Kauza Tchas-Trade: Úplatek za další uhlí pro ČEZ

Roman Staněk
30. 1. 2008 15:15
Ředitel Tchas-Trade je v polské vazbě
Kontrakt s polskou uhelnou společností Kompania Weglowa vyprší v březnu (ilustrační foto)
Kontrakt s polskou uhelnou společností Kompania Weglowa vyprší v březnu (ilustrační foto) | Foto: Reuters

Katovice /Od našeho zpravodaje/ - Roman Vank, ředitel společnosti Tchas-Trade, byl zatčený v Polsku ve chvíli, kdy nabízel úplatek 5000 eur jednomu ze zástupců uhelné společnosti Kompania Weglowa.

Tímto krokem si chtěl zajistit výhodné podmínky na další dodávky uhlí do České republiky. Informuje o tom polský Dziennik Zachodni.

Vank byl zatčen na začátku prosince, polská prokuratura v Katovicích se však případ snažila tajit. Jako první o něm před několika dny informovalo Právo.

Dříve se mluvilo o zadržování Romana Vanka v souvislosti s tím, že polská strana neplnila dohody na dodávky uhlí do České republiky. Tchas-Trade měla dostat více než sto vagónů uhlí z dolu Jankowice, ale tento kontrakt polská strana nedodržela.

"Měli jsme nějaké problémy s dolem Jankowice, ale nabídli jsme české straně, že zbytek uhlí dodáme z jiných dolů," uvedl mluvčí polské společnosti Zbigniew Madej.

Uhlí pro ČEZ

Tchas-Trade patří k hlavním dodavatelům uhlí do České republiky a je přímým prostředníkem mezi Kompanii Weglowou a jejím největším odběratelem, firmou ČEZ. V Polsku nakupuje zhruba 1,1 milionu tun uhlí ročně, z toho převážnou část právě od Kompanie Weglowe.

Kontrakt, který mezi sebou firmy podepsaly na dobu deseti let, však vyprší už v březnu. Právě proto jel Vank do Polska vyjednávat se zástupcem ředitele Kompanii Weglowej Krysztofem Miśkou o novém.

Vank přislíbil Miśkovi úplatek ve výši 400 000 eur, jako zálohu mu při jednání předal částku ve výši 5000 eur. Chytil se však do pasti. Miśka, v Polsku známý jako neústupný vyjednavač, předem informoval tajné služby, které jednání sledovaly a Vanka přistihly při činu.

Když čtyřiačtyřicetiletý Vank zjistil, že se dostal do pasti, pokusil se agentům Agentury vnitřní bezpečnosti uniknout. Zpět do České republiky se chtěl dostat oklikou přes Slovensko, byl však zadržen na hraničním přechodu v polském Zwardońi.

"Všichni věděli, že jsem dříve pracoval pro Úřad ochrany státu, a přesto se mi někdo odvážil nabídnout úplatek," uvedl dnes pro polský deník Puls Biznesu odvolaný Miśka.

Podle mluvčí prokuratury Marzeny Matysik-Folgy chvíli existovala také možnost, že by mohl být Vank propuštěn na kauci ve výši 300 000 zlotých (asi 2,2 miliony korun). Soud však tuto možnost později zrušil.

Polské úřady ředitele Tchas-Trade mohou zadržovat pouze tři měsíce. Prokurátor však má do dvou týdnů rozhodnout, zda bude vazba prodloužena. Pokud ne, bude český podnikatel propuštěn 29. února.

České velvyslanectví podle polského Dzienniku Zachodniho intervenovalo přímo u prezidenta Lecha Kaczyńského (vlevo)
České velvyslanectví podle polského Dzienniku Zachodniho intervenovalo přímo u prezidenta Lecha Kaczyńského (vlevo) | Foto: Reuters

Propuštění neúplatného

Miśka byl po tomto incidentu, kdy oznámil tajným službám, že jej chce někdo uplatit, přesto z Kompanii Weglowe ministrem hospodářství propuštěn, informuje Dziennik Zachodni.

V roce 2006 stál Miśka u snahy zrušit desetiletý kontrakt s Tchas-Trade s tím, že jediným, kdo může ČEZu dodávat uhlí, je polská společnost Weglokoks.

Podle informací polských médií po tomto rozhodnutí české velvyslanectví protestovalo přímo v kanceláři prezidenta Lecha Kaczyńského.

Česká strana to však popírá. "Naší povinností je hájit české firmy a občany, to je pravda, ale to neznamená, že bychom se u někoho přimlouvali, natož pak u prezidenta," uvedl český velvyslanec v Polsku Bedřich Kopecký pro Aktuálně.cz. 

Magazín Puls Biznesu se také zaobírá tím, proč vůbec takový gigant jako ČEZ potřeboval při nákupu uhlí ještě prostředníka. Tiskový mluvčí ČEZ v Polsku Sebastian Wlodarski pro deník uvedl, že společnost nakupuje přes prostředníky pouze malou část uhlí.

Společnost Tchas-Trade pak odmítá, že by její ředitel uplácel a celou kauzu má za konkureční boj a pokus firmu poškodit.

 

Právě se děje

Další zprávy