, který využíval komunikační aplikaci, aby posílil disent. Informoval o tom zpravodajský web BBC. Zam žil podle médií v exilu v Paříži. Okolnosti jeho zadržení jsou nejasné.

Šestačtyřicetiletý Zam, který je synem reformního duchovního Mohammada Alího Zama, byl podle revolučních gard dopraven do Íránu v rámci komplikované tajné operace. O jeho zatčení informovala íránská státní televize s tím, že krok představuje vítězství nad západními tajnými službami. Podle revolučních gard dostával novinář pokyny a ochranu od zpravodajských služeb Francie, Spojených států a Izraele. Jeho zadržení íránské úřady připsaly moderním a inovativním technikám, který byly využity k "oklamání" zahraničních tajných služeb.

Zam v minulosti odmítl, že by spolupracoval se zahraničními zpravodajskými službami. Novinář spravoval populární protivládní zpravodajský kanál Amadnews, kterému íránské úřady připisují podněcování protestů v letech 2017-2018 po sporných prezidentských volbách. Web sdílel videa z protestů, nelichotivé informace o íránských politicích a na šifrované komunikační aplikaci Telegram měl web 1,4 milionu sledujících. Íránské úřady uvedly, že kanál podněcoval násilné povstání, a následně jej zablokovaly. Později ale web začal fungovat pod jiným názvem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy