Rozhodnuto. Chováním prezidentské kanceláře během Zemanovy nemoci se zabývá NCOZ

Jan Horák Jan Horák
Aktualizováno 20. 10. 2021 9:51
Policie se začala zabývat děním v okolí prezidenta republiky Miloše Zemana. Impulzem k tomu bylo pondělní vystoupení předsedy Senátu Miloše Vystrčila, který mimo jiné oznámil, že o špatné zdravotní kondici prezidenta měl přesné informace vedoucí hradní kanceláře Vratislav Mynář už od 13. října. Kauze se podle zjištění Aktuálně.cz začala věnovat Národní centrála proti organizovanému zločinu.
Vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář
Vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář | Foto: ČTK

"Mohu sdělit, že informacemi zveřejněnými na tiskové konferenci Senátu Parlamentu České republiky se náš útvar zabývá," potvrdil Aktuálně.cz mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej. Dodal, že v tuto chvíli více informací neuvolní. Policie už v úterý na svém účtu na sociální síti Twitter uvedla, že v jednání prezidentské kanceláře lze spatřovat znaky "trestných činů proti republice".

Předseda Senátu Miloš Vystrčil v pondělí odpoledne informoval veřejnost o stavu prezidenta Miloše Zemana, když citoval klíčové pasáže oficiální zprávy Ústřední vojenské nemocnice. Právě v armádním zdravotnickém zařízení se hlava státu od 10. října léčí. Podle nemocnice není prezident kvůli zdravotnímu stavu schopný vykonávat své pravomoci.

„Se stanoviskem Ústřední vojenské nemocnice na zdravotní stav prezidenta republiky byl ve středu 13. října brzy dopoledne seznámen vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář, kterému rovněž bylo předáno stanovisko v písemné podobě,“ sdělil mimo jiné předseda horní komory parlamentu.

O útvaru rozhodl šéf státní kriminálky

Kancléř Mynář přitom ještě po sdělení nemocnice přivedl k prezidentovi hospitalizovanému na klinice anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny předsedu sněmovny Radka Vondráčka. Důvodem bylo, aby hlava státu připojila podpis ke svolání ustavujícího zasedání dolní komory parlamentu. K takovému úkonu přitom nebyl důvod, k Zemanem stanovému datu 8. listopadu by se sněmovna podle zákona stejně sešla.

V prezidentově pokoji asistoval Vondráčkovi ještě vedoucí hradního protokolu Vladimír Kruliš, podle informací Aktuálně.cz byl na místě také vedoucí sekretariátu prezidentské kanceláře Jaroslav Hlinovský a ještě jeden člověk. Jeho totožnost se Aktuálně.cz nepodařilo ověřit. Podle řádu kliniky přitom mohou být u pacienta nejvýše dva lidé.

Právě zmíněné Mynářovo počínání mohlo být klíčové pro to, že se policie začala o dění v prezidentově nejbližším okolí zajímat. Podle informací Aktuálně.cz z policejního prostředí je aktuální stav následující: Trestní řízení ještě nebylo zahájené, úsilí policie je teprve na počátku. Přestože informovala o možném spáchání některého ze zločinů proti republice, konkrétní kvalifikaci ještě nestanovila.

O přidělení kauzy NCOZ se rozhodlo ještě během úterý v okruhu náměstka policejního prezidenta pro kriminální policii a vyšetřování Tomáše Kubíka. Aktuálně.cz už v úterý avizovalo, že případ si s největší pravděpodobností převezme právě Národní centrála proti organizovanému zločinu. Jde o elitní útvar objasňující nejzávažnější zločiny bezpečnostní, hospodářské či násilné povahy.

Dozorovat může i úřad Bradáčové

Trestní zákoník pojmenovává více než deset zločinů proti republice. Na základě informací Aktuálně.cz z prostředí státního zastupitelství připadá s ohledem na pozici, úkoly a pravomoci spolupracovníků prezidenta republiky nejvíce v úvahu zločin sabotáže. V případě uznání viny může její původce skončit až na 20 let ve vězení.

„Kdo v úmyslu poškodit ústavní zřízení nebo obranyschopnost České republiky (…) zneužije svého zaměstnání, povolání, postavení nebo své funkce nebo se dopustí jiného jednání k tomu, aby mařil nebo ztěžoval plnění důležitého úkolu (…) orgánu veřejné moci, ozbrojených sil nebo bezpečnostního sboru, (…), nebo způsobil v činnosti takového orgánu (…) nebo instituce poruchu nebo jinou závažnou škodu,“ popisuje podstatu sabotáže zákon.

Pokud kriminalisté zahájí trestní řízení, podle zákona by ho mělo dozorovat Městské státní zastupitelství v Praze. V minulosti však vyšetřování zločinů proti republice, například podpory terorismu, řídil úřad vrchní žalobkyně Lenky Bradáčové. „Vrchní státní zastupitelství v Praze doposud neobdrželo záznam o zahájení úkonů trestního řízení pro trestný čin, k jehož dozoru by bylo příslušné,“ sdělil Aktuálně.cz sekretariát úřadu.

Jak zjistilo Aktuálně.cz, vedle policie bude konat i Nejvyšší státní zastupitelství, které dostalo podnět v pondělí. „Mohu potvrdit, že Nejvyšší státní zastupitelství přijalo dvě trestní oznámení související s hospitalizací prezidenta republiky,“ sdělil Aktuálně.cz mluvčí úřadu Petr Malý. Jakmile Nejvyšší státní zastupitelství podněty posoudí, předá je místně příslušným žalobcům.

Vystrčil: Mynář využil Vondráčka ve špinavé hře. Je neuvěřitelné, čeho jsme svědky

Nemám žádný důvod bránit Radka Vondráčka, ale to, co předvedl kancléř Mynář, je za hranicí všeho, říká předseda Senátu Miloš Vystrčil. | Video: Daniela Písařovicová
 

Právě se děje

Další zprávy