reklama
 
 

Kauzu Kuřim začal šetřit elitní policejni útvar

29. 2. 2008 13:50
V pozadí kauzy mohl být pedofilní gang

Praha - Kuřimskou kauzu týrání dětí začali vyšetřovat policisté Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. To naznačuje, že v pozadí aféry mohl stát pedofilní gang.

"Mohu potvrdit, že jsme se případem začali zabývat," řekl Aktuálně.cz mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták. "Nemohu říci více než, že už z povahy našeho útvaru je zřejmé, v jakých souvislostech jsme se tím začali zabývat."

Informaci přinesla jako první Mf Dnes. Podle deníku se elitní policie zaměřila na případ po výpovědích Barbory Škrlové, která se v kauze vydávala za třináctiletou Aničku a posléze v Norsku za chlapce Adama.

Není však zřejmé, jakou roli Škrlová v kauze hrála: Zda byla obětí či jednou z organizátorek. Další možnou variantou je, že se výpovědí snaží odvést pozornost od skutečného pozadí celé kauzy.

Anička na prodej

Podle deníku Škrlová vypověděla, že byla jako Anička prodávána mužům k sadistickým a sexuálním praktikám.

"Vodily mě do různých bytů v Brně nebo na půjčené a pronajaté chaty za zákazníky," řekla údajně Škrlová o matce týraných chlapců Kláře Mauerové, jejich tetě Kateřině Mauerové a Haně Bašové. Všechny tři ženy už jsou obžalované.

Údajně měla být Škrlová prodávána také mužům v zahraničí.

Soudní znalci v současné době zkoumají důvěryhodnost jejích tvrzení. "Je možné, že její líčení má pravdivý základ, jen ho používá v jiném kontextu. Skoro nepochybuji o tom, že část toho se přihodila, ale Škrlová v tom hrála úplně jinou roli," řekla deníku znalkyně z oboru psychologie Marta Holanová.

Podle ní může Škrlová svou výpovědí odvádět pozornost od sektářského rozměru celé kauzy.

Právě příslušnost k jisté formě sekty, uskupené okolo Josefa Škrly, byla ještě donedávna pro policisty jedním z motivů trýznění chlapců.

Dalším z možných motivů může být i speciální forma "výchovy" chlapců. Na tuto informaci již dříve upozornil server Aktuálně.cz.

Čtěte více: Policie: Kauza Kuřim rozluštěna. Týrání bylo způsobem výchovy

Do týdne před soud

Kauzu týrání chlapců v Kuřimi odhalil na jaře loňského roku náhodně soused. Ondřeje našla policie svázaného a nahého v komoře domu, kde žil se svojí matkou, bratrem a Barborou Škrlovou.

Chlapci nyní žijí v Klokánku. Z jejich týrání doposud bylo obviněno pět lidí, včetně jejich matky Kláry a tety Kateřiny. Obviněnou je také Barbora Škrlová.

Policie se chystá případ v příštím týdnu uzavřít. Celou kauzu tak bude rozplétat soud.

autor: elb | 29. 2. 2008 13:50

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama