Kauza Stoka: Dávali jsme 15 procent ze zakázky, jindy dělali křoví, popsal podnikatel

ČTK ČTK
6. 1. 2021 11:10
U Krajského soudu v Brně pokračuje hlavní líčení v případu údajné korupce na radnici Brno-střed, takzvané kauzy Stoka. Předsedkyně senátu čte výpovědi svědků z přípravného řízení. Jeden z nich popsal, jak jako živnostník předával úplatky lidem ze správy nemovitostí a díky tomu prý získával zakázky.
Jiří Švachula, bývalý politik hnutí ANO, je ústřední postavou kauzy Stoka (na snímku z 27. července 2020)
Jiří Švachula, bývalý politik hnutí ANO, je ústřední postavou kauzy Stoka (na snímku z 27. července 2020) | Foto: ČTK

Podnikatel Jan M. vypovídal na policii, účastníkům hlavního líčení stačila jeho čtená výpověď. Muž pracuje v oboru instalatérství, získával zakázky i od správy nemovitostí městské části. Pracoval podle něj u ní Robert F., který měl údajně za úkol sehnat firmy, které budou zakázky za úplatek získávat. Z toho důvodu muže oslovil. Na schůzce na čerpací stanici mu podle něj pak obžalovaný podnikatel Pavel Ovčarčin potvrdil, že půjde o 15 procent ze získané zakázky.

"Pak jsem měl schůzku s panem Kosmákem a bylo mi potvrzeno, že pro správu nemovitostí budu pracovat podle dohodnutých podmínek," přečetla z výpovědi muže předsedkyně senátu Jaroslava Bartošová. Pavel Kosmák je bývalý vedoucí technik správy nemovitostí.

O zakázkách, které podnikatel získá, se podle něj dozvídal přes e-mail. Někdy ale prý dělal i takzvané křoví, kdy mu Kosmák či Robert F. řekli nabídkovou cenu a jím nabídnutá částka měla být vyšší, aby zakázku získala jiná firma. Za to prý žádné peníze nedostával. Robertovi F. nebo Kosmákovi ale pak údajně předával dohodnutých 15 procent ze získaných zakázek, vždy v hotovosti. Dvakrát prý na dohodnutém místě nechal obálku se jménem Pavel Ovčarčin. Muž uvedl, že peníze pak prý posílali dál, ale nevěděl komu.

Kosmák už dřív přiznal, že od firem vybíral úplatky 15 procent, dvě procenta si nechával. K trestným činům se dřív doznal i podnikatel Ovčarčin, který ale řekl, že přímo od firem peníze nepřebíral. Ve středu uvedl, že dotyčného viděl asi dvakrát a žádné peníze od něj nevzal.

U soudu ve středu vypovídal jednatel stavební firmy Dalibor H. Firma půjčuje lešení jiným firmám. Uvedl, že se zná s Lubomírem Smolkou, spoluvlastníkem stavební společnosti Kros-stav. Smolka i Kros-stav jsou mezi obžalovanými. Smolka ho prý jednou upozornil na zakázku, kterou firma následně získala. Zároveň Smolkovi dlužil peníze. Jako splacení dluhu a poděkování za upozornění na zakázku mu prý předal 20 000 korun.

Soud zahájil líčení loni v září po roce a půl od policejní razie na radnici Brno-střed. V kauze je obžalováno 11 lidí a dvě firmy včetně někdejšího politika za hnutí ANO Jiřího Švachuly. Právě ten byl podle státního zastupitelství hlavou skupiny, která ovlivnila desítky zakázek správy nemovitostí městské části Brno-střed a 27 zakázek v městské části Brno-střed, kdy výše úplatků podle státního zástupce dosáhla až 47 milionů korun. Veřejné zakázky podle žalobce získávaly vybrané spřátelené firmy a cena se uměle zvyšovala. Švachula už dříve popřel, že by založil organizovanou zločineckou skupinu, řekl, že se sám stal obětí nátlaku od spoluobžalovaného podnikatele.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy