Kauza vynášení informací z BIS: Nečasová s Rittigem dostali podmínky

Marek Pokorný Marek Pokorný
Aktualizováno 10. 1. 2017 14:28
Městský soud v Praze vynesl rozsudek nad čtveřicí obviněnou z nezákonných úniků informací BIS. Na lavici obžalovaných seděla současná manželka bývalého premiéra Petra Nečase Jana, lobbista Ivo Rittig a právníci David Michal a Tomáš Jindra. Nečasová s Rittigem dostali podmíněné tresty. Nečasová jim podle obžaloby poskytla informace z tajných zpráv BIS, které se o Rittiga zajímaly.
Petr Nečas a Jana Nečasová
Petr Nečas a Jana Nečasová | Foto: Šulová Kateřina

Praha – Osmnáctiměsíční podmínkou a tříletým zákazem práce s utajovanými skutečnostmi potrestal soud v kauze úniku zprávy BIS bývalou ředitelku premiérova kabinetu – a nyní manželku – Janu Nečasovou. Poloviční trest dostal Ivo Rittig. Kromě nich uznal soudce Petr Novák vinným i advokáta Davida Michala, kterému udělil rovněž devítiměsíční podmínku. Čtvrtého obžalovaného, advokáta Tomáše Jindru, pak obžaloby zprostil.

Soudce Novák se ztotožnil se žalobcem, že Nečasová vynesla utajovanou informaci zpravodajských služeb, kterou dostal na stůl předseda vlády. A prostřednictvím Michala ji získal Ivo Rittig. O tom, že se onu zprávu pokusí získat, se Rittig domluvil právě s Jindrou, proto i on byl obžalován.

"Máme za prokázané, že se paní Nečasová k obsahu zprávy dostala, i když není jasné jak, a že byl obsahem jednání, které vedla s panem Michalem," konstatoval předseda senátu Novák. "Nebyl to pan Jindra, kdo vzbudil v panu Michalovi úmysl spáchat trestný čin. Podle toho, co máme zaznamenáno, to byl výhradně pan Rittig," doplnil, proč Jindru jako jediného osvobodil.

Problémy s utajením měl i soud

Podle soudce Nováka případ velmi komplikovalo to, že velká část spisu byla v režimu utajení, kterou dostali i po urgencích jen k nahlédnutí. "Jen jsme si je přečetli. Museli jsme si vše zapamatovat a nesměli si nic nikam zapisovat," uvedl.

V odůvodňování byl proto soudce strohý, aby se vyhnul utajovaným skutečnostem. A odkázal tak pouze na to, že v základních bodech souhlasí se státním zástupcem. "Písemné odůvodnění nebude i proto jednoduché," podotkl.

Dosud byli bezúhoní

Soudce dal obžalovaným nižší tresty, než požadoval státní zástupce Rostislav Bajger. Ten žádal pro Nečasovou tříletý podmíněný trest a pětiletý zákaz funkce, v níž by se seznamovala s utajovanými skutečnostmi. Pro lobbistu Ivo Rittiga a jeho právníky Davida Michala a Tomáše Jindru pak chtěl osmnáctiměsíční podmínku.

Novák dal přitom tresty pod spodní hranicí, která u Rittiga a Michala činila rok, u Nečasové pak dva roky. Odůvodnil to zejména tím, že od spáchání uplynulo již takřka pět let.

"Na té době nenesou vinu obžalovaní, a proto jsme uložili tresty pod základní trestní sazbu," řekl a podotkl, že všichni jsou navíc bezúhonní.  A to i Ivo Rittig. "Jedná se o člověka netrestaného, jediný záznam je z roku raz dva před změnou režimu a nelze k němu přihlížet," připomněl Rittigův pobyt ve vězení za rozkrádání, když byl za socialismu vedoucí samoobsluhy.

Jediným důkazem odposlechy

Rittig se podle žalobce Rostislava Bajgera dozvěděl o tom, že premiér dostal na stůl tajnou zprávu týkající se jeho aktivit. Rittig spolu s Jindrou instruovali Davida Michala, aby se dostavil na schůzku s Janou Nečasovou a zprávu či informace o tom, co obsahuje, od ní získal. A jak dokazují prostorové odposlechy v hotelu Ventana, poté je Rittigovi reportoval.

"Od tý doby, co běží (Roman) Janoušek, chodí každej den jakoby zprávy BISky. Já jsem jí říkal, že je přece kurva rozdíl, jestli na nás jedou tanky s (Robertem) Šlachtou, nebo jestli pindá nějakej agent," uvedl například Michal v záznamu.

Bajger ve své závěrečné řeči připustil, že odposlechy jsou jediným důkazem v případu. "Stěžejním záznamem jsou zvukové záznamy ze sledování. Ty byly získány jednoznačně zákonným způsobem u Okresního soudu Ostrava-město," zdůraznil Bajger, který tím reagoval na nedávný verdikt v kauze Davida Ratha, kdy Vrchní soud v Praze označil povolení odposlechů za nedostatečně odůvodněné.

Na nezákonnost odposlechů poukazovali i všichni obžalovaní. Soudce to ale odmítl. "Odposlechy byly pořízeny zcela v souladu se zákonem. Nezměnilo na tom nic ani rozhodnutí vrchního soudu, které nám obhajoba obratem poslala," uvedl Novák.

Jak přátelsky zničit Šlachtu

A jak soudce Novák v odůvodnění verdiktu zdůraznil, mezi Nečasovou a oběma odsouzenými – jak Rittigem, tak Michalem – probíhala velmi čilá komunikace. "Těch kontaktů bylo zaznamenáno 97," uvedl Novák na adresu Michala. A odmítl obhajobu jak Rittiga, tak Michala, že byly jen společenské. "Pan Rittig měl jiné kontakty než jen společenské, když řeší, jak by se zbavili pana Šlachty (bývalého ředitele Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu)," podotkl Novák.

A stejně tak neuvěřil obhajobě Nečasové, podle níž měl její tehdejší šéf Nečas na Rittiga negativní náhled a ona by jej, i kvůli již osm let trvajícímu mileneckému vztahu, neohrozila. "My ale máme záznamy SMS, kdy s nepřítelem Nečase komunikuje a nejsou to záznamy nepřátelské, naopak," řekl.

Proces z první lavice zpočátku sledoval i bývalý premiér Petr Nečas, který přišel podpořit manželku. Na vynesení rozsudku ale nepočkali a po závěrečných řečech spolu odešli. Zatímco Michal a Rittig se tak proti verdiktu na místě odvolali, advokát Nečasové Eduard Bruna si ponechal lhůtu na rozmyšlenou, stejně jako státní zástupce a Jindra.

Sledování, kabelky, trafiky

Zátah na Úřadu vlády v červnu 2013 spustil několik trestních řízení. Jako hlavní byla obžaloba Nagyové a trojice šéfů vojenského zpravodajství za nezákonné sledování Nečasovy tehdejší manželky Radky, která byla současně sokyně Nagyové v lásce. Ta, jak následně přiznala, s ním již osm let měla utajený poměr.

Soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Helena Králová čtveřici dvakrát osvobodila, ale její verdikt pokaždé s velkými výhradami zrušil odvolací soud, naposledy těsně před Vánoci.

Třetí případ - údajné trafiky pro trojici poslanců za to, že se vzdají mandátu a také nezdanění darů, které Nagyová dostávala - řeší také Králová. Ta zahájila řízení loni v prosinci, ale hned jej zase zastavila, dokud se nerozhodne, zda žalobci nejsou podjatí.

Sám Rittig, který žije trvale v Monaku, pak čelí ještě několika dalším obžalobám. Například z tunelování firmy Oleo Chemical či dopravního podniku prostřednictvím předraženého tisku jízdenek.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
Další zprávy