Spor o uchovávání vzorku DNA se vrací na začátek, rozhodl Vrchní soud

Peter Gabaľ
Aktualizováno 19. 1. 2016 17:11
Vrchní soud zrušil rozhodnutí městského soudu, které nařizovalo ministerstvu vnitra vymazat z Národní databáze DNA vzorek Jiřího Pivody. Vzorek byl muži odebrán v roce 2007 v brněnské věznici, kde si odpykával trest za krácení daně. Žalobu Pivoda podal právě kvůli zásahu do osobnostních práv. "Věc se měla vrátit na Obvodní soud pro Prahu 7," vysvětlila předsedkyně soudu Milena Opatrná. Soud proto musel zrušit všechny následující verdikty a věc vrátit na počátek.
Jiří Pivoda
Jiří Pivoda | Foto: Peter Gabaľ

Praha - Dva pražské soudy si za osm let projednávání žaloby Jiřího Pivody neujasnily, který z nich je k projednání žaloby příslušný. Jedno z rozhodnutí se navíc opíralo o nesprávný zákon. V úterý to konstatoval pražský Vrchní soud, který zrušil předešlé rozsudky a vrátil věc na začátek.

Bude se jí znovu zabývat Obvodní soud pro Prahu 7, na který se Pivoda obrátil už v roce 2008. Žalobou proti ministerstvu vnitra se domáhal odstranění vzorku své DNA z policejní databáze a odškodnění ve výši 100 tisíc korun. Požadavek na finanční odškodnění soud první instance zamítl kvůli údajnému promlčení.

Jak ale nyní konstatovala předsedkyně senátu vrchního soudu Milena Opatrná, rozsudek se opíral o občanský zákoník, ačkoliv měl postupovat podle zákona o odpovědnosti za škodu způsobenou rozhodnutím veřejné moci nebo nesprávným úředním postupem.

Ve věci vymazání Pivodova profilu z Národní databáze DNA zase obvodní soud, který si nebyl jistý svou příslušností, postoupil případ Městskému soudu v Praze. Ten měl podle Opatrné vrátit věc na soud Praha 7, a ne rozhodnout sám. Proto čistě z procesních důvodů zrušila i rozsudek městského soudu, přestože ho podle svých slov považuje za obsahově správný a "velmi pěkně odůvodněný".

"Je zbytečné vydávat rozhodnutí, která by na nějakou krátkou dobu něco vyřešila," vysvětlila Opatrná s tím, že vyšší instance by po případném dovolání věc stejně vrátily až Obvodnímu soudu pro Prahu 7.

Nositel dvou vysokoškolských titulů Pivoda byl odsouzen pro majetkové delikty, například krácení daní. V době jeho výkonu trestu v roce 2007 tehdejší policejní prezident nařídil všem vězňům odebrat vzorky DNA a uložit do národní databáze. Pivoda tvrdí, že při odběru nebyl náležitě poučen o svých právech a že odebrání a uchování vzorku nemá oporu v zákoně.

Městský soud mu dal zapravdu v lednu 2013. V Opatrnou pochváleném rozsudku konstatoval, že "ze vzorku i z profilu DNA lze zjistit zásadní údaje intimní povahy o jejich nositeli," a odvolal na Evropský soud pro lidská práva, který už dříve označil uchovávání vzorků DNA za "zásah do soukromého života, který je možno tolerovat, pokud je činěn na základě zákona a sleduje oprávněný cíl".

Národní databáze DNA byla však před 15 lety zřízena pouze interním pokynem policejního prezidenta. Další dva zákony zmiňují, kdo komu za jakých okolností může odebrat vzorky, o dalším nakládání s nimi se v zákonech nepíše. I proto vláda loni na podzim uložila resortům vnitra, spravedlnosti a zdravotnictví, aby do začátku letních prázdnin společně vypracovaly návrh zákona o DNA.

Poté, co si vyslechl usnesení Vrchního soudu, Jiří Pivoda za určitou satisfakci označil pochvalná slova předsedkyně senátu Mileny Opatrné o dva roky starém rozsudku městského soudu, který jeho žalobě vyhověl a nařídil státu žalobcovy vzorku z databáze DNA zlikvidovat. Navíc se mu soudkyně na závěr zdůvodnění také omluvila za průtahy.

 

Právě se děje

Další zprávy