Víme, proč neplatí šest let vězení pro Drábkova náměstka

Marek Pokorný Marek Pokorný
23. 10. 2014 11:00
Vrchní soud vrátil korupční kauzu kolem výplaty sociálních dávek zpět podřízenému soudu. Obžalovaní prý nedostali šanci se řádně hájit.
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Už je jasné, proč vrchní soud vrátil pražskému městskému soudu k novému rozhodnutí korupční kauzu bývalého náměstka ministra práce Vladimíra Šišky a tehdejšího šéfa IT odboru Milana Hojera, kteří byli letos v dubnu odsouzeni k šesti a pěti letům vězení kvůli předraženému a nefunkčnímu systému výplaty sociálních dávek.

Máte rádi Aktuálně.cz?
Autor fotografie: Economia

Máte rádi Aktuálně.cz?

Hlasujte pro nás v internetové anketě Křišťálová Lupa 2015 v kategorii Zpravodajství. Za každý Váš hlas děkujeme!

HLASOVAT MŮŽETE ZDE >>

Podle názoru vrchních soudců nedostali Šiška s Hojerem šanci k řádné obhajobě. Městský soud je totiž odsoudil za úplně jiný trestný čin, než který mohli očekávat podle podané obžaloby, a vůbec jim to dopředu neavizoval. Obžalovaní se tak údajně nemohli připravit.

Soudce městského soudu Petr Novák poslal oba vysoké úředníky do vězení za vydírání. Obžaloba ale hovořila o mírnějších trestných činech - o korupci a zneužití pravomoci úřední osoby. 

Vydírání je víc než korupce

O vrácení k novému projednání rozhodl Vrchní soud v Praze již koncem září, ale teprve tento týden rozeslal písemný verdikt s odůvodněním. Deník Aktuálně.cz jeho anonymizovanou verzi získal na základě zákona o svobodném přístupu k informacím.

"Předseda senátu… náležitým způsobem obžalované na možnost přísnějšího právního posouzení neupozornil," uvedl soudce Vrchního soudu v Praze Jindřich Fastner, proč kauzu vrací podřízené instanci.

Na podobnou věc si navíc stěžovali nejen oba odsouzení, ale upozornil na to ve svém odvolání i státní zástupce. Ten ovšem současně pro Šišku i Hojera požadoval vyšší trest a zejména zákaz činnosti v řídicích funkcích ve státní správě.

I když za oba trestné činy – jak vydírání, tak zneužití pravomoci úřední osoby - hrozí vězení pět až dvanáct let, v druhém případě trestní zákoník připouští i alternativu propadnutí majetku.

"Trestní zákoník v případě trestného činu vydírání nepřipouští uložení jiné alternativy k  trestu odnětí svobody, jde tedy o trestný čin ohrožený přísnějším trestem," uvedl soudce Fastner.

Stáhni tu stížnost

Kauza, kvůli které rezignoval v říjnu 2012 Šiškův přímý nadřízený, ministr práce Jaromír Drábek (TOP 09), se týká elektronického systému na výplatu sociálních dávek.

Drábkem řízené ministerstvo vypovědělo v roce 2011 smlouvu dosavadnímu provozovateli programu na vyplácení dávek, firmě OKsystem podnikatele Martina Procházky. Namísto ní uzavřelo bez soutěže smlouvu se společností Fujitsu Technology Solutions.

Procházka se proti tomu postavil a obrátil se i na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Vzápětí mu Hojer se Šiškou podle obžaloby nabídli, že za stažení stížnosti na antimonopolním úřadu dostane jinou zakázku za sto milionů korun. Procházka vše oznámil policii, která jej vybavila odposlechovým zařízením a následné schůzky s oběma úředníky nahrála.

Po zatčení Šišky ministr Drábek rezignoval a státní zástupce oba úředníky obžaloval z uplácení a zneužití pravomoci. Soud však nakonec jejich jednání překvalifikoval na vydírání.

Prověřte i výši škody

Soudce Petr Novák se bude muset vypořádat i s dalšími výtkami odvolacího soudu. Podle vrchního soudu totiž ani dostatečně neodůvodnil, v čem spatřuje způsobení škody velkého rozsahu, na něž poukázal.

"Otázkou výše škody, která měla být způsobena vydíráním svědka P., se blíže nezaobíral, jeho závěr podmiňující přísnější právní kvalifikaci zvlášť závažného zločinu vydírání tak zůstává neodůvodněný a nepřezkoumatelný," podotkl Fastner.

 

Právě se děje

Další zprávy