Kauza VZP: o co vlastně jde?

Simona Holecová
12. 11. 2005 12:45
ANALÝZA Praha - Spor o státní kontrolu ve VZP včera gradoval politickou přestřelkou, v níž zmizelo to podstatné: potíže této největší pojišťovny.

Ministr zdravotnictví David Rath sice svolal tiskovou konferenci, na níž měl objasnit, jak hodlá vylepšit situaci VZP, místo toho se však pustil do ODS. Obvinil její špičky, že zprostředkovaně z pojišťovny vysávaly statisíce korun.

A to v situaci, kdy ředitelka VZP Jiřina Musílková v pondělí oznámila, že kumulovaná ztráta pojišťovny, (jejíž roční obrat je větší než sto miliard korun), může vyšplhat až na 14 miliard korun.

"Myslím, že se jasně nabízí otázka, oč panu Rathovi vlastně jde. Zda o posílení svých pozic, anebo o skutečné řešení situace," soudí poslankyně zdravotního výboru sněmovny Alena Páralová (ODS).

Teorie první: Boj o moc

Rathovi dlouholetí souputníci z lékařské komory za nucenou správou nad VZP vidí především snahu posílit jeho vlastní postavení.

"Získal dohled nad VZP, ovládá ji. Rozehrál obrovskou hru svých ambic. Moc dobře ví, že do červnových voleb to může fungovat a on do té doby získá další pozice," tvrdí jeho letitý oponent Jan Jelínek ze Sdružení praktických lékařů.

To, co by mohl Rath získat, je časem naprosté ovlivňování důležitých rozhodnutí, která pojišťovnu čekají.

Není jich málo. V roce 2006 se budou obnovovat rámcové smlouvy se zdravotnickými zařízeními. Tedy klíčové dokumenty, v nichž se říká, v jakém objemu mohou například nemocnice čerpat služby pro pojištěnce VZP či to, jakým způsobem bude VZP úhrady posílat.

"Těžko předvídat, co nucená správa učiní. Nicméně se obávám, že státní dozor skutečně otevírá možnost svévole, byť ne neomezené," soudí Pavel Tautermann, předseda Sdružení ambulantních specialistů..

Teorie druhá: Msta

Díky státnímu dozoru, který Rath do pojišťovny dosadil, se pak může zevrubně seznámit s každou korunou, která tudy protéká. Nucený správce Antonín Pečenka bude například podepisovat všechny rozhodnutí ředitelky VZP Jiřiny Musílkové.

Rathovi kritici říkají, že o to šlo ministrovi v první řadě. S Musílkovou má dlouholeté konflikty, její práci kritizoval už dávno coby šéf České lékařské komory. "VZP nese hlavní vinu za finanční potíže resortu," říkal například před čtyřmi roky. Soustavně také kritizoval, že si ústav za  peníze z veřejného pojištění staví honosná sídla.

Tomu, že jde svým způsobem o osobní mstu, věří i sama Musílková. Nahrává tomu fakt, že ve čtvrtek, kdy Rath vyhlásil nucenou správu, řekl jedním dechem, že ve VZP bude na rok. "Pokud však ředitelka okamžitě odstoupí z funkce, do šesti týdnů může parlament jmenovat nového šéfa VZP," řekl ministr.

Musílková včera veřejně prohlásila, že kdyby se rozhodla odejít sama, nucená správa by nepřišla vůbec. "Nabídl mi, že pokud se svého místa vzdám, zařídí mi nějaké dobře placené místo jinde," tvrdila ředitelka.

Rath to označil za nesmysl a zopakoval, že jemu jde v první řadě o mrhání pojišťovny a její dluhy.

Teorie třetí: Hospodaření

V zákoně o VZP se píše, že hospodaření má být vyrovnané. Jenže pojišťovna se místo toho potácí v dluzích a působí lékařům potíže opožděnými platbami.

Otázkou je, nakolik mohl management VZP, kontrolovaný vládou i parlamentem, dluhy ovlivnit. Z téměř sedmi milionů klientů pojišťovny jich přes polovinu tvoří lidé, za které pojištěn odvádí stát. Děti, studenti, staří lidé, azylanti. Tedy ekonomicky slabší část populace, která naopak na lékařské péči odčerpává nejvíce peněz.

"Tak, jak je fungování VZP nastaveno, to ani nemůže vypadat jinak," soudí poslankyně ODS Lucie Talmanová, která byla svého času ve správní radě pojišťovny.

Foto: Jiří Kropáček

Rath tvrdí, že přinejmenším udělá přítrž různým "Mořským koníkům" (bezplatný program VZP; vozí děti-alergiky k moři). "Jenže ostatní pojišťovny mají také nejrůznější plavenky či antikoncepci zdarma. Pokud to VZP přestane dělat, v soutěži s ostatními ji to poškodí," soudí lékař Jelínek.

Pravdou je, že pojišťovny smějí ze zákona různé výhody platit klientům jen tehdy, pokud vykazují vyrovnané hospodaření a mají naplněné rezervní fondy - což není situace VZP.

"Celý ten problém se jmenuje nízká spoluúčast pacientů. U nás je jen osmiprocentní, všechno se dotuje a proto pojišťovny nemají peníze. A to v situaci, kdy musím předepsat krabičku léků v hodnotě mnoha set korun, protože stejně kvalitní lék za padesát či šedesát korun se zkrátka přestal v Česku vyrábět," říká Tautermann.

Česká spoluúčast patří k nejnižším - ve vyspělých zemích činí přes 30 procent, ve Švýcarsku je ještě mnohem vyšší, ale i tam se mluví o dalším zvýšení.

Rath moc dobře ví, že zavést spoluúčast pacientů je pro celý systém zdravotnictví klíčový úkol. Sám to požadoval ještě jako šéf ČLK. Nyní - jako člen vlády ČSSD - obrátil. Takticky dodává, že jde o politické téma, a pokud má sociální demokracie v programu, že spoluúčast pacienta stoupat nebude, bude toto zadání respektovat.

 

Právě se děje

Další zprávy