Kauza transportéry: Steyr dostal druhou šanci

Pavel Baroch
31. 1. 2008 11:10
Vláda rozhodla o dalším jednání s rakouskou zbrojovkou
Veřejnosti se Pandur 8x8 poprvé představil v akci na sobotním Dni pozemního vojska Bahna 2006 ve vojenském výcvikovém prostoru Strašice na Brdech.
Veřejnosti se Pandur 8x8 poprvé představil v akci na sobotním Dni pozemního vojska Bahna 2006 ve vojenském výcvikovém prostoru Strašice na Brdech. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Rakouská zbrojovka Steyr dostala od české vlády druhou šanci k tomu, aby nepřišla o miliardovou zakázku na nové transportéry pro českou armádu.

Premiér Mirek Topolánek po večerním jednání vlády oznámil, že ministerstvo obrany v pátek obnoví jednání s vídeňskou firmou, které kabinet na konci loňského roku vypověděl kontrakt na 199 kolových transportérů za bezmála 21 miliard korun. Vojáci to zdůvodnili tím, že Rakušané nedodali stroje v požadované kvalitě a v dohodnutém termínu.

Pokud se ovšem armáda se Steyrem nedohodne do měsíce, bude nejspíš následovat nová veřejná soutěž. "Pokud by jednání nebyla ukončena do 5. března, vláda rozhodne jak dál, velmi pravděpodobně o novém výběrovém řízení," řekl novinářům Topolánek.

Koupí armáda nakonec jen stovku strojů?

Neoficiální informace hovoří o tom, že armáda se chce s rakouskou zbrojovkou dohodnout na nové podobě smlouvy, která by zohlednila současné potřeby a možnosti armády. Tedy: Že by si vojáci místo 199 strojů koupili jen 100 až 110 obrněnců - a zaplatili méně.

Náčelník generálního štábu Vlastimil Picek
Náčelník generálního štábu Vlastimil Picek | Foto: Ludvík Hradilek

To, že armáda bezmála dvě stě transportérů nepotřebuje a že by jí stačilo méně vozů, nepřímo připustil i náčelník generálního štábu Vlastimil Picek při posledním jednání poslaneckého výboru pro obranu.

Na otázku, kolik transportérů armáda skutečně potřebuje, sice neodpověděl, řekl ovšem: "Číslo 199 to ale není."

Náměstek ministryně obrany Martin Barták ovšem odmítl sdělit, s jakými konkrétními návrhy jeho tým do nového kola jednání s Rakušany půjde. "Uvidíme, jak budou obě strany spokojené s jednotlivými návrhy. My máme naprosto jasnou a definovanou představu, a nyní záleží na oboustranné dohodě," řekl pouze.

Rakouská zbrojovka Steyr se zatím k poslednímu vývoji v kauze transportéry nevyjádřila. Podle neoficiálních informací ovšem byla připravena Českou republiku žalovat, pokud by se s ní na dodávce strojů nedohodla.

České zbrojovky už utopily v projektu miliardu

Vývoj kauzy transportéry bedlivě sledují i české zbrojovky, které se na projektu také podílejí. Asociace obranného průmyslu v uplynulých dnech sbírala informace od jednotlivých firem, kolik peněz už je tento neukončený obchod už stál.

"Pokud nepočítáme podniky, jejichž zakladatelem je ministerstvo obrany, pohybujeme se okolo čísla tři čtvrtě miliardy korun," řekl Aktuálně.cz prezident zbrojařské asociace Jiří Hynek.

Jednou z postižených firem je společnost B.O.I.S., která vyrábí maskovací sítě. B.O.I.S. byla první z českých zbrojovek, která vypočetla, na kolik ji tato armádní zakázka už vyšla. Jde o sumu ve výši zhruba 30 milionů korun.

"Zrušení zakázky na transportéry je pro nás nepříjemné, je to velká komplikace, ale z okna kvůli tomu skákat nebudeme," řekl Tieff. Pokud jednání mezi armádou a Rakušany zkrachovala, firma by se pokusila už vyrobené maskovací sítě prodat jinam.

Někteří neodolali pokušení si na nový transportér sáhnout.
Někteří neodolali pokušení si na nový transportér sáhnout. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Finská Patria neuspěla. Zatím

Zrušení smlouvy mezi českou armádou a Steyrem chtěla využít finská společnost Patria, která ve výběrovém řízení na dodávku nových transportérů skončila druhá právě za rakouskou zbrojovkou.

Ve stejný den, kdy vláda rozhodovala, jak dál v této kauze postupovat, zveřejnila svou nabídku, kterou ministerstvu obrany předložila už v minulých dnech.

"Nabídli jsme například, že prvních třicet strojů dodáme české armádě do tří až čtyř měsíců," řekl Aktuálně.cz Filip Rybín, mediální zástupce Patrie v Česku. Dodal, že zbylé požadované stroje by finský podnik dokázal dodat ve stejném termínu, s nímž počítala smlouva se Steyrem.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Při požáru ubytovny na Sibiři zemřelo 11 lidí, další dva jsou zranění

Jedenáct lidí zemřelo a další dva utrpěli zranění při požáru dřevěné ubytovny pro zahraniční pracovníky v Tomské oblasti na západní Sibiři. S odkazem na místní úřady o tom informovala agentura TASS. Podle uzbeckého ministra pro mimořádné situace pocházelo deset obětí z Uzbekistánu. Jedenáctý mrtvý byl Rus.

Podle ruského ministerstva pro mimořádné události požár vypukl v 04:00 místního času (23:00 SEČ) a zcela zničil objekt o rozloze kolem 200 metrů čtverečních. "Podle posledních informací tam žilo 14 lidí, dvěma se podařilo utéct a 11 dalších zemřelo. Osud zbývající osoby je neznámý," sdělil agentuře TASS místní představitel.

Všechny oběti pracovaly pro dřevařskou společnost Greenwood. Shořelá budova přitom podle ruských úřadů nebyla určena pro bydlení. Na místo neštěstí dorazil gubernátor Tomské oblasti Sergej Žvačkin a nařídil požární bezpečnostní kontrolu v celém regionu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bývalé sídlo Tuzexu v centru Prahy koupila skupina Generali, plánuje rozsáhlou rekonstrukci objektu

Dům v centru Prahy, v němž v minulosti sídlil například Tuzex, získala skupina Generali. Budovu na rohu ulic Jeruzalémská a U Půjčovny čeká rozsáhlá rekonstrukce. Cenu transakce ani plánované využití domu Generali neuvedla. V roce 2017 změnil majitele za 355 milionů korun. Podle odborníků by vzhledem k lokalitě byla vhodná přestavba na hotel nebo rezidenční bydlení. Informuje o tom deník E15.

Objekt U Půjčovny 10 je v památkově chráněné lokalitě. Jde o rohový dům se dvěma nezávislými vchody a vjezdem. V budově je kromě komerční plochy 14 bytů. Celá budova má pět nadzemních podlaží. Objekt je z poloviny dřevěná vestavba se zděnými obvodovými zdmi. Součástí areálu je velký sál, který lze využívat na konference. K objektu patří sousední parcela, která byla využívána jako hřiště.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zda bude mít Kubera státní pohřeb, rozhodne rodina, Senát jeho nástupce zvolí v únoru

Den po náhlém úmrtí předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) se v úterý sejde organizační výbor horní komory Parlamentu, složený z vedení Senátu a zástupců senátních klubů. Očekává se, že jeho členové se vyjádří mimo jiné ke způsobu, jakým Senát uctí Kuberovu památku, a také k výběru jeho nástupce. V novodobé historii země je to poprvé, kdy ve funkci zemřel jeden z nejvyšších ústavních činitelů.

Kubera stál v čele horní parlamentní komory od předloňského roku. Zda bude mít státní pohřeb či pohřeb se státními poctami, záleží na rozhodnutí rodiny.

První místopředseda Senátu Jiří Růžička (za STAN) předpokládá, že Senát by se k volbě nového předsedy mohl sejít na mimořádné schůzi v první polovině února. Kandidáty mohou podle zákona navrhnout senátorské kluby i jednotliví senátoři.

Zdroj: ČTK
Další zprávy