Kauza týrání: Týden pryč a to hlavní se stále neví

Eliška Bártová Eliška Bártová
18. 5. 2007 19:00
Proč byl Ondra týrán a jak zmizela Anička

Praha - Po týdnu pátrání není o případu týrání osmiletého chlapce ani následném zmizení jeho "sestry" Aničky nic podstatného známo. Z jakých motivů byl chlapec týrán v komoře pod schody,  jaké to má rodinné či jiné souvislosti nebo jak zmizelo třináctileté děvče z bezpečí azylového domu, zda ho někdo ukrývá a zda je vůbec naživu, policie neví. A jestli ví, daří se jí to zcela netradičně tajit.

Poslední informací v případu je, že policie udělala několik domovních prohlídek. Byla i v bytě šéfredaktora Literárních novin  Jakuba Patočky. Klára Mauerová, žena zatčená kvůli chlapcovu týrání, byla spolužačkou Patočkovy ženy, před rokem se na publicistu obrátila s žádostí o pomoc.

Čtěte v souvislostech:

"Zatím není možné říci, že by v pátrání po Aničce došlo k nějakému posunu," řekla dnes mluvčí jihomoravské policie Jana Šípková. "Stále pátráme,  i když ne tak viditelně. Nyní analyzujeme poznatky z domovních prohlídek."

Stejnou odpověď dává na vyšetřování případu týrání Ondřeje. "Zatím vše dokumentujeme a provádíme znalecké posudky," uvedla Šípková.

Informace a komentáře, které nashromáždili o případu novináři, jsou bohatší než vyjádření policejní mluvčí, výsledek je zhruba stejný.

Aktuálně.cz se pokusilo shrnout, co víme jistě, a kde jde spíš o dohady. 

Proč?

Infobox

PŘÍPAD V DATECH

  • Prosinec 2006: Klára Mauerová žádá soud o svěření Aničky do péče. Stěhuje se z Brna do Kuřimy. Stěhování i pronájem zajišťuje sestra Kláry Kateřina. O stěhování sociální pracovníci, kteří prováděli kontrolu před svěřením do péče, nevěděli, kontrolu provedli v bytě v Brně. Žádné problémy nezjistili.
  • Březen 2007: Soud s podklady čtyř znaleckých posudků přiřkl Aničku Kláře Mauerové. Sociální pracovnice se chtějí proti rozsudku odvolat kvůli nedostatečnému pátrání po původu Aničky.
  • Duben 2007: Klára Maeurová nastupuje do práce jako prodavačka v brněnské Vaňkovce.
  • 1.5. Přichází do krizového centra v Brně, údajně žádala jen radu, jak postupovat při soudním stání o svěření Aničky.
  • 7.5. Večer soused Mauerů v Kuřimi pomocí baby setu s kamerou spatřil svázaného nahého chlapce. Policie nachází Ondřeje zavřeného v komoře domu, v němž žije paní Mauerová.
  • 10.5. Putuje Ondřej, Jakub a Anička do Klokánku
  • 11.5. Na Kláru Mauerovou uvalena vazba
  • 12.5. V noci Anička utíká z Klokánku
  • 13.5. Ondřej se psychicky zhroutil, je převezen do nemocnice Ten den se objevuje na serveru ceskamedia.cz kopie výslechu Ondřeje a zápisy sociálního odboru. Ve výpovědi Ondřej uvádí, že ho zavírala i teta Kateřina a další pracovnice Domu dětí a mládeže. Policie tyto dvě ženy dosud neobvinila.
  • 18.5. Policie stále bezúspěšně pátrá po Aničce, Ondřej zůstává v nemocnici, Jakub v Klokánku, jejich matka ve vazbě. Obě děti navštěvuje otec, dědeček a starší sestra obviněné Kláry.

Ví se jistě, že matka zavírala osmileté dítě do komory pod schody, že ho svazovala lepicí páskou. To bylo vidět ze záběrů kamery baby set, díky níž bylo chlapcovo neštěstí odhaleno. Tyto záběry nechala policie zveřejnit.

Matka uvedla, že se takto k synovi chovala posledních čtrnáct dní. Vysvětlovala to velkým tlakem, kterému musela čelit. V roce 2003 se rozešli s manželem a zůstala sama na syny - Ondru a Jakuba.

Dlouhodobé týrání popírá celá rodina. Ondřej však ve výpovědi, která unikla vyšetřovatelům do médií, řekl, že byl zavírán mnohem častěji. Sám uvádí, že snad stokrát. Chlapec také řekl, že kromě matky ho zavírala i teta Kateřina v domě dětí a mládeže, kde pracovala, a také další žena -  jiná zaměstnankyně domu, Hana Bašová, jíž chlapec říká Nency.

Obě ženy to popírají, ani jednu z nich policie dosud neobvinila. Kateřina Mauerová si vzala dovolenou, Hana Bašová stále vede keramický kroužek, kam byl zapsán i Ondřej.

Psychiatři a lékaři

V rodině žily tři děti. Týraný Ondřej, dále Jakub a Anička. Všechny byly po zatčení matky předány do azylového domu pro opuštěné děti Klokánek. Tamní pracovnice reportérům Aktuálně.cz řekly, že je vyšetřili lékaři, psychologové a psychiatři. Týraný hoch byl pak odvezen do nemocnice. Výsledky zkoumání a vyšetření nebyly z pochopitelných důvodů zveřejněny.

Chlapci chodili do školy. Jakub normálně, Ondra se začal učit doma a škola ho měla pravidelně zkoušet. Učitelky v médiích řekly, že Jakub byl výborný žák.

Satelitní čtvť v Kuřimi. Jména ulic podle Foglarových románů. V Dušínově ulici pronajal pan Jestřáb dům paní Mauerové.
Satelitní čtvť v Kuřimi. Jména ulic podle Foglarových románů. V Dušínově ulici pronajal pan Jestřáb dům paní Mauerové. | Foto: Ludvík Hradilek

K motivům a rozsahu týrání se pak v médiích vyslovili další odborníci a lidé, kteří pracují s dětmi. Například ředitelka Fondu ohrožených dětí Marie Vodičková uvedla, že týrání Ondry trvalo delší dobu, týraná mohla být i Anička. Marie Vodičková však s dětmi nebyla vůbec v kontaktu. 

Psychiatrička Marcela Holanová pak řekla, že do týrání byla zapojena celá rodina. Tento názor vyslovila nad dětskými kresbami.

Co se ví o Aničce?

Třináctiletou Aničku zatčená žena vychovávala ve stejné domácnosti s chlapci. Děvče bylo ženě svěřeno soudem letos na jaře, zatím nepravomocně. Do té doby žila dívka bez dokladů. To uvedla soudkyně, která o svěření rozhodla.

Rodina uvedla, že Anička je dcerou narkomanů, kteří ji odložili ke tchýni nyní zatčené Kláry Mauerové na Vsetínsko. Pátrání reportérů v tomto kraji však bylo nulové.

Bulvární média přišla s teorií, že Anička je dcera Kláry Maurerové. Stavějí to na svědectví bývalé spolužačky, že Klára Maurerová v šestnácti otěhotněla a odjela k babičce na Vsetínsko. Od té doby však spolužačka o osudech Maurerové nic neví, její slova však bulváru potvrdil psychotronik. 

Odpověď by mohla přinést zkouška DNA, policie odmítá říci, zda se jí podrobily i příbuzné.

Anička je podle odborníků na Kláru Mauerovou velmi fixována. Média nejprve psala, že je mentálně retardovaná, MF DNES pak odborníci nad čtyřrozměrným obrázkem krychle naopak řekli, že to může být geniální dítě.

Reportéři hovoří se sousedkou paní Mauerové na sídlišti v Brně
Reportéři hovoří se sousedkou paní Mauerové na sídlišti v Brně | Foto: Ludvík Hradilek

O jejím útěku se neví nic. Byla na pokoji s "bratrem" Jakubem, pracovnice Klokánku říkají, že zmizela větracím oknem. Podle nich je nemožné, aby si je otevřela sama. 

Proč se na to nepřišlo 

Domácnost Kláry Mauerové sledovaly pravidelně sociální pracovnice v Brně. Mauerová se přestěhovala do Kuřimi, stěhování i pronájem zajistila sestra Kateřina.

O stěhování sociální pracovníci nevěděli. Naposled rodinu kontrolovali v Brně, hovořili se všemi dětmi, i s tetou Kateřinou. Žádné problémy nezjistili.

Právě oni však poukázali na to, že nebyl dostatečně prokázán původ Aničky a hodlali se proti svěření dívky do péče Mauerové odvolat.

Mauerová také pravidelně navštěvovala brněnskou psychoterapeutku.

Co přinesla média

Zájem médií, od nichž pochází většina informací v případu, je pochopitelný. 

"Bude to znít drsně, ale mám pocit, že média mají radost," řekl Aktuálně.cz mediální expert Jaromír Volek z katedry mediálních studií FSS MU v Brně. "Toto je mediálně ohromně vděčná kauza, má v sobě seriálovost, která lidi baví, stejně jako Rodinná pouta."

Volek míní, že zveřejňováním záběrů, fotek a výslechů, které unikly, se porušují práva dětí a připomíná další věc: "Mělo by se začít hovořit o tom, do jaké míry jsou děti v české společnosti poškozovány v běžném výchovném procesu," říká. "Dětí, které jsou zavírány a omezovány na stimulacích jsou stovky. Tahle kauza je tajemná a zajímavá. Ale mnohem důležitější je pátrat po tom, proč se stále mlčí o týrání dětí v běžných domácnostech."

 

Právě se děje

před 1 minutou

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman nedostal z Hradu pozvánku na 28. října

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zatím nedostal pozvánku na slavnostní udílení státních vyznamenání na Pražském hradě 28. října. Pozvání nedostal ani loni. Nejvyšší státní zástupce se zhruba před dvěma lety odmítl dostavit na schůzku s prezidentem Milošem Zemanem v době, kdy státní zastupitelství dohlíželo na vyšetřování kauzy v Lesní správě Lány. "Od té doby, kdy pan nejvyšší státní zástupce odmítl schůzku s panem prezidentem za situace, kdy bylo Nejvyšší státní zastupitelství činné v kauze Lesní správy Lány, pan nejvyšší státní zástupce žádné pozvání na Hrad nedostal a s žádným už ani nepočítá," řekl tehdy mluvčí nejvyššího žalobce Petr Malý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy